Jakie ryzyko niesie założenie stałego aparatu ortodontycznego?

W celu osiągnięcia idealnego uśmiechu, pacjenci często decydują się na założenie stałego aparatu ortodontycznego. Czy słusznie? Jakie powikłania mogą wystąpić po założeniu aparatu stałego?

Kobieta z aparatem ortodontycznym

Stałe aparaty ortodontyczne to świetna metoda nie tylko na uzyskanie idealnego uśmiechu, lecz także skorygowanie wad zgryzu. Coraz więcej pacjentów podejmuje decyzję o założeniu aparatu, zwłaszcza, że wciąż pojawiają się rozwiązania, sprzyjające mniejszej widoczności aparatów na zębach. Czy jednak stałe aparaty ortodontyczne mają wyłącznie pozytywne strony?

Ból i problemy ze spożywaniem posiłków

Decydując się na stały aparat, pacjenci powinni liczyć się z bólem, spowodowanym przemieszczaniem zębów. Mogą także wystąpić problemy z gryzieniem pokarmów, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po zabiegu.

Problemy z wymową

Początkowo po założeniu aparatu mogą występować problemy z wymową. Narządy mowy pacjentów zazwyczaj szybko adaptują się do nowej sytuacji. Można jednak łatwo sobie pomóc, wykonując powszechnie dostępne ćwiczenia artykulacyjne.

Rozwój próchnicy

Resztki pokarmów bardzo szybko zaczynają zalegać na elementach aparatu. Niewystarczająco regularna i staranna higiena jamy ustnej, może powodować rozwój próchnicy.

Resorpcja korzeni przemieszczanych zębów

Niekiedy, m.in. pod dodatkowym naciskiem w trakcie leczenia ortodontycznego, dochodzi do trwałej utraty tkanek twardych zęba. Jego efektem może być nawet utrata zęba, dlatego warto poprosić ortodontę o opisanie niepokojących objawów, z którymi należy niezwłocznie zgłosić się na wizytę.

Podrażnienia w jamie ustnej

Aparat składa się z szeregu elementów, które mogą podrażniać jamę ustną, zwłaszcza policzki. W sytuacji, gdy fragmenty aparatu powodują ból, należy zgłosić się do ortodonty, który poprawi poszczególne fragmenty konstrukcji.

Stany zapalne dziąseł

Ich przyczyną ponownie może być niedostateczna higiena jamy ustnej. Warto zaopatrzyć się w irygator, który pozwoli dokładniej oczyścić trudno dostępne miejsca pacjentowi.

Część z opisanych problemów może również wystąpić u pacjentów, którzy nie noszą stałych aparatów ortodontycznych. Ich przyczyną jest najczęściej nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Jednak w momencie, gdy w obrębie jamy ustnej dojdzie do stanu zapalnego lub pojawi się ból, warto skorzystać ze sprawdzonych środków łagodzących podrażnienia, jak na przykład roztwór Glimbax. Glimbax to jedyny diklofenak do płukania jamy ustnej i gardła. Jest skutecznym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym o szybkim początku działania. Dostępny bez recepty i doskonały, aby uśmierzyć stany zapalne w jamie ustnej, spowodowanej na przykład założeniem stałego aparatu ortodontycznego.

Czy zakładać stały aparat?

Taką decyzję należy najpierw szczegółowo omówić z prowadzącym stomatologiem. Aparat to świetne rozwiązanie, pozwalające cieszyć się pięknym uśmiechem. Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej, regularnych wizytach kontrolnych i stosowaniu się do wszystkich rad lekarza prowadzącego, ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań będzie zminimalizowane, a efekty zrekompensują ewentualny ból, spowodowany przemieszczaniem się zębów.

Porady

 1. Kobieta podczas zabiegu usuwania kamienia nazębnego

  Czy warto robić skaling? Co trzeba wiedzieć o usuwaniu kamienia nazębnego?

  Kamień nazębny powinien być systematycznie usuwany w gabinecie stomatologicznym. Ale właściwie dlaczego? Do czego może doprowadzić bagatelizowanie osadzającego się kamienia nazębnego? Czy kamień nazębny może być groźny dla zębów?więcej...

 2. Stłoczenia zębów

  Czym są stłoczenia zębów?

  Stłoczenia zębów to częsta przypadłość, polegająca na nieprawidłowym rozmieszczeniu zębów w jamie ustnej – stłoczone zęby rosną w sposób niewłaściwy, co może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Jak rozpoznać stłoczenia zębów? I jak leczyć stłoczenia zębów?więcej...

 3. Widok z perspektywy pacjenta na fotelu stomatologicznym

  Strach przed wizytą u dentysty – jak sobie z nim poradzić?

  W XXI wieku strach przed dentystą wydaje się dla wielu osób irracjonalny – w końcu to właśnie dzięki temu specjaliście można skutecznie pozbyć się bólu w jamie ustnej. Jednak niektórzy pacjenci nadal panicznie boją się wizyty u dentysty i żadne argumenty do nich nie trafiają. Czy da się coś z tym zrobić?więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.