Strach przed wizytą u dentysty – jak sobie z nim poradzić?

W XXI wieku strach przed dentystą wydaje się dla wielu osób irracjonalny – w końcu to właśnie dzięki temu specjaliście można skutecznie pozbyć się bólu w jamie ustnej. Jednak niektórzy pacjenci nadal panicznie boją się wizyty u dentysty i żadne argumenty do nich nie trafiają. Czy da się coś z tym zrobić?

Widok z perspektywy pacjenta na fotelu stomatologicznym

Skąd wynika strach przed wizytą u dentysty?

Strach przed dentystą często wynika z negatywnych wspomnień. Wizyta u stomatologa mogła być kiedyś przykrym doświadczeniem. Jednak na przestrzeni lat w branży stomatologicznej wiele się zmieniło. Wizyty są niemal bezbolesne, nieprzyjemne zabiegi trwają krótko, a czas całego procesu leczenia stale się skraca. Również gabinetów z nowoczesnym wyposażeniem i sympatyczną obsługą wciąż przybywa.

Na podstawie komentarzy zamieszczonych w Internecie można także stwierdzić, że strach przed leczeniem stomatologicznym nasila się z powodu specyficznego zapachu używanych w gabinecie preparatów. Strach wywołuje także widok przyrządów zabiegowych. Wiele osób kojarzy dentystę właściwie nie z lekarzem, niosącym pomoc i ukojenie od bólu, a z osobą odpowiedzialną za bolesne doznania. Wynika to najczęściej z nieprawidłowych wyobrażeń lub starych, często wyolbrzymionych wspomnień. Czy jednak da się zwalczyć strach przed leczeniem stomatologicznym?

Dlaczego warto chodzić do dentysty?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zaniechanie leczenia u dentysty może doprowadzić do bardzo poważnych i bolesnych powikłań. Jednym z problemów, związanym z brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej i lekceważeniem kontroli u stomatologa, może być na przykład paradontoza. W naszym artykule Co to jest paradontoza? można przeczytać więcej o tym schorzeniu. Należy sobie uświadomić, że brak leczenia zębów może doprowadzić nie tylko do przewlekłego bólu w obrębie jamy ustnej, lecz także nawet do utraty uzębienia. We współczesnym świecie, gdzie dentyści dysponują różnymi typami znieczuleń i precyzyjnymi narzędziami diagnostycznymi, leczenie bólu zęba i innych dolegliwości trwa bardzo szybko i jest praktycznie bezbolesne.

Co zrobić, jeśli pojawił się ból po wizycie u dentysty?

Jeżeli wizyta w gabinecie dentystycznym przebiegła pomyślnie i bez zbędnego stresu, nie należy się zniechęcać faktem, że po zakończeniu czasu trwania znieczulenia wystąpił nieprzyjemny ból. Można go skutecznie zwalczać dzięki specjalnym środkom do płukania jamy ustnej i gardła. Preparatem, który charakteryzuje się szybkim początkiem działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego jest na przykład roztwór Glimbax. Posiadaja on w swoim składzie diklofenak. Czym jest i jak działa diklofenak? Można o tym przeczytać w naszym artykule Jak działa doklofenak?. Roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax nie zawiera alkoholu i można go zakupić w aptece bez recepty. Dobrze jest mieć go w swojej domowej apteczce nie tylko na wypadek wizyty u dentysty, lecz także na przykład w przypadku bólu gardła.

Porady

 1. Kobieta podczas zabiegu usuwania kamienia nazębnego

  Czy warto robić skaling? Co trzeba wiedzieć o usuwaniu kamienia nazębnego?

  Kamień nazębny powinien być systematycznie usuwany w gabinecie stomatologicznym. Ale właściwie dlaczego? Do czego może doprowadzić bagatelizowanie osadzającego się kamienia nazębnego? Czy kamień nazębny może być groźny dla zębów?więcej...

 2. Stłoczenia zębów

  Czym są stłoczenia zębów?

  Stłoczenia zębów to częsta przypadłość, polegająca na nieprawidłowym rozmieszczeniu zębów w jamie ustnej – stłoczone zęby rosną w sposób niewłaściwy, co może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Jak rozpoznać stłoczenia zębów? I jak leczyć stłoczenia zębów?więcej...

 3. Kobieta podczas leczenia kanałowego

  Leczenie kanałowe – co warto wiedzieć?

  Podjęciu decyzji o leczeniu kanałowym towarzyszy zawsze wiele emocji – głównie ze względu ma mity, które krążą na jego temat. Ale czy leczenie kanałowe faktycznie boli i jest okropnym przeżyciem dla pacjenta? Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.