Jakie ryzyko niesie założenie stałego aparatu ortodontycznego?

Podziel się
W celu osiągnięcia idealnego uśmiechu, pacjenci często decydują się na założenie stałego aparatu ortodontycznego. Czy słusznie? Jakie powikłania mogą wystąpić po założeniu aparatu stałego?

Stałe aparaty ortodontyczne to świetna metoda nie tylko na uzyskanie idealnego uśmiechu, lecz także skorygowanie wad zgryzu. Coraz więcej pacjentów podejmuje decyzję o założeniu aparatu, zwłaszcza, że wciąż pojawiają się rozwiązania, sprzyjające mniejszej widoczności aparatów na zębach. Czy jednak stałe aparaty ortodontyczne mają wyłącznie pozytywne strony?

Ból i problemy ze spożywaniem posiłków

Decydując się na stały aparat, pacjenci powinni liczyć się z bólem, spowodowanym przemieszczaniem zębów. Mogą także wystąpić problemy z gryzieniem pokarmów, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po zabiegu.

Problemy z wymową

Początkowo po założeniu aparatu mogą występować problemy z wymową. Narządy mowy pacjentów zazwyczaj szybko adaptują się do nowej sytuacji. Można jednak łatwo sobie pomóc, wykonując powszechnie dostępne ćwiczenia artykulacyjne.

Rozwój próchnicy

Resztki pokarmów bardzo szybko zaczynają zalegać na elementach aparatu. Niewystarczająco regularna i staranna higiena jamy ustnej, może powodować rozwój próchnicy.

Resorpcja korzeni przemieszczanych zębów

Niekiedy, m.in. pod dodatkowym naciskiem w trakcie leczenia ortodontycznego, dochodzi do trwałej utraty tkanek twardych zęba. Jego efektem może być nawet utrata zęba, dlatego warto poprosić ortodontę o opisanie niepokojących objawów, z którymi należy niezwłocznie zgłosić się na wizytę.

Podrażnienia w jamie ustnej

Aparat składa się z szeregu elementów, które mogą podrażniać jamę ustną, zwłaszcza policzki. W sytuacji, gdy fragmenty aparatu powodują ból, należy zgłosić się do ortodonty, który poprawi poszczególne fragmenty konstrukcji.

Stany zapalne dziąseł

Ich przyczyną ponownie może być niedostateczna higiena jamy ustnej. Warto zaopatrzyć się w irygator, który pozwoli dokładniej oczyścić trudno dostępne miejsca pacjentowi.

Część z opisanych problemów może również wystąpić u pacjentów, którzy nie noszą stałych aparatów ortodontycznych. Ich przyczyną jest najczęściej nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Jednak w momencie, gdy w obrębie jamy ustnej dojdzie do stanu zapalnego lub pojawi się ból, warto skorzystać ze sprawdzonych środków łagodzących podrażnienia, jak na przykład roztwór Glimbax. Glimbax to jedyny diklofenak do płukania jamy ustnej i gardła. Jest skutecznym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym o szybkim początku działania. Dostępny bez recepty i doskonały, aby uśmierzyć stany zapalne w jamie ustnej, spowodowanej na przykład założeniem stałego aparatu ortodontycznego.

Czy zakładać stały aparat?

Taką decyzję należy najpierw szczegółowo omówić z prowadzącym stomatologiem. Aparat to świetne rozwiązanie, pozwalające cieszyć się pięknym uśmiechem. Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej, regularnych wizytach kontrolnych i stosowaniu się do wszystkich rad lekarza prowadzącego, ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań będzie zminimalizowane, a efekty zrekompensują ewentualny ból, spowodowany przemieszczaniem się zębów.