Dlaczego boli mnie gardło?

Nie tylko w okresie jesienno-zimowym, lecz także latem i wiosną pacjenci skarżą się na ból gardła. Ból gardła to nieprzyjemna dolegliwość, która może być symptomem wielu różnych schorzeń. Jeśli zastanawiasz się, „dlaczego boli mnie gardło?” i nie wiesz jak poradzić sobie z bólem przeczytaj co może być przyczyną oraz sprawdź skuteczny sposób na walkę z bólem gardła.

Kobieta z bólem gardła

Ból gardła może być chwilowy – spowodowany na przykład nadwyrężeniem. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz takich, gdzie jest duże nagromadzenie dymu tytoniowego również mogą być jego przyczyną. Jednak ból gardła nie musi być sam w sobie ostatecznym rozpoznaniem. Jego występowanie często wiąże się z rozwojem różnych schorzeń w ludzkim organizmie. Jakich na przykład?

Wirusowe zapalenie gardła

Zapalenie gardła najczęściej ma charakter wirusowy (choć jego podłoże może być również bakteryjne). Ból gardła o różnym stopniu natężenia może wystąpić na przykład przy grypie, mononukleozie czy też odrze. Objawy w każdym z tych schorzeń są złożon. To nie tylko ból gardła, lecz także ogólne osłabienie oraz podwyższona temperatura organizmu. W zależności od nasilenia bólu gardła i współwystępowania innych objawów, internista może zalecić różne metody leczenia. Poza środkami farmakologicznymi, do walki z bólem gardła stosuje się również inhalacje oraz domowe sposoby. Pacjenci często sięgają po ciepłe napary wzbogacone o naturalne składniki, którym przypisywane są właściwości prozdrowotne (na przykład cytryna i imbir).

Angina

Angina jest chorobą roznoszoną drogą kropelkową, najczęściej wywoływaną przez bakterie paciorkowce. Temu schorzeniu towarzyszą inne, nieprzyjemne objawy. Należy do nich gorączka, ból głowy, nudności i brak apetytu. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego schorzenia, warto przeczytać nasz artykuł Jak złagodzić ból przy anginie? dostępny w zakładce Porady.

Inne przyczyny bólu gardła

Istnieje wiele innych przyczyn bólu gardła. Może to być na przykład refluks krtaniowo-gardłowy, czyli choroba z pogranicza dolegliwości gastrologicznych oraz laryngologicznych. Na zespół alergicznego zapalenia gardła dolnego są narażone osoby uczulone na różne alergeny, na przykład jaja. Ból gardła występuje także przy niektórych nowotworach, na przykład przy raku krtani. Są to jednak przypadki chorób przewlekłych, przy których ból gardła zazwyczaj występuje już od dłuższego czasu i nie reaguje na stosowane leczenie. Każdy przypadek utrzymującego się bólu gardła powinien jednak zostać poddany szczegółowej diagnostyce przez lekarza. Nie należy prowadzić samodzielnego leczenia.

Jak łagodzić ból gardła?

Aby załagodzić ból gardła, warto sięgnąć po sprawdzone środki o szybkim początku działania. Do leczenia objawowego stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła dobrym preparatem, którego użycie może przywrócić komfort pacjentowi, jest roztwór Glimbax. Efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny roztworu Glimbax jest zapewniany przez zawarty w nim diklofenak. Jest to substancja powszechnie znana w medycynie i stosowana właśnie do łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, w tym bólu gardła.

Porady

 1. Uśmiechnięta kobieta przełamuje papierosa

  Wpływ palenia na jamę ustną i gardło

  O tym, że palenie papierosów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, trzeba przypominać bardzo często – nadal wiele osób sięga po papierosy bagatelizując nawet dosadne, wizualne ostrzeżenia, zamieszczane na paczkach papierosów. Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm, również na jamę ustną i gardło. Jakie zagrożenia niesie palenie dla jamy ustnej i gardła? Czy papierosy mogą powodować ból w jamie ustnej i ból gardła?więcej...

 2. Zima. Zakochana w sobie para w ciepłych ubraniach przytula się do siebie i śmieje

  Jak uniknąć przeziębienia i bólu gardła zimą?

  Zima to okres, kiedy wiele osób walczy z przeziębieniami. Wśród szczególnie doskwierających objawów często wymienia się katar, ból głowy, ból gardła, kaszel i chrypkę. Nikt nie lubi być chory, dlatego warto wiedzieć, jak unikać przeziębienia zimą.więcej...

 3. Kobieta budzi się z chrypką

  Dlaczego mam chrypkę?

  Chrypka to dolegliwość, która może znacznie utrudnić swobodne porozumiewanie się z innymi ludźmi. Pacjenci często skarżą się na poranną chrypkę lub chrypkę stałą, która jest przyczyną znacznego dyskomfortu w ciągu dnia. Ale co to właściwie jest chrypka? Skąd się bierze chrypka? Jak leczyć chrypkę? I czego oznaką może być ciągła chrypka?

więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.