Nieświeży oddech – jak sobie z nim poradzić?

Podziel się
Niezwykle krępujący problem, który szczególnie utrudnia kontakty międzyludzkie i odbiera pewność siebie wielu osobom – nieświeży oddech. Jakie są jego przyczyny? Jak się pozbyć nieświeżego oddechu?

Przyczyny nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech jest często występującą przypadłością, jednak niektórzy go bagatelizują. Inni tracą przez niego pewność siebie i czują się skrępowani nawet podczas zwykłej rozmowy. A skąd właściwie bierze się nieświeży oddech? Przyczyn może być naprawdę wiele:

  • palenie papierosów i choroby dróg oddechowych,
  • choroby i problemy żołądkowe, na przykład zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • choroby i problemy żołądkowe, na przykład zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • odwodnienie organizmu,
  • problemy laryngologiczne, na przykład zapalenie zatok.

Częstą przyczyną problemów ze świeżością oddechu jest również detryt, powszechnie znany jako „kamienie migdałkowe”. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Detryt, „Kamienie migdałkowe” – czy można się ich pozbyć?

Brzydki zapach z ust jest jednak najczęściej powodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej, w wyniku której dochodzi do różnych następstw. Takie problemy, jak np. zapalenie dziąseł, które może się pojawić w związku z rozwojem próchnicy, są nie tylko przyczyną nieświeżego oddechu. Są także czynnikiem powodującym ból w obrębie jamy ustnej.

Jak się pozbyć nieświeżego oddechu?

Aby skutecznie zwalczyć problem nieświeżego oddechu, warto w pierwszej kolejności udać się na wizytę do stomatologa, który poszuka przyczyny brzydkiego zapachu z ust. Jeśli przyczyna ta nie będzie miała charakteru dentystycznego, pacjent zostanie prawdopodobnie skierowany do lekarza innej specjalizacji.

W przypadku problemów w obrębie jamy ustnej, bardzo ważna jest zawsze prawidłowa higiena. Bardziej precyzyjne mycie i delikatne nitkowanie to podstawa. Warto również sięgać po płyny do płukania jamy ustnej i gardła. Zwłaszcza podczas leczenia różnych dolegliwości, powodujących ból w obrębie jamy ustnej. Niektóre z nich mogą się rozwijać na początku bezobjawowo. Jednak po czasie pojawiają się pierwsze, „bolesne” sygnały, świadczące o rozwoju choroby lub stanu zapalnego. Warto wtedy mieć w swojej apteczce środek, który wykorzystuje się nie tylko do płukania ust i gardła, lecz także używa się go jednocześnie do uśmierzania bólu i łagodzenia podrażnień.

Takim środkiem jest na przykład Glimbax. Podczas płukania jamy ustnej, substancja czynna leku Glimbax – diklofenak, bardzo dobrze przenika przez powierzchnie błon śluzowych i gromadzi się w znajdujących się poniżej tkankach zmienionych zapalnie. Dzięki temu lek Glimbax precyzyjnie dociera do bolesnego miejsca, zmniejsza stan zapalny i uśmierza towarzyszący mu ból.