Nitkowanie zębów. czy warto nitkować zęby?

O ile o szczotkowaniu zębów rzadko trzeba przypominać pacjentom, o tyle nitkowanie wciąż wydaje się wielu osobom kompletnie niepotrzebnym zabiegiem. Jest to błędne podejście, ponieważ nitkowanie należy do elementów profilaktyki niektórych chorób przyzębia. Jakich konkretnie? Dlaczego warto używać nici dentystycznej? I jak prawidłowo nitkować zęby?

Nitkowanie zębów – jakie mogą być konsekwencje zdrowotne w przypadku zrezygnowania ze stosowania nici dentystycznej?

Nić dentystyczna to powszechnie dostępne narzędzie do higieny jamy ustnej. Niestety, nadal wiele osób pomija ten element na swojej liście drogeryjnych zakupów. Nić dentystyczna kojarzy się często z ostatecznością, jako rozwiązanie, kiedy coś utknie w przestrzeni między zębami. Takie podejście do tematu nitkowania zębów może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Bez odpowiedniego nitkowania, gromadząca się płytka nazębna pomiędzy powierzchniami stycznymi może doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Co więcej, gromadząca się płytka ulega zamianie w kamień, którego samodzielnie nie da się skutecznie usunąć – niezbędna będzie interwencja stomatologa i specjalny zabieg, usuwający kamień nazębny. Unikanie nitkowania zębów może również doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł i paradontozy. O tym, czym jest paradontoza, można przeczytać w naszym artykule pod tytułem: Co to jest paradontoza? Biorąc pod uwagę ogólną dostępność oraz różne typy nici dentystycznych, aż trudno uwierzyć, że wiele osób nie decyduje się na nitkowanie zębów w domu. Często jednak problemem jest sama technika nitkowania. Nieprawidłowe nitkowanie może wywołać ból i krwawienie dziąseł. Co robić by tego uniknąć?

Jak nitkować zęby? Jak dobrać nić dentystyczną?

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów nici dentystycznych. Nawet pacjenci z bardzo małymi odstępami pomiędzy zębami są w stanie znaleźć wystarczająco cienkie i śliskie nici, które umożliwią dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Wystarczy delikatnymi ruchami wprowadzić nić w przestrzeń między zębami i lekko, pod kątem, przesuwać nić dentystyczną.

Warto zmieniać nić za każdym razem, przechodząc do kolejnych przestrzeni między zębami, o czym wiele osób niestety zapomina. Ważne jest jednak, aby ruchy były odpowiednio delikatne. Zbyt mocne nitkowanie może być przyczyną problemów w obrębie jamy ustnej. Szczególnie często dochodzi do krwawienia dziąseł oraz bólu dziąseł.
Aby pozbyć się bólu, dobrze jest skorzystać ze sprawdzonych środków, takich jak roztwór do płukania jamy ustnej i gardła – Glimbax. Glimbax, zawierający w swoim składzie diklofenak, znany jest z szybkiego początku działania przeciwbólowego.

Niemniej jednak, aby uniknąć tego typu dolegliwości, warto jest wprowadzać i przesuwać nić dostatecznie lekko. Najważniejsza jest jednak regularność w nitkowaniu. Dobrze jest systematycznie korzystać z nici dentystycznej, nawet jeśli nie ma się początkowo wprawy, czasu lub chęci. Nić dentystyczna to ważne narzędzie profilaktyczne.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. Higiena jamy ustnej

  Migdallian – oprawca Twoich migdałków

  Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

  Czytaj więcej

 2. List w butelce

  Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

  Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

  Czytaj więcej

 3. List w butelce

  Afty – małe, a naprawdę nieznośne łotrzyki

  Są takie dolegliwości jamy ustnej, których doświadczył niemal każdy, Ty pewnie też. Mogą wyglądać niewinnie, a przy tym potrafią być naprawdę nieprzyjemne i dość bolesne. Czasem nawet utrudniają jedzenie czy picie, zwłaszcza jeśli pojawią się w miejscach narażonych na regularne mechaniczne podrażnianie. Afty – to o nich mowa.

  Czytaj więcej

 4. List w butelce

  Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

  Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

  Czytaj więcej