Dlaczego moje dziąsła krwawią?

Istnieje wiele przyczyn krwawienia dziąseł. Nad częścią z nich możemy samodzielnie zapanować, stosując odpowiednie środki. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlaczego?

Ból i krwawienie dziąseł to objaw, który dosyć często jest bagatelizowany. Jest to niewłaściwe postępowanie, ponieważ krwawiące dziąsła mogą świadczyć o występowaniu lub rozwijaniu się wielu różnych schorzeń. Cukrzyca, anemia, niewydolność lub marskość wątroby, zaburzenia hormonalne, niedobory poszczególnych witamin... Powodów, dlaczego dziąsła krwawią, możemy wymienić bardzo dużo. Jakie są jednak najczęstsze przyczyny, natury stomatologicznej, krwawienia dziąseł?

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Częstym powodem krwawienia dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Są to nie tylko zaniedbania, polegające na niedokładnym szczotkowaniu, nieregularnym myciu lub zaprzestaniu nitkowania zębów. To także zbyt intensywne szczotkowanie lub zbyt mocne nitkowanie, w wyniku których dziąsła są wciąż podrażnianie. W pierwszym przypadku, kiedy higiena jamy ustnej jest niedostateczna, liczne bakterie płytki nazębnej bardzo szybko doprowadzają do stanu zapalnego dziąseł. Właśnie dlatego tak ważna jest precyzja w myciu zębów. Należy jednak uważać, aby ruchy, wykonywane podczas szczotkowania, nie były zbyt intensywne i drażniące.

Bruksizm

Bruksizm, czyli po prostu szczękościsk i zgrzytanie zębami, to przypadłość, która dotyka część społeczeństwa. Szczególnie nasila się podczas nocy, bez udziału świadomości. W wyniku bruksizmu zęby są regularnie wyniszczane – pękanie szkliwa i starcia koron zębów to niekiedy tylko część strat, jakie zachodzą w obrębie jamy ustnej przez nieświadome zgrzytanie zębami. Krwawiące dziąsła mogą być właśnie objawem bruksizmu. W przypadku podejrzenia tej przypadłości warto jest skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić potencjalną przyczynę bruksizmu. Czasem stosowana jest farmakoterapia, która pomaga np. zwalczyć silny stres, będący częstym powodem szczękościsku i zgrzytania zębami.

Paradontoza

Kolejnym stomatologicznym problemem, mogącym być odpowiedzią na pytanie, dlaczego dziąsła krwawią, jest paradontoza. To schorzenie, które początkowo może się rozwijać bez konkretnych objawów. Jeżeli paradontoza nie zostanie jednak wyleczona odpowiednio wcześnie, może w efekcie doprowadzić nawet do utraty zębów. Jednym z jej pierwszych objawów jest właśnie krwawienie dziąseł. To również ich obrzęk i zaczerwienienie. Konieczna jest wizyta u stomatologa, który odpowiednio pokieruje leczeniem i pomoże zwalczyć schorzenie.

Krwawienie i obrzęk dziąseł wymaga często zastosowania odpowiednich środków, wspomagających walkę ze stanami zapalnymi i przede wszystkim z bólem. Preparatem o szybkim początku działania, który znany jest z działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego, jest płyn do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax. Podczas płukania jamy ustnej, substancja czynna leku Glimbax – diklofenak, bardzo dobrze przenika przez powierzchnie błon śluzowych i gromadzi się w znajdujących się poniżej tkankach zmienionych zapalnie. Dzięki temu lek Glimbax precyzyjnie dociera do bolesnego miejsca, szybko zmniejsza stan zapalny i uśmierza towarzyszący mu ból.

Porady

 1. Afty to miejscowe, niewielkie owrzodzenia bądź nadżerki w kolorze czerwonym z białym nalotem

  Ból w jamie ustnej: czym są afty?

  Ból w jamie ustnej może być spowodowany wieloma przykrymi czynnikami – jednym z nich jest obecność aft w jamie ustnej. Czym są afty? Skąd się biorą afty? I jak leczyć ból w jamie ustnej, wywołany pojawieniem się aft?więcej...

 2. Stłoczenia zębów

  Czym są stłoczenia zębów?

  Stłoczenia zębów to częsta przypadłość, polegająca na nieprawidłowym rozmieszczeniu zębów w jamie ustnej – stłoczone zęby rosną w sposób niewłaściwy, co może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Jak rozpoznać stłoczenia zębów? I jak leczyć stłoczenia zębów?więcej...

 3. Nitkowanie zębów

  Nitkowanie zębów. Czy warto nitkować zęby?

  O ile o szczotkowaniu zębów rzadko trzeba przypominać pacjentom, o tyle nitkowanie wciąż wydaje się wielu osobom kompletnie niepotrzebnym zabiegiem. Jest to błędne podejście, ponieważ nitkowanie należy do elementów profilaktyki niektórych chorób przyzębia. Jakich konkretnie? Dlaczego warto używać nici dentystycznej? I jak prawidłowo nitkować zęby?więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.