Usuwanie stałego zęba – jak łagodzić ból po zabiegu?

Podziel się
Są sytuacje, w których usunięcie stałego zęba jest koniecznością. I choć sam zabieg jest bezbolesny, to jednak ból po ustąpieniu znieczulenia bywa bardzo dokuczliwy. Jak sobie z nim poradzić? Jak łagodzić ból po usunięciu stałego zęba?

Które zęby można usunąć?

Zęby stałe (dentes permanentes) są ułożone w dwa łuki, po szesnaście zębów w każdym. Ich funkcje są zróżnicowane. Każdy człowiek posiada następujące rodzaje zębów:

  • sieczne (dentes incisivi),
  • kły (dentes canini),
  • przedtrzonowe (dentes premolares),
  • trzonowe (dented molares).

W praktyce dentystycznej istnieje możliwość ekstrakcji każdego z zębów, ale jest to zazwyczaj ostateczność. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. wtedy, kiedy zęby:

  • Są na tyle zniszczone, że nie da się ich odbudować.
  • Nie mają wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej, aby się pomieścić.
  • Są zatrzymane, czyli tkwią w kości żuchwy lub szczęki.

Oczywiście istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu usunięcia zęba stałego. Właśnie dlatego każdy przypadek wymaga szczegółowej konsultacji, szeregu badań oraz precyzyjnie zaplanowanego leczenia. Jednak kiedy stomatolog zaleca takie postępowanie, jest ono w większości przypadków nieuniknione i dlatego warto przeprowadzić jak najszybciej zabieg ekstrakcji, aby uniknąć ewentualnych zmian zapalnych oraz bólu, które wywołuje ząb przeznaczony do usunięcia.

Jak długo trwa ból po usunięciu zęba?

Kiedy zapadnie decyzja o usunięciu stałego zęba, warto odpowiednio wcześniej wiedzieć, jak łagodzić ból, który pojawia się po ustąpieniu znieczulenia. Niestety – może on trwać od kilku godzin do nawet kilku tygodni, w zależności od zastosowanych metod i złożoności problemu. Zwłaszcza, że każdy pacjent jest indywidualnym przypadkiem i kiedy u jednego usuwanie powszechnie zwanej „ósemki” może odbyć się bezproblemowo, tak u innego będzie to bardziej skomplikowany zabieg.

Jak łagodzić ból po usunięciu stałego zęba?

W momencie, gdy minie czas znieczulenia, ból może zacząć się stopniowo nasilać. Warto być wtedy zaopatrzonym w zimne okłady oraz odpowiednie środki przeciwbólowe. Miejsce po usunięciu zęba pozostanie przez dłuższy czas wrażliwe, stąd należy trzymać się zaleceń stomatologa odnośnie spożywania posiłków i picia. Początkowo na pewno dobrze jest przygotowywać potrawy płynne o niezbyt wysokiej temperaturze. Po pewnym czasie, w zależności od rad dentysty lub farmaceuty oraz stanu rany, dobrze jest wdrożyć odpowiednie środki, które mogą pozytywnie wpłynąć na proces gojenia. Roztwór Glimbax wykazuje szybkie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki zawartości diklofenaku. Nie zawiera alkoholu i jest dostępny bez recepty.