Jakie ryzyko niesie założenie stałego aparatu ortodontycznego?

W celu osiągnięcia idealnego uśmiechu, pacjenci często decydują się na założenie stałego aparatu ortodontycznego. Czy słusznie? Jakie powikłania mogą wystąpić po założeniu aparatu stałego?

Stałe aparaty ortodontyczne to świetna metoda nie tylko na uzyskanie idealnego uśmiechu, lecz także skorygowanie wad zgryzu. Coraz więcej pacjentów podejmuje decyzję o założeniu aparatu, zwłaszcza, że wciąż pojawiają się rozwiązania, sprzyjające mniejszej widoczności aparatów na zębach. Czy jednak stałe aparaty ortodontyczne mają wyłącznie pozytywne strony?

Ból i problemy ze spożywaniem posiłków

Decydując się na stały aparat, pacjenci powinni liczyć się z bólem, spowodowanym przemieszczaniem zębów. Mogą także wystąpić problemy z gryzieniem pokarmów, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po zabiegu.

Problemy z wymową

Początkowo po założeniu aparatu mogą występować problemy z wymową. Narządy mowy pacjentów zazwyczaj szybko adaptują się do nowej sytuacji. Można jednak łatwo sobie pomóc, wykonując powszechnie dostępne ćwiczenia artykulacyjne.

Rozwój próchnicy

Resztki pokarmów bardzo szybko zaczynają zalegać na elementach aparatu. Niewystarczająco regularna i staranna higiena jamy ustnej, może powodować rozwój próchnicy.

Resorpcja korzeni przemieszczanych zębów

Niekiedy, m.in. pod dodatkowym naciskiem w trakcie leczenia ortodontycznego, dochodzi do trwałej utraty tkanek twardych zęba. Jego efektem może być nawet utrata zęba, dlatego warto poprosić ortodontę o opisanie niepokojących objawów, z którymi należy niezwłocznie zgłosić się na wizytę.

Podrażnienia w jamie ustnej

Aparat składa się z szeregu elementów, które mogą podrażniać jamę ustną, zwłaszcza policzki. W sytuacji, gdy fragmenty aparatu powodują ból, należy zgłosić się do ortodonty, który poprawi poszczególne fragmenty konstrukcji.

Stany zapalne dziąseł

Ich przyczyną ponownie może być niedostateczna higiena jamy ustnej. Warto zaopatrzyć się w irygator, który pozwoli dokładniej oczyścić trudno dostępne miejsca pacjentowi.
Część z opisanych problemów może również wystąpić u pacjentów, którzy nie noszą stałych aparatów ortodontycznych. Ich przyczyną jest najczęściej nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Jednak w momencie, gdy w obrębie jamy ustnej dojdzie do stanu zapalnego lub pojawi się ból, warto skorzystać ze sprawdzonych środków łagodzących podrażnienia, jak na przykład roztwór Glimbax. Glimbax to jedyny diklofenak do płukania jamy ustnej i gardła. Jest skutecznym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym o szybkim początku działania. Dostępny bez recepty i doskonały, aby uśmierzyć stany zapalne w jamie ustnej, spowodowanej na przykład założeniem stałego aparatu ortodontycznego.

Czy zakładać stały aparat?

Taką decyzję należy najpierw szczegółowo omówić z prowadzącym stomatologiem. Aparat to świetne rozwiązanie, pozwalające cieszyć się pięknym uśmiechem. Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej, regularnych wizytach kontrolnych i stosowaniu się do wszystkich rad lekarza prowadzącego, ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań będzie zminimalizowane, a efekty zrekompensują ewentualny ból, spowodowany przemieszczaniem się zębów.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

    Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

    Czytaj więcej

  2. Problemy dentystyczne

    Jak często robić przegląd stanu uzębienia?

    Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech. A piękny uśmiech to najlepsza wizytówka szczęśliwego człowieka! Jak zatem dbać o jego jakość? Jak często powinniśmy robić przegląd stanu uzębienia?

    Czytaj więcej

  3. Problemy dentystyczne

    Wpływ zielonej herbaty na nadwrażliwość zębów

    Zielona herbata pochodzi z Chin, gdzie pojawiła się już wiele lat temu – z kolei w Polsce jej popularność cały czas rośnie, choć w większości domów z pewnością łatwiej nadal jest dostać tradycyjną herbatę czarną.

    Czytaj więcej

  4. Problemy dentystyczne

    Usuwanie stałego zęba – jak łagodzić ból po zabiegu?

    Są sytuacje, w których usunięcie stałego zęba jest koniecznością. I choć sam zabieg jest bezbolesny, to jednak ból po ustąpieniu znieczulenia bywa bardzo dokuczliwy. Jak sobie z nim poradzić? Jak łagodzić ból po usunięciu stałego zęba?

    Czytaj więcej