Naturalne składniki pomocne w leczeniu gardła

Kiedy zaczyna boleć gardło, warto jest mieć w domu kilka naturalnych składników, które skutecznie mogą łagodzić ból gardła. Chrypka, nieprzyjemne pieczenie i drapanie w gardle – te objawy można próbować załagodzić domowymi sposobami. A jakie składniki pomagają na bolące gardło?

Naturalne składniki pomocne w leczeniu gardła

Ból gardła, chrypka, drapanie w gardle, pieczenie w gardle i suche gardło to objawy, które mogą świadczyć o początkach rozwijającej się infekcji. Na temat przyczyn bólu gardła można przeczytać więcej w naszym artykule: Dlaczego boli mnie gardło? Aby załagodzić dolegliwości w oczekiwaniu na wizytę u lekarza, warto sięgnąć po domowe środki, które mają pozytywne działanie na gardło. Jakie konkretnie? Które składniki wybrać, kiedy gardło boli?

Składniki pomocne w walce z bólem gardła

1. Czosnek na ból gardła

Składnikiem, który ma działanie bakteriobójcze jest czosnek. Wiele osób, podczas przeziębienia i bólu gardła, pije na przykład mleko lub herbatę z ząbkiem czosnku. Choć smak napoju może niektórym nie odpowiadać, to jednak warto spróbować go wypić lub zjeść chociaż lekki posiłek, zawierający właśnie czosnek.

2. Cebula na ból gardła

Obok czosnku warto wymienić również cebulę – syrop z cebuli jest do dzisiaj chętnie stosowanym preparatem na ból gardła i przeziębienie. Odkażające oraz wzmacniające odporność działanie cebuli (zwłaszcza surowej) jest szeroko docenianie już od stuleci. Świetny przepis na syrop z cebuli można znaleźć w ciekawym artykule: Naturalne sposoby na ból gardła i kaszel.

3. Miód na ból gardła

Miód o działaniu kojąco-łagodzącym to świetny dodatek do napojów na bolące gardło i chore gardło. Może być dodawany do ciepłej wody z kilkoma kroplami cytryny.

4. Imbir na ból gardła

Również imbir jest składnikiem wartym polecenia. Może pozytywnie wpływać na przeziębienie i ból gardła. Jego rozgrzewające i prozdrowotne właściwości warto wykorzystać, dodając starty imbir na przykład do herbaty.

5. Szałwia na ból gardła

Antybakteryjne działanie szałwii również warto docenić, kiedy gardło boli. To łatwo dostępne zioło hamuje rozmnażanie bakterii. Płukanki z szałwii to stara i skuteczna metoda w walce z bólem gardła.

Więcej na temat płukanek i naturalnych metod walki z bólem gardła można znaleźć w artykule: Ból gardła i chrypka naturalne babcine sposoby.

Naturalne składniki nie pomogły na ból gardła!

Kiedy ból gardła, chrypka lub drapanie w gardle nadal występują i nie zostały załagodzone poprzez naturalne składniki, warto sięgnąć po sprawdzone środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jednym z nich jest na przykład roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax. Glimbax może skutecznie pomóc w walce z bólem gardła. Warto, obok naturalnych składników, mieć w swoim domu również przeciwbólowy Glimbax.

Porady

 1. Chrypka

  Dlaczego mam chrypkę?

  Chrypka to dolegliwość, która może znacznie utrudnić swobodne porozumiewanie się z innymi ludźmi. Pacjenci często skarżą się na poranną chrypkę lub chrypkę stałą, która jest przyczyną znacznego dyskomfortu w ciągu dnia. Ale co to właściwie jest chrypka? Skąd się bierze chrypka? Jak leczyć chrypkę? I czego oznaką może być ciągła chrypka?

więcej...

 2. Jakie są funkcje gardła? Jak dbać o gardło?

  Wiele osób lekceważy działania profilaktyczne, dopóki nie wystąpi u nich nieprzyjemna choroba gardła. Gardło pełni ważną rolę w życiu każdego człowieka, co docenia się najczęściej dopiero przy trudnościach z jego prawidłowym funkcjonowaniem. Ale jakie są właściwie funkcje gardła? I jak dbać o gardło? więcej...

 3. Jak działa diklofenak

  Jak działa diklofenak?

  Diklofenak to substancja znana lekarzom i farmaceutom. Jest stosowany w różnych lekach i powszechnie doceniany za swoje działanie. Co jednak pacjent powinien wiedzieć o diklofenaku? Co to jest diklofenak i kiedy należy go stosować?więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.