Migdallian – oprawca Twoich migdałków

Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

Migdallian nie atakuje sam – ma za sobą całe stado małych łotrzyków, czyli wirusów lub bakterii, które próbują przedostać się do Twojego gardła drogą kropelkową, Jeśli im się to uda to jako pierwsze do walki z nimi stanąć muszą migdałki, które zlokalizowane są w tylnej części Twojego gardła i zbudowane z tkanki limfatycznej pełniącej istotną rolę w zakresie odporności, czyli w zwalczaniu infekcji. Za każdym razem jest to trudny pojedynek, dlatego migdałki powiększają się i zmieniają zapalnie. To znak, że walczą na całego! 

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków wywołać mogą zarówno wirusy, jak i bakterie. Wirusowe zapalenie migdałków to najczęściej spotykana forma choroby wśród pacjentów, a wywołują ją oczywiście wirusy, między innymi takie jak rhinowirusy, koronawirusy czy adenowirusy. Jeśli któryś z nich dostanie się do Twojego gardła to prawdopodobnie spowoduje obrzęk, a gardło będzie przekrwione. Może pojawić się również ból gardła powodujący trudności w przełykaniu. Oprócz tego, doświadczysz najprawdopodobniej ogólnego osłabienia organizmu, ale również bólu w mięśniach i stawach. Do pozostałych objawów towarzyszących wirusowemu zapaleniu migdałków należą ból głowy, brak apetytu, podwyższona temperatura, a nawet katar, suchy kaszel oraz chrypka. 

Bakteryjne zapalenie migdałków zdarza się na pewno rzadziej i wywołane jest przez bakterie rzecz jasna. Nazywa się je również ropnym zapaleniem migdałków, ponieważ objawem tej odmiany choroby są białe nacieki na migdałkach, których przy wirusowej infekcji nie zaobserwujemy. Dodatkowo, pojawia się ból gardła utrudniający przełykanie. Do innych obserwowanych objawów bakteryjnego zapalenia migdałków zaliczają się między innymi gorączka, obrzęk i zaczerwienienie gardła oraz migdałków czy powiększone węzły chłonne.

Ile trwa zapalenie migdałków?

Objawy ostrego zapalenie migdałków, czyli inaczej anginy ustępują zazwyczaj po 10-14 dniach, a w sytuacji kiedy okres trwania choroby trwa dłużej niż trzy miesiące to możemy mówić o przewlekłym zapaleniu migdałków. Pamiętaj, że w przypadku gdy po dwóch tygodniach leczenia zaleconego przez lekarza objawy nadal nie ustąpią, niezwłocznie należy udać się do lekarza w celu pogłębionej diagnostyki i wskazania ścieżki leczenia.

Jak leczyć zapalenie migdałków?

Przede wszystkim należy ustalić, czy przyczyną choroby są wirusy czy bakterie. Inaczej leczymy infekcję wirusową, a inaczej bakteryjną. W przypadku tej drugiej zazwyczaj stosuje się antybiotykoterapię, którą powinien dobrać lekarz na podstawie badań i wyglądu samego gardła. Jako uzupełnienie leczenia często stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które powinny pomóc w przypadku dolegliwości bólowych i zbić ewentualną gorączkę. 

W przypadku infekcji wirusowej skuteczne jest leczenie objawowe – działanie miejscowe na bólowe dolegliwości oraz działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Skonsultuj z lekarzem jakie i które leki w Twoim przypadku będą najskuteczniejsze. 

Jak możesz sobie pomóc przed wizytą u lekarza? 

Wezwij na pomoc Kapitana Glimbax’a! Wraz z diklofenakiem chcą i potrafią niezwykle precyzyjnie namierzyć bolesne miejsca, a dzięki płynnej postaci łatwo jest im do nich dotrzeć. Swoim działaniem mogą przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych i zmniejszyć stan zapalny

Co należy zrobić, by Glimbax mógł zadziałać? W pierwszym kroku odmierz 15 ml płynu za pomocą dołączonej do produktu wygodnej miarki. Następnie płucz gardło przez 60 sekund. Czynności powtórz 2-3 razy dziennie. Szanse, że razem z Kapitanem Glimbax’em przegonicie drania Migdalliana są naprawdę wysokie. Na pewno warto spróbować.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. List w butelce

  Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

  Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

  Czytaj więcej

 2. List w butelce

  Afty – małe, a naprawdę nieznośne łotrzyki

  Są takie dolegliwości jamy ustnej, których doświadczył niemal każdy, Ty pewnie też. Mogą wyglądać niewinnie, a przy tym potrafią być naprawdę nieprzyjemne i dość bolesne. Czasem nawet utrudniają jedzenie czy picie, zwłaszcza jeśli pojawią się w miejscach narażonych na regularne mechaniczne podrażnianie. Afty – to o nich mowa.

  Czytaj więcej

 3. List w butelce

  Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

  Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

  Czytaj więcej

 4. Higiena jamy ustnej

  Jak leczyć pleśniawki i afty w jamie ustnej?

  Pleśniawki są to białawe naloty występujące w błonie śluzowej jamy ustnej. Powstają w wyniku miejscowego stanu zapalnego. Lokalizują się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu lub dziąsłach. Pleśniawki mogą łączyć się ze sobą tworząc skupiska. Powodują dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy podrażnieniu twardym pokarmem.

  Czytaj więcej