Przygryzanie policzków i warg – jak się tego oduczyć?

Współczesny człowiek żyje w ciągłym stresie. Szkoła, praca, a nawet pozornie relaksujący czas w domu – kolejne sytuacje stresowe pojawiają się na każdym kroku, a radzenie sobie z nimi wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

Często skutkuje to złymi nawykami, mającymi pomóc w odreagowaniu. Jednym z nich jest przygryzanie warg i policzków. Czy da się tego oduczyć?Ciągły stres ma negatywny wpływ na ludzki organizm. Jednak metody zwalczania go, jeśli są niewłaściwe, bardzo często doprowadzają do kolejnych problemów. Tak jest na przykład w przypadku złego nawyku przygryzania warg i policzków. Chcąc złagodzić napięcie, wiele osób doprowadza w ten sposób do powstania licznych, nieprzyjemnych podrażnień i ran w obrębie jamy ustnej. A istnieją znacznie lepsze sposoby na rozładowanie napięcia.

Jak walczyć ze stresem?

Stres można łagodzić na wiele dobrych sposobów – poprzez aktywność fizyczną, ćwiczenia oddechowe lub zaangażowanie w ciekawe zajęcia manualne, pozwalające nie myśleć o nerwowych sytuacjach. Warto również rozważyć wizytę u terapeuty, który nie tylko ułatwi pacjentowi odnalezienie najlepszego sposobu na odreagowanie, lecz także wysłucha go i odpowiednio wesprze w trudniejszych momentach. Ale co zrobić, jeśli przygryzanie warg i policzków stało się już niekontrolowanym nawykiem?

Jak przestać przygryzać policzki oraz wargi?

W zaprzestaniu przygryzania policzków oraz warg niezbędna jest kontrola nad nawykiem. Należy odnotowywać każde takie zachowanie. Bardzo często można być go nieświadomym, zwłaszcza jeśli stało się ono negatywnym przyzwyczajeniem. Dobrą metodą jest skorzystanie z przedmiotów antystresowych, na przykład specjalnych, małych piłek, które można ze sobą wszędzie zabrać. Za każdym razem, kiedy dojdzie do przygryzania okolic jamy ustnej, należy ścisnąć piłkę, aby w pewnym momencie całkowicie zrezygnować z przygryzania na rzecz ściskania piłki. Warto jednocześnie szukać innych metod osiągania spokoju w sytuacjach stresowych i przede wszystkim nauczyć się panowania nad nerwami.

Jak łagodzić rany, powstałe w wyniku przygryzania policzków i warg?

W łagodzeniu ran, powstałych w wyniku przygryzania warg i policzków, mogą pomóc przede wszystkim specjalistyczne preparaty – najlepiej wybierać takie, które zawierają w swoim składzie szybko działające substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. Roztworem do płukania jamy ustnej i gardła, który wyróżnia się szybkim działaniem, jest Glimbax. Dzięki zawartości diklofenaku, dostępny bez recepty Glimbax z łatwością uśmierza stany zapalne jamy ustnej i złagodzi ból.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Afty – małe, a naprawdę nieznośne łotrzyki

    Są takie dolegliwości jamy ustnej, których doświadczył niemal każdy, Ty pewnie też. Mogą wyglądać niewinnie, a przy tym potrafią być naprawdę nieprzyjemne i dość bolesne. Czasem nawet utrudniają jedzenie czy picie, zwłaszcza jeśli pojawią się w miejscach narażonych na regularne mechaniczne podrażnianie. Afty – to o nich mowa.

    Czytaj więcej

  2. List w butelce

    Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

    Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Jak leczyć pleśniawki i afty w jamie ustnej?

    Pleśniawki są to białawe naloty występujące w błonie śluzowej jamy ustnej. Powstają w wyniku miejscowego stanu zapalnego. Lokalizują się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu lub dziąsłach. Pleśniawki mogą łączyć się ze sobą tworząc skupiska. Powodują dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy podrażnieniu twardym pokarmem.

    Czytaj więcej

  4. Higiena jamy ustnej

    Ropień okołomigdałkowy

    Ropień okołomigdałkowy jest to zbiornik ropy, zlokalizowany w przestrzeni okołomigdałkowej, między torebką otaczającą migdałek podniebienny a powiezią pokrywającą mięśnie bocznej ściany gardła. Najczęściej jednostronny, rzadziej obustronny.

    Czytaj więcej