Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

Ranki od aparatu ortodontycznego, otarcia od protez, poparzenia, drobne skaleczenia czy miejscowe bolesności po zabiegach w ramach leczenia stomatologicznego lub ortodontycznego – to wszystko jego sprawka. Kapitan Glimbax doskonale go zna. Na szczęście ma na niego sposób. Jeśli tylko mu pozwolisz to podejmie z nim walkę i pomoże pozbyć się uciążliwych nękań Szarpidruta – bo to właśnie o nim mowa.

Kiedy wezwać Kapitana Glimbax’a na pomoc?

Gdy tylko w Twojej jamie ustnej pojawią się drobne bolesności lub zranienia. Najpopularniejsze są urazy policzków od ich wewnętrznej strony, jednak zdarzyć się mogą również na języku, podniebieniu, dziąsłach i dnie jamy ustnej. Wokół uszkodzonej tkanki może rozwinąć się stan zapalny oraz pojawić obrzęk i zaczerwienienie. Dodatkowo towarzyszyć może ból, niekiedy występuje także krwawienie – wszystko zależy od rodzaju urazu.

Jakie przyczyny urazów jamy ustnej można wyróżnić?

Niewielkie urazy najczęściej są skutkiem otarć powstałych podczas jedzenia – w szczególności produktów twardych, kruchych i chrupiących. Mogą też być wywołane zbyt intensywnym szczotkowaniem zębów podczas ich mycia lub nieprawidłowym używaniem nici dentystycznej. Wśród pacjentów stosunkowo nagminne są również zranienia spowodowane przypadkowym przygryzieniem języka lub policzka. Zdarza się, że niektórzy przygryzają wargi lub właśnie policzki w sytuacjach generujących stres próbując w ten sposób poradzić sobie z napięciem i w jakimś sensie przynieść ulgę. W tego typu sytuacjach powstałe urazy mogą przybrać charakter przewlekły.

Przejściowych dolegliwości bólowych może także przysporzyć cały szereg zabiegów dentystycznych, w tym leczenie lub ekstrakcje zębów czy zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej o mniejszym lub większym stopniu zaawansowania.

Zranieniom sprzyja również nałożony na zęby aparat ortodontyczny, który samą swoją obecnością potrafi podrażniać błonę śluzową policzków i warg. Osoby leczące się ortodontycznie są szczególnie narażone na urazy też z innego powodu. Aparat obecny w jamie ustnej na stałe sprzyja zaniedbaniom higienicznym, a te mogą przyczynić się do rozwoju zmian chorobowych, zwłaszcza, że ciągły kontakt zamków aparatu ze śluzówką powoduje jej osłabienie. W tym miejscu warto wspomnieć także o uzupełnieniach protetycznych, które niewłaściwie użytkowane przeważnie prowadzą do drobnych urazów w jamie ustnej, ale też rozwoju grzybicy objawiającej się zwykle nieprzyjemnym pieczeniem i zaczerwienieniem. W tym stanie błona śluzowa jest też mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku leczenia ortodontycznego wskazane jest zachowanie wyjątkowej czujności w kontekście higieny. Można też rozważyć codzienną pielęgnację w postaci stosowania natłuszczających preparatów witaminowych, które powinny wzmocnić śluzówkę, a tym samym uodpornić ją na podrażnienia.

Ciężko nie wspomnieć o uszkodzeniach termicznych, do których dochodzi najczęściej podczas spożywania bardzo gorących posiłków lub picia za gorących napojów. W przeciwieństwie do zranień mechanicznych, które są raczej miejscowe i zazwyczaj goją się dość szybko, te dotyczą dużej powierzchni błony śluzowej i potrafią goić się naprawdę długo. Dają różne objawy, a wśród nich są silne podrażnienie, zaczerwienienie, obrzęk czy nawet nadżerki.

Jak zapobiegać urazom w jamie ustnej?

Nie wszystkim urazom da się zapobiec, zwłaszcza tym, które lubią pojawiać się nagle i bez ostrzeżenia. Jednak na pewno można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Co zrobić, by tak się stało? Przede wszystkim należy unikać twardych i ostrych pokarmów lub jeść je uważnie i powoli. Do codziennej pielęgnacji zębów używać szczoteczki z miękkim włosiem. Z wielką czujnością operować nicią dentystyczną w trakcie nitkowania zębów – tutaj pośpiech nie jest wskazany. Można też rozważyć stosowanie zapobiegawczo preparatów wzmacniających błonę śluzową, które powinny nieco ją uodpornić na urazy mechaniczne. Jest to jakieś rozwiązanie dla osób leczących się ortodontycznie – prawdopodobnie przyniesie im długotrwałą ulgę.

Jednak jeśli w chwili Twojej nieuwagi Szarpidrut Cię dopadnie – pamiętaj, że Kapitan Glimbax zawsze jest gotów, by stanąć z nim do walki. Wraz z diklofenakiem potrafią dotrzeć do bolesnych miejsc i przynieść ulgę w dolegliwościach spowodowanych jego obecnością. Pozwól im się wykazać.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. Higiena jamy ustnej

    Nieświeży oddech? To może być halitoza

    W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

    Czytaj więcej

  2. Higiena jamy ustnej

    Sucho w ustach? To może być kserostomia

    Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

    Czytaj więcej

  3. List w butelce

    Jama ustna palacza – na co jest narażona?

    Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

    Czytaj więcej

  4. Higiena jamy ustnej

    Migdallian – oprawca Twoich migdałków

    Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

    Czytaj więcej