Nitkowanie zębów. czy warto nitkować zęby?

O ile o szczotkowaniu zębów rzadko trzeba przypominać pacjentom, o tyle nitkowanie wciąż wydaje się wielu osobom kompletnie niepotrzebnym zabiegiem. Jest to błędne podejście, ponieważ nitkowanie należy do elementów profilaktyki niektórych chorób przyzębia. Jakich konkretnie? Dlaczego warto używać nici dentystycznej? I jak prawidłowo nitkować zęby?

Nitkowanie zębów – jakie mogą być konsekwencje zdrowotne w przypadku zrezygnowania ze stosowania nici dentystycznej?

Nić dentystyczna to powszechnie dostępne narzędzie do higieny jamy ustnej. Niestety, nadal wiele osób pomija ten element na swojej liście drogeryjnych zakupów. Nić dentystyczna kojarzy się często z ostatecznością, jako rozwiązanie, kiedy coś utknie w przestrzeni między zębami. Takie podejście do tematu nitkowania zębów może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Bez odpowiedniego nitkowania, gromadząca się płytka nazębna pomiędzy powierzchniami stycznymi może doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Co więcej, gromadząca się płytka ulega zamianie w kamień, którego samodzielnie nie da się skutecznie usunąć – niezbędna będzie interwencja stomatologa i specjalny zabieg, usuwający kamień nazębny. Unikanie nitkowania zębów może również doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł i paradontozy. O tym, czym jest paradontoza, można przeczytać w naszym artykule pod tytułem: Co to jest paradontoza? Biorąc pod uwagę ogólną dostępność oraz różne typy nici dentystycznych, aż trudno uwierzyć, że wiele osób nie decyduje się na nitkowanie zębów w domu. Często jednak problemem jest sama technika nitkowania. Nieprawidłowe nitkowanie może wywołać ból i krwawienie dziąseł. Co robić by tego uniknąć?

Jak nitkować zęby? Jak dobrać nić dentystyczną?

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów nici dentystycznych. Nawet pacjenci z bardzo małymi odstępami pomiędzy zębami są w stanie znaleźć wystarczająco cienkie i śliskie nici, które umożliwią dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Wystarczy delikatnymi ruchami wprowadzić nić w przestrzeń między zębami i lekko, pod kątem, przesuwać nić dentystyczną.

Warto zmieniać nić za każdym razem, przechodząc do kolejnych przestrzeni między zębami, o czym wiele osób niestety zapomina. Ważne jest jednak, aby ruchy były odpowiednio delikatne. Zbyt mocne nitkowanie może być przyczyną problemów w obrębie jamy ustnej. Szczególnie często dochodzi do krwawienia dziąseł oraz bólu dziąseł.
Aby pozbyć się bólu, dobrze jest skorzystać ze sprawdzonych środków, takich jak roztwór do płukania jamy ustnej i gardła – Glimbax. Glimbax, zawierający w swoim składzie diklofenak, znany jest z szybkiego początku działania przeciwbólowego.

Niemniej jednak, aby uniknąć tego typu dolegliwości, warto jest wprowadzać i przesuwać nić dostatecznie lekko. Najważniejsza jest jednak regularność w nitkowaniu. Dobrze jest systematycznie korzystać z nici dentystycznej, nawet jeśli nie ma się początkowo wprawy, czasu lub chęci. Nić dentystyczna to ważne narzędzie profilaktyczne.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. List w butelce

  Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

  Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

  Czytaj więcej

 2. Higiena jamy ustnej

  Jak leczyć pleśniawki i afty w jamie ustnej?

  Pleśniawki są to białawe naloty występujące w błonie śluzowej jamy ustnej. Powstają w wyniku miejscowego stanu zapalnego. Lokalizują się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu lub dziąsłach. Pleśniawki mogą łączyć się ze sobą tworząc skupiska. Powodują dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy podrażnieniu twardym pokarmem.

  Czytaj więcej

 3. Higiena jamy ustnej

  Ropień okołomigdałkowy

  Ropień okołomigdałkowy jest to zbiornik ropy, zlokalizowany w przestrzeni okołomigdałkowej, między torebką otaczającą migdałek podniebienny a powiezią pokrywającą mięśnie bocznej ściany gardła. Najczęściej jednostronny, rzadziej obustronny.

  Czytaj więcej

 4. Higiena jamy ustnej

  Pleśniawki w jamie ustnej

  Pleśniawki w jamie ustnej są wynikiem zakażenia grzybiczego (oportunistycznego), grzybami z rzędu drożdżaków, z rodzaju Candida. Grzyby te wchodzą w skład flory fizjologicznej człowieka. W przypadku rozwoju zakażenia, dochodzi do rozwoju drożdżycy, zwanej inaczej kandydozą. Kandydoza, poza infekcją błon śluzowych, może również dotyczyć skóry, paznokci lub mieć przebieg infekcji uogólnionej.

  Czytaj więcej