Nitkowanie zębów. Czy warto nitkować zęby?

O ile o szczotkowaniu zębów rzadko trzeba przypominać pacjentom, o tyle nitkowanie wciąż wydaje się wielu osobom kompletnie niepotrzebnym zabiegiem. Jest to błędne podejście, ponieważ nitkowanie należy do elementów profilaktyki niektórych chorób przyzębia. Jakich konkretnie? Dlaczego warto używać nici dentystycznej? I jak prawidłowo nitkować zęby?

Kobieta wyciąga nitkę do nitkowania zębów

Nitkowanie zębów – jakie mogą być konsekwencje zdrowotne w przypadku zrezygnowania ze stosowania nici dentystycznej?

Nić dentystyczna to powszechnie dostępne narzędzie do higieny jamy ustnej. Niestety, nadal wiele osób pomija ten element na swojej liście drogeryjnych zakupów. Nić dentystyczna kojarzy się często z ostatecznością, jako rozwiązanie, kiedy coś utknie w przestrzeni między zębami. Takie podejście do tematu nitkowania zębów może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Bez odpowiedniego nitkowania, gromadząca się płytka nazębna pomiędzy powierzchniami stycznymi może doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Co więcej, gromadząca się płytka ulega zamianie w kamień, którego samodzielnie nie da się skutecznie usunąć – niezbędna będzie interwencja stomatologa i specjalny zabieg, usuwający kamień nazębny. Unikanie nitkowania zębów może również doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł i paradontozy. O tym, czym jest paradontoza, można przeczytać w naszym artykule pod tytułem: Co to jest paradontoza? Biorąc pod uwagę ogólną dostępność oraz różne typy nici dentystycznych, aż trudno uwierzyć, że wiele osób nie decyduje się na nitkowanie zębów w domu. Często jednak problemem jest sama technika nitkowania. Nieprawidłowe nitkowanie może wywołać ból i krwawienie dziąseł. Co robić by tego uniknąć?

Jak nitkować zęby? Jak dobrać nić dentystyczną?

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów nici dentystycznych. Nawet pacjenci z bardzo małymi odstępami pomiędzy zębami są w stanie znaleźć wystarczająco cienkie i śliskie nici, które umożliwią dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Wystarczy delikatnymi ruchami wprowadzić nić w przestrzeń między zębami i lekko, pod kątem, przesuwać nić dentystyczną.

Warto zmieniać nić za każdym razem, przechodząc do kolejnych przestrzeni między zębami, o czym wiele osób niestety zapomina. Ważne jest jednak, aby ruchy były odpowiednio delikatne. Zbyt mocne nitkowanie może być przyczyną problemów w obrębie jamy ustnej. Szczególnie często dochodzi do krwawienia dziąseł oraz bólu dziąseł.

Aby pozbyć się bólu, dobrze jest skorzystać ze sprawdzonych środków, takich jak roztwór do płukania jamy ustnej i gardła – Glimbax. Glimbax, zawierający w swoim składzie diklofenak, znany jest z szybkiego początku działania przeciwbólowego.

Niemniej jednak, aby uniknąć tego typu dolegliwości, warto jest wprowadzać i przesuwać nić dostatecznie lekko. Najważniejsza jest jednak regularność w nitkowaniu. Dobrze jest systematycznie korzystać z nici dentystycznej, nawet jeśli nie ma się początkowo wprawy, czasu lub chęci. Nić dentystyczna to ważne narzędzie profilaktyczne.

Porady

 1. Zakochana w sobie para przytula się i zliża swoje usta do pocałunku

  Czym jest mononukleoza zakaźna i jak ją leczyć?

  Mononukleoza zakaźna często jest określana jako choroba pocałunków, ponieważ do zarażenia dochodzi przez ślinę – to szczególnie popularne schorzenie wśród młodych ludzi. Ale czym dokładnie jest mononukleoza zakaźna i jak leczyć mononukleozą zakaźną? O czym należy pamiętać, kiedy już doszło do zachorowania na mononukleozę zakaźną?więcej...

 2. Afty to miejscowe, niewielkie owrzodzenia bądź nadżerki w kolorze czerwonym z białym nalotem

  Ból w jamie ustnej: czym są afty?

  Ból w jamie ustnej może być spowodowany wieloma przykrymi czynnikami – jednym z nich jest obecność aft w jamie ustnej. Czym są afty? Skąd się biorą afty? I jak leczyć ból w jamie ustnej, wywołany pojawieniem się aft?więcej...

 3. Kobieta z bólem dziąseł przegląda się w lustrze

  Ból dziąsła – dlaczego dziąsło boli?

  Ból dziąsła często doskwiera pacjentom i zazwyczaj jest przez nich bagatelizowany. Ból dziąsła najczęściej nie wzbudza niepokoju i nie wydaje się być poważnym objawem dla wielu osób. Jednak czy ból dziąsła może sygnalizować poważne problemy zdrowotne? Dlaczego dziąsła bolą? I jak zwalczyć ból dziąseł?więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.