Jak uniknąć przeziębienia i bólu gardła zimą?

Zima to okres, kiedy wiele osób walczy z przeziębieniami. Wśród szczególnie doskwierających objawów często wymienia się katar, ból głowy, ból gardła, kaszel i chrypkę. Nikt nie lubi być chory, dlatego warto wiedzieć, jak unikać przeziębienia zimą.

Zima. Zakochana w sobie para w ciepłych ubraniach przytula się do siebie i śmieje

Zimne dni towarzyszą nam ostatnio coraz częściej. Temperatura spada, mróz nie odpuszcza, a lodowaty wiatr dodatkowo potęguje uczucie chłodu. W takie dni musimy jednak żyć dalej normalnym trybem – wychodzimy do pracy i szkoły, wykonujemy codzienne obowiązki. Jednak jest to czas, kiedy wiele osób męczy przeziębienie, które utrudnia zwyczajne funkcjonowanie. Katar, kaszel, podwyższona temperatura, zmęczenie, ból głowy, ból gardła, chrypka… Czy da się uniknąć przeziębienia zimą? Jak nie zachorować? Jak uniknąć nieprzyjemnych objawów, jak na przykład ból gardła?

Po pierwsze: zdrowe odżywianie

Zimą chętnie sięgamy po ciepłe przekąski i słodkie napoje: gorąca czekolada z bitą śmietaną, słodkie pierniczki, kolorowe cukierki i inne słodkości pozostałe po Świętach potrafią towarzyszyć nam jeszcze tygodniami. Jednocześnie to właśnie zimą często rezygnujemy z treningów: biegacze odpuszczają trening na świeżym powietrzu, pływacy omijają basen szerokim łukiem, a zwolennicy siłowni rzadziej odwiedzają salę ćwiczeń. Zdrowa dieta, bogata w różnorodne składniki sprzyja naszej odporności. O ruchu powinniśmy pamiętać przez cały rok. Niższa temperatura nie powinna być przyczyną do rezygnacji ze zdrowego stylu życia! Warto także pamiętać o suplementach, jeśli lekarz potwierdzi słuszność ich przyjmowania.

Po drugie: odpowiedni ubiór

Ciepły szalik, wełniane rękawiczki czy też wygodna czapka powinny być obowiązkowymi dodatkami w zimne dni. Jednocześnie nie powinniśmy zapominać o zasadzie złotego środka: przegrzanie jest równie ryzykowne, co zbyt lekkie ubranie w mróz.

Po trzecie: ostrożnie z klimatyzacją

O ile wietrzenie pomieszczeń jest bardzo ważne, o tyle klimatyzacja nie sprzyja zdrowiu, jeśli nie jest odpowiednio i regularnie czyszczona. Zarazki łatwo się roznoszą, a pomieszczenia, które nie są wietrzone, a tylko klimatyzowane, mogą być zdradzieckie pod kątem zachorowania.

Po czwarte: szczepienia

Warto skonsultować z lekarzem kwestię szczepienia przeciwko grypie. Choć zdania na ten temat są podzielone, szczepienie na grypę może okazać się świetną decyzją dla cukrzyków, osób starszych czy też dla osób pracujących w usługach. Grypa może doprowadzić do różnych powikłań, a szczepionka może być doskonałą metodą jej uniknięcia w sezonie przeziębieniowym.

Po piąte: domowa apteczka

Domowa apteczka powinna być uzupełniona odpowiednio wcześnie. Oprócz witamin i standardowych środków przeciwbólowych, warto zaopatrzyć się również w ogólnodostępne syropy na kaszel, środki na katar, tabletki na gardło do ssania i rozgrzewające wcierki do ciała. Jednym z najbardziej doskwierających objawów podczas przeziębienia jest ból gardła. Aby skutecznie zwalczać ból gardła, warto mieć pod ręką również roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax, który dzięki swojemu działaniu przeciwbólowemu i przeciwzapalnemu może łatwo pomóc w walce z bólem gardła. Szybki początek działania roztworu Glimbax jest ogromnym plusem zimą, kiedy niestety szczególnie łatwo o przeziębienie – zwłaszcza jeśli często korzysta się z komunikacji miejskiej i skupiających ludzi centrów handlowych.

Aby dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki w okresie przeziębieniowym, polecamy ciekawy artykuł: Co zrobić by nie zachorować?

Porady

 1. Uśmiechnięta kobieta przełamuje papierosa

  Wpływ palenia na jamę ustną i gardło

  O tym, że palenie papierosów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, trzeba przypominać bardzo często – nadal wiele osób sięga po papierosy bagatelizując nawet dosadne, wizualne ostrzeżenia, zamieszczane na paczkach papierosów. Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm, również na jamę ustną i gardło. Jakie zagrożenia niesie palenie dla jamy ustnej i gardła? Czy papierosy mogą powodować ból w jamie ustnej i ból gardła?więcej...

 2. Kobieta budzi się z chrypką

  Dlaczego mam chrypkę?

  Chrypka to dolegliwość, która może znacznie utrudnić swobodne porozumiewanie się z innymi ludźmi. Pacjenci często skarżą się na poranną chrypkę lub chrypkę stałą, która jest przyczyną znacznego dyskomfortu w ciągu dnia. Ale co to właściwie jest chrypka? Skąd się bierze chrypka? Jak leczyć chrypkę? I czego oznaką może być ciągła chrypka?

więcej...

 3. Kobieta trzyma się za drapiące gardło

  Drapanie w gardle – co oznacza drapanie w gardle?

  Istnieje wiele nieprzyjemnych objawów, na które skarżą się pacjenci, mający problemy z gardłem. Wśród często wymienianych znajdują się: ból gardła, chrypka, kaszel oraz drapanie w gardle. Ostatni z nich, drapanie w gardle, to dolegliwość, którą wielu pacjentów lekceważy przez długi czas. Niestety – jest to poważny błąd. Dlaczego? Co może oznaczać drapanie w gardle?więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.