Nieświeży oddech – jak sobie z nim poradzić?

Niezwykle krępujący problem, który szczególnie utrudnia kontakty międzyludzkie i odbiera pewność siebie wielu osobom – nieświeży oddech. Jakie są jego przyczyny? Jak się pozbyć nieświeżego oddechu?

Przyczyny nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech jest często występującą przypadłością, jednak niektórzy go bagatelizują. Inni tracą przez niego pewność siebie i czują się skrępowani nawet podczas zwykłej rozmowy. A skąd właściwie bierze się nieświeży oddech? Przyczyn może być naprawdę wiele:

 • palenie papierosów i choroby dróg oddechowych,
 • choroby i problemy żołądkowe, na przykład zapalenie błony śluzowej żołądka,
 • choroby i problemy żołądkowe, na przykład zapalenie błony śluzowej żołądka,
 • odwodnienie organizmu,
 • problemy laryngologiczne, na przykład zapalenie zatok.

Częstą przyczyną problemów ze świeżością oddechu jest również detryt, powszechnie znany jako „kamienie migdałkowe”. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Detryt, „Kamienie migdałkowe” – czy można się ich pozbyć?
Brzydki zapach z ust jest jednak najczęściej powodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej, w wyniku której dochodzi do różnych następstw. Takie problemy, jak np. zapalenie dziąseł, które może się pojawić w związku z rozwojem próchnicy, są nie tylko przyczyną nieświeżego oddechu. Są także czynnikiem powodującym ból w obrębie jamy ustnej.

Jak się pozbyć nieświeżego oddechu?

Aby skutecznie zwalczyć problem nieświeżego oddechu, warto w pierwszej kolejności udać się na wizytę do stomatologa, który poszuka przyczyny brzydkiego zapachu z ust. Jeśli przyczyna ta nie będzie miała charakteru dentystycznego, pacjent zostanie prawdopodobnie skierowany do lekarza innej specjalizacji.
W przypadku problemów w obrębie jamy ustnej, bardzo ważna jest zawsze prawidłowa higiena. Bardziej precyzyjne mycie i delikatne nitkowanie to podstawa. Warto również sięgać po płyny do płukania jamy ustnej i gardła. Zwłaszcza podczas leczenia różnych dolegliwości, powodujących ból w obrębie jamy ustnej. Niektóre z nich mogą się rozwijać na początku bezobjawowo. Jednak po czasie pojawiają się pierwsze, „bolesne” sygnały, świadczące o rozwoju choroby lub stanu zapalnego. Warto wtedy mieć w swojej apteczce środek, który wykorzystuje się nie tylko do płukania ust i gardła, lecz także używa się go jednocześnie do uśmierzania bólu i łagodzenia podrażnień.
Takim środkiem jest na przykład Glimbax. Podczas płukania jamy ustnej, substancja czynna leku Glimbax – diklofenak, bardzo dobrze przenika przez powierzchnie błon śluzowych i gromadzi się w znajdujących się poniżej tkankach zmienionych zapalnie. Dzięki temu lek Glimbax precyzyjnie dociera do bolesnego miejsca, zmniejsza stan zapalny i uśmierza towarzyszący mu ból.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. Higiena jamy ustnej

  Nieświeży oddech? To może być halitoza

  W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

  Czytaj więcej

 2. Higiena jamy ustnej

  Sucho w ustach? To może być kserostomia

  Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

  Czytaj więcej

 3. List w butelce

  Jama ustna palacza – na co jest narażona?

  Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

  Czytaj więcej

 4. Higiena jamy ustnej

  Migdallian – oprawca Twoich migdałków

  Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

  Czytaj więcej