Dlaczego mam chrypkę?

Chrypka to dolegliwość, która może znacznie utrudnić swobodne porozumiewanie się z innymi ludźmi. Pacjenci często skarżą się na poranną chrypkę lub chrypkę stałą, która jest przyczyną znacznego dyskomfortu w ciągu dnia. Ale co to właściwie jest chrypka? Skąd się bierze chrypka? Jak leczyć chrypkę? I czego oznaką może być ciągła chrypka?

Chrypka – czego może być objawem? Dlaczego chrypka nie przechodzi?

Chrypka pojawia się zazwyczaj przy przeziębieniach, które nie są bardzo groźne dla zdrowia – najczęściej znika po kilku dniach odpowiedniego leczenia i nawilżania gardła. Często współwystępuje właśnie z infekcjami gardła.

Inaczej jest jednak w przypadku nieustającej chrypki – ponieważ przewlekła chrypka nierzadko bywa objawem różnych chorób krtani oraz jej przeciążenia, na przykład w wyniku pracy głosem (to szczególnie częste zjawisko u dziennikarzy radiowych, piosenkarzy oraz nauczycieli). Nie należy jej lekceważyć, zwłaszcza jeśli długo się utrzymuje. Może świadczyć o podrażnieniu błony śluzowej lub pojawieniu się guzów na krtani. Często współwystępuje również z refluksem żołądkowo-przełykowym, a czasem dokucza także pacjentom z chorobami tarczycy – w tym z niedoczynnością tarczycy. Często trudno jest ją samodzielnie zwalczyć, dlatego warto zdecydować się na wizytę u lekarza, który postawi właściwą diagnozę.

Aby poznać jeszcze więcej objawów chrypki, polecamy interesujący artykuł: Masz chrypkę? Możesz mieć problem (poważny).

Co jeszcze należy wiedzieć o chrypce?

Palenie a chrypka

Chrypka to także nieprzyjemny objaw, na który szczególnie często narzekają palacze. Palenie papierosów może być przyczyną licznych chorób krtani, które mogą się objawiać między innymi chrypką. Chrypka u palaczy jest niestety często bagatelizowana. Co więcej, może jej często towarzyszyć ból gardła. Długotrwałą chrypkę należy koniecznie skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli regularnie pali się papierosy. W skrajnych przypadkach, może być nawet objawem choroby nowotworowej. Rak krtani najczęściej jest sygnalizowany przez organizm właśnie pojawieniem się długotrwałej chrypki. W przypadku wystąpienia przewlekłej chrypki, kluczowe może się okazać rzucenie palenia, aby zniknęła raz na zawsze.

Chrypka i ból gardła

Chrypka często pojawia się razem z bólem gardła, dlatego warto mieć zawsze pod ręką środki, które pomogą zwalczyć te dolegliwości.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. List w butelce

  Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

  Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

  Czytaj więcej

 2. Problemy z gardłem

  Czym charakteryzuje się wirusowe zapalenie gardła?

  Zapalenie gardła jest powszechnie występującą chorobą infekcyjną dróg oddechowych, najczęściej o etiologii wirusowej, rzadziej bakteryjnej. Za wirusowe zapalenie gardła odpowiadają najczęściej: rynowirusy, wirus RS, adenowirusy, enterowirusy (ECHO, Coxsackie), wirusy grypy A i B, wirus EBV (Epsteina-Barr). Największa zakaźność występuje późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną.

  Czytaj więcej

 3. Problemy z gardłem

  Ból podniebienia a choroby gardła

  Jednym z wielu nieprzyjemnych objawów jest ból podniebienia, który towarzyszy najczęściej chorobom gardła oraz migdałków podniebiennych. Powstaje w wyniku szerzenia się infekcji na struktury otaczające, w tym na podniebienie miękkie. Bólowi podniebienia może towarzyszyć uczucie drapania, pieczenia, łaskotania.

  Czytaj więcej

 4. Problemy z gardłem

  Angina paciorkowcowa

  Ostre zapalenie gardła i migdałków jest stanem zapalnym błony śluzowej gardła oraz migdałków podniebiennych, powstającym w wyniku zakażenia lub podrażnienia.

  Czytaj więcej