Nitkowanie zębów. czy warto nitkować zęby?

O ile o szczotkowaniu zębów rzadko trzeba przypominać pacjentom, o tyle nitkowanie wciąż wydaje się wielu osobom kompletnie niepotrzebnym zabiegiem. Jest to błędne podejście, ponieważ nitkowanie należy do elementów profilaktyki niektórych chorób przyzębia. Jakich konkretnie? Dlaczego warto używać nici dentystycznej? I jak prawidłowo nitkować zęby?

Nitkowanie zębów – jakie mogą być konsekwencje zdrowotne w przypadku zrezygnowania ze stosowania nici dentystycznej?

Nić dentystyczna to powszechnie dostępne narzędzie do higieny jamy ustnej. Niestety, nadal wiele osób pomija ten element na swojej liście drogeryjnych zakupów. Nić dentystyczna kojarzy się często z ostatecznością, jako rozwiązanie, kiedy coś utknie w przestrzeni między zębami. Takie podejście do tematu nitkowania zębów może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Bez odpowiedniego nitkowania, gromadząca się płytka nazębna pomiędzy powierzchniami stycznymi może doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Co więcej, gromadząca się płytka ulega zamianie w kamień, którego samodzielnie nie da się skutecznie usunąć – niezbędna będzie interwencja stomatologa i specjalny zabieg, usuwający kamień nazębny. Unikanie nitkowania zębów może również doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł i paradontozy. O tym, czym jest paradontoza, można przeczytać w naszym artykule pod tytułem: Co to jest paradontoza? Biorąc pod uwagę ogólną dostępność oraz różne typy nici dentystycznych, aż trudno uwierzyć, że wiele osób nie decyduje się na nitkowanie zębów w domu. Często jednak problemem jest sama technika nitkowania. Nieprawidłowe nitkowanie może wywołać ból i krwawienie dziąseł. Co robić by tego uniknąć?

Jak nitkować zęby? Jak dobrać nić dentystyczną?

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów nici dentystycznych. Nawet pacjenci z bardzo małymi odstępami pomiędzy zębami są w stanie znaleźć wystarczająco cienkie i śliskie nici, które umożliwią dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Wystarczy delikatnymi ruchami wprowadzić nić w przestrzeń między zębami i lekko, pod kątem, przesuwać nić dentystyczną.

Warto zmieniać nić za każdym razem, przechodząc do kolejnych przestrzeni między zębami, o czym wiele osób niestety zapomina. Ważne jest jednak, aby ruchy były odpowiednio delikatne. Zbyt mocne nitkowanie może być przyczyną problemów w obrębie jamy ustnej. Szczególnie często dochodzi do krwawienia dziąseł oraz bólu dziąseł.
Aby pozbyć się bólu, dobrze jest skorzystać ze sprawdzonych środków, takich jak roztwór do płukania jamy ustnej i gardła – Glimbax. Glimbax, zawierający w swoim składzie diklofenak, znany jest z szybkiego początku działania przeciwbólowego.

Niemniej jednak, aby uniknąć tego typu dolegliwości, warto jest wprowadzać i przesuwać nić dostatecznie lekko. Najważniejsza jest jednak regularność w nitkowaniu. Dobrze jest systematycznie korzystać z nici dentystycznej, nawet jeśli nie ma się początkowo wprawy, czasu lub chęci. Nić dentystyczna to ważne narzędzie profilaktyczne.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. Higiena jamy ustnej

    Co może powodować obrzęk Twoich dziąseł?

    Tradycyjnie, warto na początku wspomnieć, jak bardzo istotna jest odpowiednia i kompleksowa higiena jamy ustnej, w tym też troska o dziąsła, o których zdecydowanie mniej mówi się niż o samych zębach, a przecież każdy z elementów przyzębia ma swoją rolę do spełnienia – dziąsła również.

    Czytaj więcej

  2. Higiena jamy ustnej

    Nieświeży oddech? To może być halitoza

    W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Sucho w ustach? To może być kserostomia

    Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

    Czytaj więcej

  4. List w butelce

    Jama ustna palacza – na co jest narażona?

    Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

    Czytaj więcej