Nieświeży oddech? To może być halitoza

W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

Być może w jamie ustnej obecny jest stan zapalny, bakterie lub kamień nazębny. A może to symptom jeszcze innej dolegliwości.

Ten nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej nazywany jest halitozą. Wydychane powietrze z ust pełne jest licznych związków uwalnianych w procesie przemian metabolicznych. Zapach oddechu zmienia się, jeśli pojawią się w nim związki niewystępujące u osób zdrowych lub gdy ich stężenie się zwiększy. Zazwyczaj za ten nieprzyjemny zapach odpowiedzialne są lotne związki siarki, produkowane przez bakterie beztlenowe w jamie ustnej. 

Halitoza to dolegliwość, z powodu której pacjenci niezwykle często zgłaszają się do lekarzy stomatologów. Ta niepozorna przypadłość potrafi mocno obniżyć jakość życia, prowadząc nawet do ograniczenia kontaktów z innymi. Dla części pacjentów halitoza bywa dotkliwie krępująca. 

Wyróżnia się dwa rodzaje tej dolegliwości. Pierwszą określa się halitozą prawdziwą, która charakteryzuje się realnie wyczuwalnym zmienionym zapachem z ust – zarówno przez samych pacjentów, jak i otoczenie. Najczęściej jest on wyczuwalny po całej nocy, w trakcie której produkcja śliny jest zmniejszona, co sprzyja namnażaniu się bakterii beztlenowych. Może być też skutkiem regularnego palenia papierosów, spożywania alkoholu lub niedostatecznej higieny jamy ustnej oraz chorób przyzębia i zębów

Niektórzy zmagają się z tak zwaną halitozą rzekomą, podczas której jedynie sami pacjenci czują swój nieprzyjemny oddech – jego obecności nie potwierdzają inni oraz nawet badanie halimetrem.

Przyczyny halitozy

Źródłem halitozy są zazwyczaj problemy natury stomatologicznej. Najczęstsze to obecność płytki nazębnej i nalot na języku, obecny stan zapalny dziąseł lub przyzębia oraz ubytki próchnicowe w zębach. Niewłaściwa higiena jamy ustnej sprzyja powstawaniu płytki nazębnej, która następnie przekształca się w kamień nazębny, a ten może powodować nieprzyjemny oddech z powodu licznej obecności bakterii produkujących nieprzyjemne związki lotne. Uzupełnienia protetyczne również wymagają odpowiedniej higieny, w innym razie na ich powierzchni mogą namnożyć się bakterie lub grzyby, czego skutkiem może być właśnie halitoza. 

Powyżej wymienione przyczyny powiązane są bezpośrednio z kondycją jamy ustnej. Jednak nieprzyjemny zapach z ust wcale nie musi być spowodowany dolegliwościami stomatologicznymi. Halitoza może być efektem obecnej w organizmie choroby ogólnoustrojowej, na przykład choroby układu pokarmowego lub oddechowego, niewydolności wątroby, cukrzycy, zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych, czy nawet dolegliwości psychiatrycznych.

Halitozę może wywołać również stres, alkohol, palenie papierosów, nieprawidłowa dieta lub zbyt duże przerwy pomiędzy posiłkami powodujące głód. Przyczyn halitozy jest naprawdę sporo. W niektórych przypadkach bardzo trudno ją określić. 

Co możesz zrobić, jeśli zaobserwujesz u siebie nieprzyjemny oddech? 

Przyjrzyj się swoim nawykom. I tym związanym z dbaniem o higienę jamy ustnej, i tym związanym z odżywianiem. Może warto dokładniej myć i nitkować zęby? Może zrezygnować z długich przerw między posiłkami? A może przyjmować więcej płynów? Jeśli pomimo zmian w Twojej codziennej rutynie nieprzyjemny zapach będzie się utrzymywał to warto udać się do lekarza specjalisty, który pomoże zdiagnozować przyczynę. 

 W przypadku objawów stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej możesz wezwać na pomoc Kapitana Glimbax’a. Ma on brzoskwiniowy smak i jest prosty w użyciu. By go użyć, wystarczy, że odmierzysz dołączoną do produktu miarką 15 ml płynu, przepłuczesz jamę ustną i wyplujesz roztwór po 30-60 sekundach. Możesz stosować Glimbax 2-3 razy dziennie. Kapitan Glimbax wraz z diklofenakiem zrobią wszystko, by przynieść Ci ulgę. 

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustępują po 7 dniach stosowania preparatu Glimbax, należy skontaktować się z lekarzem.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. Higiena jamy ustnej

    Sucho w ustach? To może być kserostomia

    Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

    Czytaj więcej

  2. List w butelce

    Jama ustna palacza – na co jest narażona?

    Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Migdallian – oprawca Twoich migdałków

    Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

    Czytaj więcej

  4. List w butelce

    Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

    Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

    Czytaj więcej