Suchość jamy ustnej? dlaczego mam sucho w ustach?

Suchość jamy ustnej to dolegliwość, która niekoniecznie musi być objawem rozwijającej się w organizmie pacjenta choroby. Istnieje wiele przyczyn suchości w jamie ustnej. Jakie są najczęstsze? I jak pozbyć się suchości jamy ustnej?

Sucho w ustach? Dlaczego?

Suchość w ustach zwana jest także kserostomią. Choć wydaje się, że suchość jamy ustnej jest tylko niegroźnym objawem, to jednak jej konsekwencje mogą być naprawdę nieprzyjemne – próchnica, grzybica, ciągły dyskomfort, ból języka… Warto zatem skontaktować się z lekarzem, jeśli suchość w jamie ustnej nie ustępuje. A jakie są przyczyny suchości w ustach?

Jakie są przyczyny suchości w jamie ustnej?

Suchość jamy ustnej wiąże się ze zbyt małym wydzielaniem śliny przez ślinianki. Zaburzenie pracy ślinianek często jest tylko chwilowe – jego przyczyną mogą być na przykład niektóre leki (między innymi przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne i o działaniu moczopędnym) lub środki odurzające (na przykład metamfetamina). Suchość w jamie ustnej może być także powikłaniem, wynikającym z leczenia chorób nowotworowych. Aby dowiedzieć się więcej o leczeniu onkologicznym i powikłaniach w obrębie jamy ustnej, warto zajrzeć do naszego artykułu Leczenie chorób nowotworowych a stan zapalny jamy ustnej.

Suchość w jamie ustnej a występowanie chorób

Suchość jamy ustnej może być także wywołana przez niektóre schorzenia, między innymi takie jak:

  • Cukrzyca,
  • Nadczynność tarczycy,
  • AIDS,
  • Sarkoidoza,
  • Amyloidoza.

Co więcej, pacjenci, którzy skarżą się na suchość w ustach, bardzo często są narażeni na wystąpienie próchnicy.

Jak rozpoznać suchość w jamie ustnej?

Suchość w jamie ustnej jest łatwo wyczuwalna przez pacjentów. Często towarzyszą jej:

  • Pieczenie,
  • Ból w jamie ustnej,
  • Trudności w jedzeniu i piciu oraz mowie,
  • Problemy z odczuwaniem smaku.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem, który odpowiednio poprowadzi leczenie. Aby dowiedzieć się więcej na temat suchości w jamie ustnej, polecamy ciekawy artykuł medyczny: Suchość jamy ustnej – kserostomia – przyczyny, objawy, metody leczenia – przegląd piśmiennictwa. Warto także pamiętać, że niektóre objawy towarzyszące suchości, takie jak na przykład ból w jamie ustnej, można łagodzić przy użyciu roztworu do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax, który zawiera w swoim składzie przeciwbólowy i przeciwzapalny składnik – diklofenak. Więcej o działaniu diklofenaku zamieściliśmy w naszym tekście Jak działa diklofenak?


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

    Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

    Czytaj więcej

  2. Higiena jamy ustnej

    Jak leczyć pleśniawki i afty w jamie ustnej?

    Pleśniawki są to białawe naloty występujące w błonie śluzowej jamy ustnej. Powstają w wyniku miejscowego stanu zapalnego. Lokalizują się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu lub dziąsłach. Pleśniawki mogą łączyć się ze sobą tworząc skupiska. Powodują dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy podrażnieniu twardym pokarmem.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Ropień okołomigdałkowy

    Ropień okołomigdałkowy jest to zbiornik ropy, zlokalizowany w przestrzeni okołomigdałkowej, między torebką otaczającą migdałek podniebienny a powiezią pokrywającą mięśnie bocznej ściany gardła. Najczęściej jednostronny, rzadziej obustronny.

    Czytaj więcej

  4. Higiena jamy ustnej

    Pleśniawki w jamie ustnej

    Pleśniawki w jamie ustnej są wynikiem zakażenia grzybiczego (oportunistycznego), grzybami z rzędu drożdżaków, z rodzaju Candida. Grzyby te wchodzą w skład flory fizjologicznej człowieka. W przypadku rozwoju zakażenia, dochodzi do rozwoju drożdżycy, zwanej inaczej kandydozą. Kandydoza, poza infekcją błon śluzowych, może również dotyczyć skóry, paznokci lub mieć przebieg infekcji uogólnionej.

    Czytaj więcej