Jak często robić przegląd stanu uzębienia?

Podziel się
Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech. A piękny uśmiech to najlepsza wizytówka szczęśliwego człowieka! Jak zatem dbać o jego jakość? Jak często powinniśmy robić przegląd stanu uzębienia?Każdy człowiek posiada dwa pokolenia zębów. Pierwsze – zęby mleczne – różnią się od swoich następców przede wszystkim niebieskawobiałym zabarwieniem. 32 zęby stałe są ułożone w dwa łuki, gdzie każdy z nich liczy 16 zębów. I tak zęby przednie w każdym z tych łuków służą do odgryzania pokarmów, a zęby tylne do ich przeżuwania. Każdy z zębów ma codziennie do spełnienia poszczególne zadania. I dlatego o każdy z nich powinniśmy dbać. A nic tak nie pomaga w dbaniu o zęby jak konsultacja ze specjalistą, który najlepiej może nam pomóc określić ich potrzeby i ewentualne dolegliwości.

Wizyta u dentysty – jak często?

Generalnie przyjęło się zakładać, iż wizyta u dentysty powinna być planowana w zależności od aktualnych potrzeb pacjenta, jednak najczęściej można się spotkać z zaleceniem, aby przychodzić na kontrolę raz na pół roku. Wiele osób twierdzi, że jest to zbyt często, inne – że to zdecydowanie za rzadko. Wszystko jednak zależy od ewentualnych problemów z uzębieniem oraz okresów w życiu człowieka. Do dentysty, poza pacjentami o konkretnych problemach stomatologicznych, częściej powinny zaglądać osoby palące papierosy, kobiety ciężarne, a także dzieci. Są to grupy, w których jeszcze łatwiej o problemy z uzębieniem niż zazwyczaj u przeciętnego pacjenta. Stomatolog nie powinien kojarzyć się jednak wyłącznie z przerażająco wyglądającym wiertłem. Zabieg oczyszczenia zębów, wybielanie, obserwacja przebiegu ich wzrostu u dzieci, porady odnośnie nadwrażliwości oraz takich dolegliwości jak: ból dziąsła, krwawienie dziąsła, brzydki zapach z ust, a nawet ból podniebienia – to tylko niektóre z rzeczy, z jakimi może każdemu pacjentowi pomóc dentysta. To właśnie jego zadaniem jest umożliwić cieszenie się ludziom pięknym i zdrowym uśmiechem. Co więcej, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Leczenie chorób zębów, leczenie kanałowe, czy też choroby przyzębia mogą być dosyć kosztowne. Właśnie dlatego lepiej na bieżąco kontrolować swój stan uzębienia.

Domowa profilaktyka

Aby dodatkowo zapobiegać rozwojowi chorób jamy ustnej, warto stosować odpowiednie środki profilaktyczne. Precyzyjne mycie zębów, delikatne nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej to podstawowe elementy higieny, pozwalające cieszyć się pięknym uśmiechem. Do płukania jamy ustnej warto stosować odpowiednie roztwory, które nie zawierają alkoholu. Zwłaszcza, kiedy jesteśmy w trakcie leczenia stomatologicznego lub świeżo po jego zakończeniu – właśnie wtedy używanie właściwych roztworów może okazać się zbawienne dla stanu naszego uzębienia i przyzębia. Rekomendowanym preparatem jest Glimbax – dostępny bez recepty i pomagający uśmierzyć stany zapalne w jamie ustnej.