Jama ustna palacza – na co jest narażona?

Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

Paląc regularnie papierosy zapraszasz Palijamę do siebie. Przyjdzie na pewno! I rozgości się na dobre. Niestety jego obecność nie pozostanie Ci obojętna. To podły i wredny charakter, który narobi dużo szkód – będzie psuł i dokuczał. Jakie dolegliwości może wywołać jego obecność?

Palenie papierosów – jak wpływa na kondycję jamy ustnej?

Palenie tytoniu wpływa na śluzówkę w jamie ustnej powodując zmiany, które oddziałują nie tylko na nią, ale również ogólnoustrojowo, na cały układ oddechowy oraz układ krążenia. Błona śluzowa to delikatny i wrażliwy obszar naszego organizmu. W jamie ustnej palacza jest nieustannie narażona na działanie czynników drażniących. Przypomnijmy, że palacz paląc papierosy wpuszcza do swojego ciała niemal 4000 szkodliwych substancji! Wśród nich są między innymi smoła, nikiel, radioaktywny polon, cyjanowodór, amoniak czy tlenek węgla. Te trujące związki chemiczne oraz inne substancje zawarte w dymie nikotynowym zaburzają panującą równowagę mikrobioty jamy ustnej, podrażniają błonę śluzową i tkanki przyzębia.

Jednym ze skutków palenia jest leukoplakia, nazywana również rogowaceniem białym, którą rozpoznamy po obecności zmian na nabłonku w postaci białych plam. Najczęściej pojawiają się one na dnie jamy ustnej i wewnętrznych ściankach policzków, jako miejscowe zgrubienia na śluzówce. 

Kolejną dość często występującą dolegliwością wśród palaczy jest uczucie suchości w ustach. Dym tytoniowy powoduje, że ślina nabiera gęstości i traci na właściwościach nawilżających. Słabną również jej funkcje ochronne z uwagi na obniżoną zawartość przeciwciał w ślinie oraz obniżoną wartość pH. A to niestety sprzyja powstawaniu stanów zapalnych czy infekcji grzybiczych oraz próchnicy. Tak, palenie papierosów niewątpliwie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby przyzębia i wpływa negatywnie na sam wygląd zębów, na których znacznie szybciej odkłada się kamień nazębny niż u osób niepalących. Dym papierosowy i niedostateczna higiena jamy ustnej doprowadzają do błyskawicznej mineralizacji osadu i jego zamiany w trudny do usunięcia kamień, a ten znów może podrażniać dziąsła prowadząc tym do kolejnych schorzeń. Nikotyna zaburza również procesy obronno-naprawcze, które mają miejsce w przyzębiu. Oznacza to, że jego choroby u palaczy przebiegać będą intensywniej i będą trudniejsze do wyleczenia. 

Narażony na negatywne działanie nikotyny jest również język, którego ciągłe drażnienie dymem papierosowym może prowadzić do powierzchownego zapalenia, zazwyczaj objawiającego się obrzękiem języka, jego zaczerwienieniem i bólem. Zdarza się również, że pacjenci, którzy są czynnymi palaczami skarżą się na zaburzenia smaku oraz nieprzyjemny zapach z ust. Co więcej, dym papierosowy szkodzi nie tylko swoim toksycznym składem, ale również ciepłem – podwyższając temperaturę w jamie ustnej może prowadzić do mikrooparzeń delikatnych tkanek. 

Dolegliwości, którym towarzyszy Palijama jest mnóstwo. Im dłużej pozwalasz mu na obecność w Twojej jamie ustnej, tym będą poważniejsze i trudniejsze do wyleczenia. Wieloletnie palenie może skutkować nawet zmianami nowotworowymi. Jeśli trwasz w nałogu – nie lekceważ tego. Zasięgnij pomocy u specjalistów. A w sytuacji, w której widzisz niepokojące zmiany na śluzówce jamy ustnej i czujesz dyskomfort, koniecznie udaj się do lekarza w celu diagnostyki i ustalenia ścieżki leczenia. Pozbądź się Palijamy. 

W przypadku objawów stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej możesz sięgnąć po pomoc Kapitana Glimbax’a, który zna sztuczki i zagrania Palijamy. Stawiał mu czoła nie raz i nie dwa. Możesz mieć pewność, że i tym razem w walce z nim będzie wytrwały, precyzyjny i stanowczy. Oczywiście nie będzie działał w pojedynkę – zawsze u swojego boku ma asystenta. Diklofenak w płynie – to o nim mowa. Jego zaletą jest brzoskwiniowy smak, a największą siłą działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki swojej płynnej postaci bardzo dobrze przenika przez powierzchnię błony śluzowej i dociera do bolesnych miejsc. Kapitan Glimbax wraz z diklofenakiem zrobią wszystko, by przynieść Ci ulgę. By tak się stało, wystarczy wezwać ich na ratunek i trzymać się trzech zasad:

 1. Odmierzyć 15 ml płynu za pomocą dołączonej do produktu wygodnej miarki.
 2. Płukać jamę ustną i gardło przez 30-60 sekund i wypluć.
 3. Stosować Glimbax 2-3 razy dziennie.
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustępują po 7 dniach stosowania preparatu Glimbax, należy skontaktować się z lekarzem.

Kapitan Glimbax jest godny Twojego zaufania. Pozwól mu działać. Pozwól sobie pomóc. 


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. Dziennik pokładowy

  Ból gardła jako jeden z objawów przeziębienia

  Nikczemny łotr Bulgardua wielokrotnie w ciągu roku próbuje mieszać szyki Kapitanowi Glimbaxowi. Jednak jego działania są daremne. Kapitan Glimbax wraz z diklofenakiem robią wszystko, żeby przepędzić Bulgardua.

  Czytaj więcej

 2. Higiena jamy ustnej

  Nieświeży oddech? To może być halitoza

  W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

  Czytaj więcej

 3. Higiena jamy ustnej

  Sucho w ustach? To może być kserostomia

  Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

  Czytaj więcej

 4. Higiena jamy ustnej

  Migdallian – oprawca Twoich migdałków

  Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

  Czytaj więcej