Jak często robić przegląd stanu uzębienia?

Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech. A piękny uśmiech to najlepsza wizytówka szczęśliwego człowieka! Jak zatem dbać o jego jakość? Jak często powinniśmy robić przegląd stanu uzębienia?

Każdy człowiek posiada dwa pokolenia zębów. Pierwsze – zęby mleczne – różnią się od swoich następców przede wszystkim niebieskawobiałym zabarwieniem. 32 zęby stałe są ułożone w dwa łuki, gdzie każdy z nich liczy 16 zębów. I tak zęby przednie w każdym z tych łuków służą do odgryzania pokarmów, a zęby tylne do ich przeżuwania. Każdy z zębów ma codziennie do spełnienia poszczególne zadania. I dlatego o każdy z nich powinniśmy dbać. A nic tak nie pomaga w dbaniu o zęby jak konsultacja ze specjalistą, który najlepiej może nam pomóc określić ich potrzeby i ewentualne dolegliwości.

Wizyta u dentysty – jak często?

Generalnie przyjęło się zakładać, iż wizyta u dentysty powinna być planowana w zależności od aktualnych potrzeb pacjenta, jednak najczęściej można się spotkać z zaleceniem, aby przychodzić na kontrolę raz na pół roku. Wiele osób twierdzi, że jest to zbyt często, inne – że to zdecydowanie za rzadko. Wszystko jednak zależy od ewentualnych problemów z uzębieniem oraz okresów w życiu człowieka. Do dentysty, poza pacjentami o konkretnych problemach stomatologicznych, częściej powinny zaglądać osoby palące papierosy, kobiety ciężarne, a także dzieci. Są to grupy, w których jeszcze łatwiej o problemy z uzębieniem niż zazwyczaj u przeciętnego pacjenta. Stomatolog nie powinien kojarzyć się jednak wyłącznie z przerażająco wyglądającym wiertłem. Zabieg oczyszczenia zębów, wybielanie, obserwacja przebiegu ich wzrostu u dzieci, porady odnośnie nadwrażliwości oraz takich dolegliwości jak: ból dziąsła, krwawienie dziąsła, brzydki zapach z ust, a nawet ból podniebienia – to tylko niektóre z rzeczy, z jakimi może każdemu pacjentowi pomóc dentysta. To właśnie jego zadaniem jest umożliwić cieszenie się ludziom pięknym i zdrowym uśmiechem. Co więcej, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Leczenie chorób zębów, leczenie kanałowe, czy też choroby przyzębia mogą być dosyć kosztowne. Właśnie dlatego lepiej na bieżąco kontrolować swój stan uzębienia.

Domowa profilaktyka

Aby dodatkowo zapobiegać rozwojowi chorób jamy ustnej, warto stosować odpowiednie środki profilaktyczne. Precyzyjne mycie zębów, delikatne nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej to podstawowe elementy higieny, pozwalające cieszyć się pięknym uśmiechem. Do płukania jamy ustnej warto stosować odpowiednie roztwory, które nie zawierają alkoholu. Zwłaszcza, kiedy jesteśmy w trakcie leczenia stomatologicznego lub świeżo po jego zakończeniu – właśnie wtedy używanie właściwych roztworów może okazać się zbawienne dla stanu naszego uzębienia i przyzębia. Rekomendowanym preparatem jest Glimbax – dostępny bez recepty i pomagający uśmierzyć stany zapalne w jamie ustnej.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

    Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

    Czytaj więcej

  2. Problemy dentystyczne

    Wpływ zielonej herbaty na nadwrażliwość zębów

    Zielona herbata pochodzi z Chin, gdzie pojawiła się już wiele lat temu – z kolei w Polsce jej popularność cały czas rośnie, choć w większości domów z pewnością łatwiej nadal jest dostać tradycyjną herbatę czarną.

    Czytaj więcej

  3. Problemy dentystyczne

    Usuwanie stałego zęba – jak łagodzić ból po zabiegu?

    Są sytuacje, w których usunięcie stałego zęba jest koniecznością. I choć sam zabieg jest bezbolesny, to jednak ból po ustąpieniu znieczulenia bywa bardzo dokuczliwy. Jak sobie z nim poradzić? Jak łagodzić ból po usunięciu stałego zęba?

    Czytaj więcej

  4. Problemy dentystyczne

    Jakie ryzyko niesie założenie stałego aparatu ortodontycznego?

    W celu osiągnięcia idealnego uśmiechu, pacjenci często decydują się na założenie stałego aparatu ortodontycznego. Czy słusznie? Jakie powikłania mogą wystąpić po założeniu aparatu stałego?

    Czytaj więcej