Jakie są funkcje gardła? Jak dbać o gardło?

Wiele osób lekceważy działania profilaktyczne, dopóki nie wystąpi u nich nieprzyjemna choroba gardła. Gardło pełni ważną rolę w życiu każdego człowieka, co docenia się najczęściej dopiero przy trudnościach z jego prawidłowym funkcjonowaniem. Ale jakie są właściwie funkcje gardła? I jak dbać o gardło?

Kobieta podczas badania gardła

Budowa i położenie gardła w organizmie człowieka

Gardło, o długości 12-14 cm, ma lejkowaty kształt (w górnym odcinku), przechodzący w spłaszczony cylinder i położone jest w tyle za jamą nosową, jamą ustną oraz krtanią.

Można wydzielić trzy główne części w obrębie jamy gardła:

 • nosowo-gardłową,
 • środkową (ustną),
 • dolną (krtaniową).

W części nosowej gardła znajduje się, między innymi, migdałek gardłowy oraz ujście gardłowe trąbki słuchowej. W części ustnej gardła, leżącej za jamą ustną, znajdziemy migdałek podniebienny – migdałki przy wystąpieniu stanów zapalnych mogą zwężać cieśń gardzieli. Część krtaniowa gardła na poziomie górnego brzegu krtani przechodzi w przełyk. Co ciekawe, krtaniowa część gardła, która położona jest poniżej wejścia do krtani, zalicza się do układu pokarmowego, natomiast nosowa – do oddechowego.

Gardło zbudowane jest z czterech warstw, są to błony:

 • zewnętrzna,
 • mięśniowa,
 • włóknista gardła,
 • śluzowej gardła.

Funkcje gardła – dlaczego gardło jest ważne?

W gardle ma miejsce druga faza połykania pokarmów. Dzięki gardłu człowiek nie krztusi się – odruchowy skurcz mięśni unosi podniebienie miękkie, przez co konsumowane pożywienie przemieszcza się. Gardło transportuje także powietrze i bierze udział w procesie wydawania dźwięków przez człowieka. To właśnie dlatego ból gardła często utrudnia bądź w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwia spożywanie pokarmów i swobodną rozmowę.

Jak dbać o gardło?

Aby prawidłowo dbać o gardło, należy przede wszystkim:

 • unikać bardzo zimnych lub bardzo gorących pokarmów i napojów,
 • dostosowywać ubiór do temperatury powietrza, chroniąc gardło ciepłym odzieniem w zimne dni,
 • unikać częstego przebywania w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach,
 • nie nadwyrężać gardła krzycząc lub intensywnie śpiewając przez długi czas,
 • stosować preparaty nawilżające gardło, kiedy wystąpi chrypka,
 • konsultować się z lekarzem, kiedy pojawi się ból gardła, problemy z mową lub kaszel.

Kiedy gardło boli, dobrze jest mieć pod ręką odpowiednie środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Aby poznać przyczyny bólu gardła, warto zajrzeć do naszego artykułu: Dlaczego boli mnie gardło?

Porady

 1. Uśmiechnięta kobieta przełamuje papierosa

  Wpływ palenia na jamę ustną i gardło

  O tym, że palenie papierosów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, trzeba przypominać bardzo często – nadal wiele osób sięga po papierosy bagatelizując nawet dosadne, wizualne ostrzeżenia, zamieszczane na paczkach papierosów. Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm, również na jamę ustną i gardło. Jakie zagrożenia niesie palenie dla jamy ustnej i gardła? Czy papierosy mogą powodować ból w jamie ustnej i ból gardła?więcej...

 2. Zima. Zakochana w sobie para w ciepłych ubraniach przytula się do siebie i śmieje

  Jak uniknąć przeziębienia i bólu gardła zimą?

  Zima to okres, kiedy wiele osób walczy z przeziębieniami. Wśród szczególnie doskwierających objawów często wymienia się katar, ból głowy, ból gardła, kaszel i chrypkę. Nikt nie lubi być chory, dlatego warto wiedzieć, jak unikać przeziębienia zimą.więcej...

 3. Kobieta budzi się z chrypką

  Dlaczego mam chrypkę?

  Chrypka to dolegliwość, która może znacznie utrudnić swobodne porozumiewanie się z innymi ludźmi. Pacjenci często skarżą się na poranną chrypkę lub chrypkę stałą, która jest przyczyną znacznego dyskomfortu w ciągu dnia. Ale co to właściwie jest chrypka? Skąd się bierze chrypka? Jak leczyć chrypkę? I czego oznaką może być ciągła chrypka?

więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.