Sucho w ustach? To może być kserostomia

Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

Waleczność jest wpisana w jego charakter. Wraz ze swoim asystentem diklofenakiem mogą przynieść ulgę, jeśli w jamie ustnej lub gardle pojawią się objawy stanu zapalnego, takie jak ból, zaczerwienienie lub obrzęk. Ból, pieczenie i świąd to objawy towarzyszące wielu dolegliwościom jamy ustnej. Mogą to być skutki zaniedbania higieny jamy ustnej, uszkodzenia lub podrażnienia śluzówki czy rozwijającego się stanu zapalnego, albo jakiegoś nieco poważniejszego schorzenia.

Nie lekceważ żadnych objawów. Każdy z nich coś mówi o kondycji Twojego organizmu. Bądź czujny i reaguj od razu, by ochronić siebie przed konsekwencjami zdrowotnymi. Przyczynę powinien zdiagnozować lekarz specjalista. Czasem błahy objaw może nieść ze sobą poważne skutki, jeśli pozostanie zlekceważony. Dokładnie tak jest z suchością w jamie ustnej. W końcu ślina, o której na co dzień nie myślimy i nie doceniamy, odpowiada za nawilżenie i utrzymanie jamy ustnej w zdrowiu. Zakłócenia w jej wydzielaniu mogą spowodować różne komplikacje zdrowotne, w tym utrzymujące się uczucie suchości w ustach. To dolegliwość, którą nazywamy kserostomią. Jednak zanim o niej, przypomnijmy…

Jakie mogą być przyczyny uczucia suchości w jamie ustnej?

Zaburzenia w pracy ślinianek bardzo często bywają przejściowe. Kserostomia może być wynikiem działania niepożądanego niektórych leków, w tym leków przeciwhistaminowych, moczopędnych, antyarytmicznych, przeciwpadaczkowych, antydepresyjnych, wpływających na układ immunologiczny lub obniżających ciśnienie krwi. Suchość w ustach może też być skutkiem ubocznym leczenia chorób nowotworowych albo efektem palenia papierosów.

Suchość w ustach może również wynikać z działania stresu lub nieodpowiednio małej podaży płynów. Może też być symptomem istniejących chorób ogólnoustrojowych, takich jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Parkinsona czy Alzheimera, a nawet AIDS.

Jeśli pozwolimy suchości w jamie ustnej pozostać w niej na dłużej to konsekwencje mogą być dość dokuczliwe. Z tego względu nie warto jej lekceważyć, a skonsultować z lekarzem i odpowiednio zareagować. Dzięki temu prawdopodobnie uda się uniknąć problemów z odczuwaniem smaku, rozwoju próchnicy lub grzybicy czy bólu języka. A wracając do kserostomii…

Czym jest kserostomia?

To zespół objawów, który wywołuje ograniczone wydzielanie śliny przez gruczoły ślinowe lub brak tego wydzielania, powodując uczucie suchości w jamie ustnej. Objawy kserostomii wynikają zazwyczaj z uszkodzenia tkanek jamy ustnej, które w zdrowym ciele chronione są właśnie przez odpowiednią ilość śliny.

Co to powoduje? Przede wszystkim pragnienie nie do zaspokojenia. Kolejny łyk wody nie zdoła przynieść ulgi. Zaburzenie pracy ślinianek zakłóca również wiele innych procesów. Przypomnijmy, że dość niepozorna ślina pełni naprawdę wiele ważnych funkcji. To dzięki niej żucie pokarmu i jego połykanie jest łatwiejsze. Ślina niejako też chroni przed urazami mechanicznymi w jamie ustnej, co na pewno doceniają wszyscy Ci, którzy są w trakcie leczenia ortodontycznego. Ślina również neutralizuje kwasy, a zawarte w niej enzymy wspomagają trawienie. Co więcej, zapobiega powstawaniu próchnicy na zębach czy wspomaga remineralizację szkliwa. Ułatwia również mówienie. Prawidłowe wydzielanie śliny to naprawdę ważna sprawa.

Kserostomia może być również objawem odrębnego procesu chorobowego w organizmie bądź reakcją na przyjmowane leki. Jeśli zauważysz niepokojące objawy takie jak suchość, pieczenie języka, trudności w przełykaniu i mówieniu, czy zaburzenia odczuwania smaku koniecznie spotkaj się z lekarzem, który namierzy ich przyczynę i podpowie, jak przywrócić środowisko jamy ustnej do równowagi.

W przypadku objawów stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej możesz wezwać na pomoc Kapitana Glimbax’a. Glimbax to diklofenak w płynie. Dzięki płynnej postaci bardzo dobrze przenika przez powierzchnię błony śluzowej i dociera do bolesnych miejsc. Jest brzoskwiniowy w smaku i prosty w zastosowaniu. Wystarczy, że odmierzysz odpowiednią ilość płynu za pomocą dołączonej do produktu wygodnej miarki, a następnie wypłuczesz nim jamę ustną i po 30-60 sekundach wyplujesz roztwór. Kapitan Glimbax wraz z diklofenakiem zrobią wszystko, by przynieść Ci ulgę.

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustępują po 7 dniach stosowania preparatu Glimbax, należy skontaktować się z lekarzem.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. Higiena jamy ustnej

  Nieświeży oddech? To może być halitoza

  W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

  Czytaj więcej

 2. List w butelce

  Jama ustna palacza – na co jest narażona?

  Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

  Czytaj więcej

 3. Higiena jamy ustnej

  Migdallian – oprawca Twoich migdałków

  Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

  Czytaj więcej

 4. List w butelce

  Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

  Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

  Czytaj więcej