Wpływ palenia na jamę ustną i gardło

O tym, że palenie papierosów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, trzeba przypominać bardzo często – nadal wiele osób sięga po papierosy bagatelizując nawet dosadne, wizualne ostrzeżenia, zamieszczane na paczkach papierosów. Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm, również na jamę ustną i gardło. Jakie zagrożenia niesie palenie dla jamy ustnej i gardła? Czy papierosy mogą powodować ból w jamie ustnej i ból gardła?

Papierosy są szkodliwe dla zdrowia oraz toksyczne dla organizmu. Z każdym kolejnym wypalonym papierosem zwiększamy ryzyko wystąpienia wielu chorób różnych układów i narządów. Papierosy mają negatywny wpływ nie tylko na nasze płuca i serce, co najczęściej się podkreśla w kampaniach społecznych, lecz także na jamę ustną i gardło.

Dlaczego dym tytoniowy jest szkodliwy?

Dym tytoniowy zawiera kilka tysięcy związków chemicznych, które negatywnie działają na cały organizm ludzki: są toksyczne, niebezpieczne i drażniące. O tym, że papierosy powodują raka różnych narządów, zdaje się zapominać wielu palaczy, którzy każdego dnia ryzykują swoje zdrowie i realnie skracają czas swojego życia.

Jaki wpływ ma palenie papierosów na jamę ustną i gardło? Czy palenie tytoniu jest związane z wystąpieniem chorób jamy ustnej i gardła?

Papierosy mają negatywny wpływ na ludzką jamę ustną i gardło. Powodują nie tylko przebarwienia zębów, próchnicę, suchość w jamie ustnej (zaburzanie wydzielania śliny), czy też choroby przyzębia, lecz także nowotwory jamy ustnej. To właśnie dym tytoniowy jest najczęstszym powodem zachorowania na nowotwór jamy ustnej.

Kaszel palacza i chrypka palacza

Warto także dodać, że palenie powoduje tak zwany kaszel palacza i chrypkę. Więcej na temat chrypki pisaliśmy w jednym z naszych artykułów: Dlaczego mam chrypkę? Ciągłe drażniące działanie dymu tytoniowego na gardło, może powodować jego ból. Natomiast próchnica i choroby przyzębia mogą powodować ból w obrębie jamy ustnej u osób palących. Właśnie dlatego warto mieć w swoim domu sprawdzone środki przeciwbólowe – to na przykład roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax, który może być skutecznie stosowany podczas bólu gardła, bólu zęba i bólu jamy ustnej. Aby dowiedzieć się więcej o związku palenia papierosów z problemami stomatologicznymi, warto zajrzeć do artykułu: Najczęstsze problemy stomatologiczne palaczy tytoniu.

Wpływ papierosów na jamę ustną

Palenie papierosów, poza tym że zwiększa ryzyko zachorowania na choroby przyzębia i nowotwór jamy ustnej, negatywnie wpływa także na wygląd zębów i oddech. Osadzanie się kamienia nazębnego i zmiana naturalnego koloru zębów oraz brzydki zapach z ust są charakterystyczne dla osób, które palą dużo papierosów w ciągu dnia. Warto zatem, jeśli nie z powodów zdrowotnych, to chociaż z powodów estetycznych, rozważyć zerwanie z nałogiem.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

    Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

    Czytaj więcej

  2. Problemy z gardłem

    Czym charakteryzuje się wirusowe zapalenie gardła?

    Zapalenie gardła jest powszechnie występującą chorobą infekcyjną dróg oddechowych, najczęściej o etiologii wirusowej, rzadziej bakteryjnej. Za wirusowe zapalenie gardła odpowiadają najczęściej: rynowirusy, wirus RS, adenowirusy, enterowirusy (ECHO, Coxsackie), wirusy grypy A i B, wirus EBV (Epsteina-Barr). Największa zakaźność występuje późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną.

    Czytaj więcej

  3. Problemy z gardłem

    Ból podniebienia a choroby gardła

    Jednym z wielu nieprzyjemnych objawów jest ból podniebienia, który towarzyszy najczęściej chorobom gardła oraz migdałków podniebiennych. Powstaje w wyniku szerzenia się infekcji na struktury otaczające, w tym na podniebienie miękkie. Bólowi podniebienia może towarzyszyć uczucie drapania, pieczenia, łaskotania.

    Czytaj więcej

  4. Problemy z gardłem

    Angina paciorkowcowa

    Ostre zapalenie gardła i migdałków jest stanem zapalnym błony śluzowej gardła oraz migdałków podniebiennych, powstającym w wyniku zakażenia lub podrażnienia.

    Czytaj więcej