Wpływ palenia na jamę ustną i gardło

O tym, że palenie papierosów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, trzeba przypominać bardzo często – nadal wiele osób sięga po papierosy bagatelizując nawet dosadne, wizualne ostrzeżenia, zamieszczane na paczkach papierosów. Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm, również na jamę ustną i gardło. Jakie zagrożenia niesie palenie dla jamy ustnej i gardła? Czy papierosy mogą powodować ból w jamie ustnej i ból gardła?

Uśmiechnięta kobieta przełamuje papierosa

Papierosy są szkodliwe dla zdrowia oraz toksyczne dla organizmu. Z każdym kolejnym wypalonym papierosem zwiększamy ryzyko wystąpienia wielu chorób różnych układów i narządów. Papierosy mają negatywny wpływ nie tylko na nasze płuca i serce, co najczęściej się podkreśla w kampaniach społecznych, lecz także na jamę ustną i gardło.

Dlaczego dym tytoniowy jest szkodliwy?

Dym tytoniowy zawiera kilka tysięcy związków chemicznych, które negatywnie działają na cały organizm ludzki: są toksyczne, niebezpieczne i drażniące. O tym, że papierosy powodują raka różnych narządów, zdaje się zapominać wielu palaczy, którzy każdego dnia ryzykują swoje zdrowie i realnie skracają czas swojego życia.

Jaki wpływ ma palenie papierosów na jamę ustną i gardło? Czy palenie tytoniu jest związane z wystąpieniem chorób jamy ustnej i gardła?

Papierosy mają negatywny wpływ na ludzką jamę ustną i gardło. Powodują nie tylko przebarwienia zębów, próchnicę, suchość w jamie ustnej (zaburzanie wydzielania śliny), czy też choroby przyzębia, lecz także nowotwory jamy ustnej. To właśnie dym tytoniowy jest najczęstszym powodem zachorowania na nowotwór jamy ustnej.

Kaszel palacza i chrypka palacza

Warto także dodać, że palenie powoduje tak zwany kaszel palacza i chrypkę. Więcej na temat chrypki pisaliśmy w jednym z naszych artykułów: Dlaczego mam chrypkę? Ciągłe drażniące działanie dymu tytoniowego na gardło, może powodować jego ból. Natomiast próchnica i choroby przyzębia mogą powodować ból w obrębie jamy ustnej u osób palących. Właśnie dlatego warto mieć w swoim domu sprawdzone środki przeciwbólowe – to na przykład roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax, który może być skutecznie stosowany podczas bólu gardła, bólu zęba i bólu jamy ustnej. Aby dowiedzieć się więcej o związku palenia papierosów z problemami stomatologicznymi, warto zajrzeć do artykułu: Najczęstsze problemy stomatologiczne palaczy tytoniu.

Wpływ papierosów na jamę ustną

Palenie papierosów, poza tym że zwiększa ryzyko zachorowania na choroby przyzębia i nowotwór jamy ustnej, negatywnie wpływa także na wygląd zębów i oddech. Osadzanie się kamienia nazębnego i zmiana naturalnego koloru zębów oraz brzydki zapach z ust są charakterystyczne dla osób, które palą dużo papierosów w ciągu dnia. Warto zatem, jeśli nie z powodów zdrowotnych, to chociaż z powodów estetycznych, rozważyć zerwanie z nałogiem.

Porady

 1. Zima. Zakochana w sobie para w ciepłych ubraniach przytula się do siebie i śmieje

  Jak uniknąć przeziębienia i bólu gardła zimą?

  Zima to okres, kiedy wiele osób walczy z przeziębieniami. Wśród szczególnie doskwierających objawów często wymienia się katar, ból głowy, ból gardła, kaszel i chrypkę. Nikt nie lubi być chory, dlatego warto wiedzieć, jak unikać przeziębienia zimą.więcej...

 2. Kobieta budzi się z chrypką

  Dlaczego mam chrypkę?

  Chrypka to dolegliwość, która może znacznie utrudnić swobodne porozumiewanie się z innymi ludźmi. Pacjenci często skarżą się na poranną chrypkę lub chrypkę stałą, która jest przyczyną znacznego dyskomfortu w ciągu dnia. Ale co to właściwie jest chrypka? Skąd się bierze chrypka? Jak leczyć chrypkę? I czego oznaką może być ciągła chrypka?

więcej...

 3. Kobieta trzyma się za drapiące gardło

  Drapanie w gardle – co oznacza drapanie w gardle?

  Istnieje wiele nieprzyjemnych objawów, na które skarżą się pacjenci, mający problemy z gardłem. Wśród często wymienianych znajdują się: ból gardła, chrypka, kaszel oraz drapanie w gardle. Ostatni z nich, drapanie w gardle, to dolegliwość, którą wielu pacjentów lekceważy przez długi czas. Niestety – jest to poważny błąd. Dlaczego? Co może oznaczać drapanie w gardle?więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.