Leczenie kanałowe – co warto wiedzieć?

Podjęciu decyzji o leczeniu kanałowym towarzyszy zawsze wiele emocji – głównie ze względu ma mity, które krążą na jego temat. Ale czy leczenie kanałowe faktycznie boli i jest okropnym przeżyciem dla pacjenta? Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe, czyli inaczej leczenie endodontyczne często jest powodem do zmartwień dla pacjentów. Czasem powoduje nawet rezygnację z leczenia stomatologicznego w ogóle. Decyzja motywuje głównie strachem przed leczeniem kanałowym, o którym krążą różne, często nieprawdziwe i negatywne opinie. Jest to poważny błąd. Zaniechanie leczenia może nie tylko doprowadzić do przybierającego na intensywności bólu, lecz także do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Kiedy należy rozpocząć leczenie kanałowe?

Kanał korzenia zęba oraz jego komorę wypełnia miazga zębowa, której zapalenie jest najczęściej wywołane zaniedbaniem higieny jamy ustnej, źle leczoną próchnicą (lub próchnicą nieleczoną wcale) i poważnymi urazami zęba. Gdy próchnica jest na zaawansowanym etapie, leczenie kanałowe może być jedyną nadzieją na uchronienie zęba przed usunięciem. W takich sytuacjach zwykła plomba już nie będzie wystarczającym rozwiązaniem. Nawet jeżeli leczenie kanałowe wydaje się być trudną decyzją, spowodowaną różnymi obawami (koszt, ból, powikłania), niepodjęcie się wyleczenia zapalenia miazgi może przynieść zdecydowanie gorsze skutki.

Czy to boli? Jak wygląda leczenie kanałowe? Ile trwa?

W zależności od przypadku, leczenie kanałowe może zostać pomyślnie zakończone nawet podczas jednej wizyty u dentysty! Na początku ząb zostaje prześwietlony, a po jego zbadaniu lekarz podaje odpowiedni środek znieczulający pacjenta. Potem ząb zostaje otwarty na czas usunięcia zmienionej chorobowo miazgi. Po dokładnym oczyszczeniu, ząb zostaje osuszony, kanał – odpowiednio wypełniony, a na zakończenie procesu leczenia, rekonstruowana jest także korona zęba. Wszystko odbywa się w znieczuleniu, dlatego pacjentowi nie towarzyszy nieprzyjemny ból. Współcześnie nie należy się obawiać przykrych doświadczeń w gabinecie stomatologicznym – stomatolodzy dbają o pełen komfort pacjenta. Dlatego nawet leczenie kanałowe, mimo wielu negatywnych mitów, które powstały na jego temat, da się spokojnie wytrzymać.

Po leczeniu pojawił się ból – co robić?

Niestety, po zakończeniu leczenia oraz czasu trwania znieczulenia, pacjent może odczuwać dyskomfort lub ból o różnej intensywności. W takich sytuacjach warto łagodzić nieprzyjemne dolegliwości sprawdzonymi środkami. Środkiem o potwierdzonym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym jest Glimbax – roztwór do płukania jamy ustnej i gardła. Glimbax nie zawiera alkoholu i wyróżnia się szybkim początkiem działania. Może być skutecznie stosowany w walce z dolegliwościami bólowymi w obrębie jamy ustnej i gardła – również po leczeniu kanałowym.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

    Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

    Czytaj więcej

  2. Problemy dentystyczne

    Jak często robić przegląd stanu uzębienia?

    Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech. A piękny uśmiech to najlepsza wizytówka szczęśliwego człowieka! Jak zatem dbać o jego jakość? Jak często powinniśmy robić przegląd stanu uzębienia?

    Czytaj więcej

  3. Problemy dentystyczne

    Wpływ zielonej herbaty na nadwrażliwość zębów

    Zielona herbata pochodzi z Chin, gdzie pojawiła się już wiele lat temu – z kolei w Polsce jej popularność cały czas rośnie, choć w większości domów z pewnością łatwiej nadal jest dostać tradycyjną herbatę czarną.

    Czytaj więcej

  4. Problemy dentystyczne

    Usuwanie stałego zęba – jak łagodzić ból po zabiegu?

    Są sytuacje, w których usunięcie stałego zęba jest koniecznością. I choć sam zabieg jest bezbolesny, to jednak ból po ustąpieniu znieczulenia bywa bardzo dokuczliwy. Jak sobie z nim poradzić? Jak łagodzić ból po usunięciu stałego zęba?

    Czytaj więcej