Jakie korzyści daje płukanie gardła?

Podziel się
Ból gardła to częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza. Jego przyczyny mogą być różne, ale najczęściej jest on spowodowany niegroźnymi infekcjami. Wiele osób ma swój sprawdzony sposób na walkę z bólem gardła – do tych najpopularniejszych zdecydowanie należy płukanie gardła. Czy słusznie?

Co jest naprawdę pomocne w walce z bólem gardła?

Przyjęło się, że to głównie tabletki do ssania i spraye są szczególnie pomocne w walce z bólem gardła. W końcu możemy ich używać praktycznie wszędzie. To dobre i bezpieczne rozwiązanie, ale nie zawsze przynosi natychmiastowe uśmierzenie bólu gardła. Z kolei płukanie gardła znane jest od dawna. Stosowane od lat, pomogło wielu ludziom w walce z różnymi infekcjami.

Rozwój medycyny zapewnił nam dostęp do coraz lepszych środków farmakologicznych, które okazały się być szczególnie skuteczne w walce z bólem gardła. Jednak nadal chętnie stosowanym i popularnym sposobem jest płukanie gardła oraz jamy ustnej roztworem soli kuchennej. Warto jednak pamiętać, iż zbyt częste wykonywanie tej czynności może spowodować podrażnienie śluzówki gardła. Efektem tego zazwyczaj bywa niepożądane nasilenie dolegliwości bólowych.

Co warto mieć w domowej apteczce na wypadek bólu gardła?

W większości apteczek domowych można znaleźć również wodę utlenioną – stosuje się ją na rany i skaleczenia, ale jest także znanym środkiem, stosowanym właśnie do płukania gardła, z którego mogą korzystać także dzieci.W aptekach dostępne są również specjalne mieszanki ziołowe. Często ich podstawowym składnikiem jest szałwia. Działa ona dobrze nie tylko w przypadku bólu gardła, lecz także w stanach zapalnych jamy ustnej. Warto jednak pamiętać, że niektóre zioła mogą działać uczulająco.

Leczenie wielu infekcji jest wspomagane przez środki farmakologiczne, należące do grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Należy do nich między innymi znany ze swojego szybkiego działania diklofenak, który jest składnikiem płynu do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax. Zapewnia on szybkie działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Oprócz typowego bólu gardła związanego z infekcją, płyny do płukania gardła stosuje się również po zabiegach stomatologicznych, w zapaleniach dziąseł lub po urazach mechanicznych. Zastosowanie płynu to sprawdzony sposób na ulgę w dolegliwościach bólowych.