Przygryzanie policzków i warg – jak się tego oduczyć?

Podziel się
Współczesny człowiek żyje w ciągłym stresie. Szkoła, praca, a nawet pozornie relaksujący czas w domu – kolejne sytuacje stresowe pojawiają się na każdym kroku, a radzenie sobie z nimi wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Często skutkuje to złymi nawykami, mającymi pomóc w odreagowaniu. Jednym z nich jest przygryzanie warg i policzków. Czy da się tego oduczyć?Ciągły stres ma negatywny wpływ na ludzki organizm. Jednak metody zwalczania go, jeśli są niewłaściwe, bardzo często doprowadzają do kolejnych problemów. Tak jest na przykład w przypadku złego nawyku przygryzania warg i policzków. Chcąc złagodzić napięcie, wiele osób doprowadza w ten sposób do powstania licznych, nieprzyjemnych podrażnień i ran w obrębie jamy ustnej. A istnieją znacznie lepsze sposoby na rozładowanie napięcia.

Jak walczyć ze stresem?

Stres można łagodzić na wiele dobrych sposobów – poprzez aktywność fizyczną, ćwiczenia oddechowe lub zaangażowanie w ciekawe zajęcia manualne, pozwalające nie myśleć o nerwowych sytuacjach. Warto również rozważyć wizytę u terapeuty, który nie tylko ułatwi pacjentowi odnalezienie najlepszego sposobu na odreagowanie, lecz także wysłucha go i odpowiednio wesprze w trudniejszych momentach. Ale co zrobić, jeśli przygryzanie warg i policzków stało się już niekontrolowanym nawykiem?

Jak przestać przygryzać policzki oraz wargi?

W zaprzestaniu przygryzania policzków oraz warg niezbędna jest kontrola nad nawykiem. Należy odnotowywać każde takie zachowanie. Bardzo często można być go nieświadomym, zwłaszcza jeśli stało się ono negatywnym przyzwyczajeniem. Dobrą metodą jest skorzystanie z przedmiotów antystresowych, na przykład specjalnych, małych piłek, które można ze sobą wszędzie zabrać. Za każdym razem, kiedy dojdzie do przygryzania okolic jamy ustnej, należy ścisnąć piłkę, aby w pewnym momencie całkowicie zrezygnować z przygryzania na rzecz ściskania piłki. Warto jednocześnie szukać innych metod osiągania spokoju w sytuacjach stresowych i przede wszystkim nauczyć się panowania nad nerwami.

Jak łagodzić rany, powstałe w wyniku przygryzania policzków i warg?

W łagodzeniu ran, powstałych w wyniku przygryzania warg i policzków, mogą pomóc przede wszystkim specjalistyczne preparaty – najlepiej wybierać takie, które zawierają w swoim składzie szybko działające substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. Roztworem do płukania jamy ustnej i gardła, który wyróżnia się szybkim działaniem, jest Glimbax. Dzięki zawartości diklofenaku, dostępny bez recepty Glimbax z łatwością uśmierza stany zapalne jamy ustnej i złagodzi ból.