Suchość jamy ustnej? dlaczego mam sucho w ustach?

Suchość jamy ustnej to dolegliwość, która niekoniecznie musi być objawem rozwijającej się w organizmie pacjenta choroby. Istnieje wiele przyczyn suchości w jamie ustnej. Jakie są najczęstsze? I jak pozbyć się suchości jamy ustnej?

Sucho w ustach? Dlaczego?

Suchość w ustach zwana jest także kserostomią. Choć wydaje się, że suchość jamy ustnej jest tylko niegroźnym objawem, to jednak jej konsekwencje mogą być naprawdę nieprzyjemne – próchnica, grzybica, ciągły dyskomfort, ból języka… Warto zatem skontaktować się z lekarzem, jeśli suchość w jamie ustnej nie ustępuje. A jakie są przyczyny suchości w ustach?

Jakie są przyczyny suchości w jamie ustnej?

Suchość jamy ustnej wiąże się ze zbyt małym wydzielaniem śliny przez ślinianki. Zaburzenie pracy ślinianek często jest tylko chwilowe – jego przyczyną mogą być na przykład niektóre leki (między innymi przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne i o działaniu moczopędnym) lub środki odurzające (na przykład metamfetamina). Suchość w jamie ustnej może być także powikłaniem, wynikającym z leczenia chorób nowotworowych. Aby dowiedzieć się więcej o leczeniu onkologicznym i powikłaniach w obrębie jamy ustnej, warto zajrzeć do naszego artykułu Leczenie chorób nowotworowych a stan zapalny jamy ustnej.

Suchość w jamie ustnej a występowanie chorób

Suchość jamy ustnej może być także wywołana przez niektóre schorzenia, między innymi takie jak:

  • Cukrzyca,
  • Nadczynność tarczycy,
  • AIDS,
  • Sarkoidoza,
  • Amyloidoza.

Co więcej, pacjenci, którzy skarżą się na suchość w ustach, bardzo często są narażeni na wystąpienie próchnicy.

Jak rozpoznać suchość w jamie ustnej?

Suchość w jamie ustnej jest łatwo wyczuwalna przez pacjentów. Często towarzyszą jej:

  • Pieczenie,
  • Ból w jamie ustnej,
  • Trudności w jedzeniu i piciu oraz mowie,
  • Problemy z odczuwaniem smaku.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem, który odpowiednio poprowadzi leczenie. Aby dowiedzieć się więcej na temat suchości w jamie ustnej, polecamy ciekawy artykuł medyczny: Suchość jamy ustnej – kserostomia – przyczyny, objawy, metody leczenia – przegląd piśmiennictwa. Warto także pamiętać, że niektóre objawy towarzyszące suchości, takie jak na przykład ból w jamie ustnej, można łagodzić przy użyciu roztworu do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax, który zawiera w swoim składzie przeciwbólowy i przeciwzapalny składnik – diklofenak. Więcej o działaniu diklofenaku zamieściliśmy w naszym tekście Jak działa diklofenak?


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. Problemy z gardłem

    Ból gardła, obrzęk migdałków… To może być angina!

    Kapitan Glimbax ma charakterek. Jest niezwykle waleczny, zdecydowany i nie daje sobie w kaszę dmuchać, zwłaszcza jeśli chcą to robić jego wrogowie – słynne czarne charaktery, które regularnie próbują zdominować jamy ustne pacjentów.

    Czytaj więcej

  2. Higiena jamy ustnej

    Co może powodować obrzęk Twoich dziąseł?

    Tradycyjnie, warto na początku wspomnieć, jak bardzo istotna jest odpowiednia i kompleksowa higiena jamy ustnej, w tym też troska o dziąsła, o których zdecydowanie mniej mówi się niż o samych zębach, a przecież każdy z elementów przyzębia ma swoją rolę do spełnienia – dziąsła również.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Nieświeży oddech? To może być halitoza

    W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

    Czytaj więcej

  4. Higiena jamy ustnej

    Sucho w ustach? To może być kserostomia

    Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

    Czytaj więcej