Strach przed wizytą u dentysty – jak sobie z nim poradzić?

W XXI wieku strach przed dentystą wydaje się dla wielu osób irracjonalny – w końcu to właśnie dzięki temu specjaliście można skutecznie pozbyć się bólu w jamie ustnej. Jednak niektórzy pacjenci nadal panicznie boją się wizyty u dentysty i żadne argumenty do nich nie trafiają. Czy da się coś z tym zrobić?

Skąd wynika strach przed wizytą u dentysty?

Strach przed dentystą często wynika z negatywnych wspomnień. Wizyta u stomatologa mogła być kiedyś przykrym doświadczeniem. Jednak na przestrzeni lat w branży stomatologicznej wiele się zmieniło. Wizyty są niemal bezbolesne, nieprzyjemne zabiegi trwają krótko, a czas całego procesu leczenia stale się skraca. Również gabinetów z nowoczesnym wyposażeniem i sympatyczną obsługą wciąż przybywa.
Na podstawie komentarzy zamieszczonych w Internecie można także stwierdzić, że strach przed leczeniem stomatologicznym nasila się z powodu specyficznego zapachu używanych w gabinecie preparatów. Strach wywołuje także widok przyrządów zabiegowych. Wiele osób kojarzy dentystę właściwie nie z lekarzem, niosącym pomoc i ukojenie od bólu, a z osobą odpowiedzialną za bolesne doznania. Wynika to najczęściej z nieprawidłowych wyobrażeń lub starych, często wyolbrzymionych wspomnień. Czy jednak da się zwalczyć strach przed leczeniem stomatologicznym?

Dlaczego warto chodzić do dentysty?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zaniechanie leczenia u dentysty może doprowadzić do bardzo poważnych i bolesnych powikłań. Jednym z problemów, związanym z brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej i lekceważeniem kontroli u stomatologa, może być na przykład paradontoza. W naszym artykule Co to jest paradontoza? można przeczytać więcej o tym schorzeniu. Należy sobie uświadomić, że brak leczenia zębów może doprowadzić nie tylko do przewlekłego bólu w obrębie jamy ustnej, lecz także nawet do utraty uzębienia. We współczesnym świecie, gdzie dentyści dysponują różnymi typami znieczuleń i precyzyjnymi narzędziami diagnostycznymi, leczenie bólu zęba i innych dolegliwości trwa bardzo szybko i jest praktycznie bezbolesne.

Co zrobić, jeśli pojawił się ból po wizycie u dentysty?

Jeżeli wizyta w gabinecie dentystycznym przebiegła pomyślnie i bez zbędnego stresu, nie należy się zniechęcać faktem, że po zakończeniu czasu trwania znieczulenia wystąpił nieprzyjemny ból. Można go skutecznie zwalczać dzięki specjalnym środkom do płukania jamy ustnej i gardła. Preparatem, który charakteryzuje się szybkim początkiem działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego jest na przykład roztwór Glimbax. Posiadaja on w swoim składzie diklofenak. Czym jest i jak działa diklofenak? Można o tym przeczytać w naszym artykule Jak działa doklofenak?. Roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax nie zawiera alkoholu i można go zakupić w aptece bez recepty. Dobrze jest mieć go w swojej domowej apteczce nie tylko na wypadek wizyty u dentysty, lecz także na przykład w przypadku bólu gardła.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. List w butelce

  Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

  Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

  Czytaj więcej

 2. Problemy dentystyczne

  Jak często robić przegląd stanu uzębienia?

  Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech. A piękny uśmiech to najlepsza wizytówka szczęśliwego człowieka! Jak zatem dbać o jego jakość? Jak często powinniśmy robić przegląd stanu uzębienia?

  Czytaj więcej

 3. Problemy dentystyczne

  Wpływ zielonej herbaty na nadwrażliwość zębów

  Zielona herbata pochodzi z Chin, gdzie pojawiła się już wiele lat temu – z kolei w Polsce jej popularność cały czas rośnie, choć w większości domów z pewnością łatwiej nadal jest dostać tradycyjną herbatę czarną.

  Czytaj więcej

 4. Problemy dentystyczne

  Usuwanie stałego zęba – jak łagodzić ból po zabiegu?

  Są sytuacje, w których usunięcie stałego zęba jest koniecznością. I choć sam zabieg jest bezbolesny, to jednak ból po ustąpieniu znieczulenia bywa bardzo dokuczliwy. Jak sobie z nim poradzić? Jak łagodzić ból po usunięciu stałego zęba?

  Czytaj więcej