Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Ból, zaczerwienienie i uporczywe drapanie w gardle? Kapitan Glimbax wielokrotnie walczył z takimi nieznośnymi objawami stanu zapalnego gardła.

Gdy gorące powietrze doskwiera w upalne lato, ochoczo korzystamy z klimatyzacji w aucie, domach czy miejscach pracy. Klimatyzacja jest szybkim sposobem na ochłodzenie powietrza w pomieszczeniach, ale może też doprowadzić do rozwoju różnych dolegliwości takich jak: kaszel, ból gardła, stan zapalny zatok, czy nawet choroby legionistów (legionellozy, czyli choroby wywołanej przez bakterię Legionella pneumophila, która może rozwijać się w układach klimatyzacji)1,2.

Dlaczego klimatyzacja może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie3?

Istnieje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na niekorzystne działanie klimatyzacji na organizm człowieka:

  • wprawianie przez klimatyzację powietrza w ruch – w zamkniętych pomieszczeniach może powodować to rozprzestrzenianie się wirusów na większe odległości.
  • wysuszanie powietrza przez klimatyzację – konsekwencją tego może być podrażniona i bardziej podatna na infekcję śluzówka nosa i gardła. Nawilżone błony śluzowe dróg oddechowych pełnią funkcję obronną przed przedostaniem się niepożądanych mikroorganizmów do organizmu człowieka. Kiedy śluzówka jest wysuszona, nie może w pełni wykonywać swoich funkcji4.
  • zanieczyszczenia przenoszone przez źle serwisowaną klimatyzację – nieregularnie czyszczone lub wymieniane filtry klimatyzacji mogą gromadzić bakterie i wirusy.
  • nagłe zmiany temperatury – powodują osłabienie naturalnej odporności organizmu.

Żeby uniknąć niekorzystnych skutków klimatyzacji należy pamiętać, aby regularnie serwisować urządzenie klimatyzacji oraz oczyszczać i wymieniać filtry w urządzeniu. Ponadto, należy pilnować wilgotności powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu oraz co jakiś czas otworzyć okno, aby umożliwić wymianę powietrza1.

Jak leczyć ból gardła od klimatyzacji?

Nadmierne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może podrażniać i przesuszać błony śluzowe gardła, czego konsekwencją jest odczuwany ból. Ulgę mogą przynieść tabletki do ssania o działaniu nawilżającym oraz picie herbat ziołowych. Aby złagodzić ból gardła podczas choroby warto zadbać także o prawidłowe nawilżenie powietrza w miejscach w których przebywamy. Można wezwać również na pomoc Kapitana Glimbax’a, który dzięki zawartości dikoflenaku wspiera proces leczenia swoim działaniem przeciwzapalnym i przeciwbólowym.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. Higiena jamy ustnej

    Co może powodować obrzęk Twoich dziąseł?

    Tradycyjnie, warto na początku wspomnieć, jak bardzo istotna jest odpowiednia i kompleksowa higiena jamy ustnej, w tym też troska o dziąsła, o których zdecydowanie mniej mówi się niż o samych zębach, a przecież każdy z elementów przyzębia ma swoją rolę do spełnienia – dziąsła również.

    Czytaj więcej

  2. List w butelce

    Nie tylko zimą się choruje

    Kapitan Glimbax wraz z diklofenakiem w razie stanów zapalnych gardła z troską się nim zaopiekują, abyś mógł cieszyć się wolnym czasem.

    Czytaj więcej

  3. Dziennik pokładowy

    Ból gardła jako jeden z objawów przeziębienia

    Nikczemny łotr Bulgardua wielokrotnie w ciągu roku próbuje mieszać szyki Kapitanowi Glimbaxowi. Jednak jego działania są daremne. Kapitan Glimbax wraz z diklofenakiem robią wszystko, żeby przepędzić Bulgardua.

    Czytaj więcej

  4. Higiena jamy ustnej

    Nieświeży oddech? To może być halitoza

    W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

    Czytaj więcej