Jaka dolegliwość gardła potrafi odebrać mowę?

Są zawody, do których wykonywania niezbędny jest głos. Doskonale wie to każdy wokalista, aktor, wykładowca, przewodnik, dziennikarz czy handlowiec. Wie to również kapitan okrętu, który każdego dnia wydaje całe mnóstwo poleceń swojej załodze pokładowej i musi przebić się przez dźwięk nieustannie obijających się o kadłub fal. On zna istotę zdrowego, nośnego głosu.

A Ty, jaki masz głos? Wysoki, niski, spokojny, dynamiczny, z delikatną chrypką lub bez? Jedyny w swoim rodzaju – to na pewno. Głos jest jak linie papilarne – niepowtarzalny. A od czego zależy jego barwa? Tu kluczowe znaczenie ma budowa Twojej krtani, bo to właśnie ona odpowiada za wydawanie dźwięków. To dzięki niej mówimy.

Krtań to organ o dość skomplikowanej budowie, który u dorosłego człowieka znajduje się w przedniej części szyi między gardłem, a tchawicą, a jego wielkość wynosi około 5-6 cm. Jest on częścią górnego układu oddechowego. Pełni dwie bardzo ważne funkcje:

  • definiuje barwę głosu i umożliwia mówienie,
  • chroni przed zanieczyszczeniami górne drogi oddechowe

Wewnątrz krtani mieści się głośnia, która składa się z warg głosowych zbudowanych z więzadeł i mięśni głosowych. To właśnie w głośni powstaje dźwięk, a jego siła, wysokość i głębia zależą od ustawienia i napięcia warg głosowych, a także od wydychanego prądu powietrza. Nieprawidłowe funkcjonowanie krtani rozpoznamy najprawdopodobniej właśnie po trudnościach z donośnym mówieniem, chrypce czy utracie głosu. Objawy te mogą świadczyć o zapaleniu krtani, które najczęściej pojawia się w sezonie jesienno-zimowym, jednak przytrafić się może o każdej porze roku.

Czym jest zapalenie krtani?

Zapalenie krtani to dość często występująca infekcja górnych dróg oddechowych. Może mieć charakter ostry, wówczas trwa od 3 do 7 dni, lub przewlekły i potrafi męczyć nawet ponad trzy tygodnie. W pierwszym przypadku objawy raczej będą intensywne i uciążliwe, natomiast w drugim pacjent może sobie nawet nie zdawać sprawy, że coś mu dolega, zwłaszcza w wypadku słabszej odmiany dolegliwości.

Możemy też wymienić trzy rodzaje zapalenia krtani biorąc pod uwagę lokalizację stanu zapalnego. Będą to:

  • zapalenie nagłośni, które daje objawy niemal natychmiast i bardzo szybko się rozwija,
  • zapalenie głośni, czyli fałdów głosowych,
  • podgłośniowe zapalenie krtani, którego pierwsze symptomy pojawiają się drugiego lub trzeciego dnia infekcji.

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej jest skutkiem infekcji wirusowej, a zapalenie nagłośni obecności bakterii. Jednak wywołać je może również nagłe oziębienie krtani poprzez wypicie zimnego napoju, przebywanie w pomieszczeniu o suchym powietrzu czy nadwyrężenie głosu. Natomiast przewlekłe zapalanie krtani może być spowodowane między innymi długotrwałym narażeniem na działanie dymu papierosowego czy innych substancji drażniących, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach lub regularnym i nadmiernym wysiłkiem głosowym. Istnieją czynniki, które podnoszą ryzyko zachorowania, a wśród nich są przewlekłe schorzenia układu oddechowego, w tym zapalenie oskrzeli, przeziębienie czy zapalenie zatok. Narażeni są również alergicy, u których obrzęk krtani mogą spowodować alergeny wziewne przedostające się do organizmu drogami oddechowymi.

Jakie są początkowe objawy zapalenia krtani? Dość niewinne. Mogą przypominać przeziębienie, dopóki nie dołączą pozostałe charakterystyczne dla zapalenia krtani symptomy, między innymi suchy, duszący kaszel, który zazwyczaj pojawia się w godzinach nocnych i wybudza ze snu. On potrafi być uciążliwy – wzbudza frustrację u niejednego pacjenta. Oprócz kaszlu, możemy zaobserwować również przyspieszenie oddechu, trudności z mówieniem lub w ogóle utratę głosu, co wynika z obrzęku strun głosowych przez które powietrze ma utrudniony przepływ. Typowe jest również uczucie łaskotania w gardle. Może pojawić się także gorączka, ale nie musi.

Przewlekłe zapalenie krtani objawia się nieco inaczej. Tu przede wszystkim obserwować będziemy chrypkę, drapanie w gardle i szybkie męczenie się głosu lub jego zanikanie. Prawdopodobnie wystąpi również kaszel. Z czasem, gdy dojdzie do zapalenia bakteryjnego, może pojawić się ropna wydzielina.

Dolegliwość w swojej lżejszej postaci zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, jednak przy objawach utrzymujących się powyżej dwóch tygodni lub w sytuacji ich zaostrzenia należy skonsultować się z lekarzem.

Jak przynieść ulgę swojej krtani w sytuacji jej osłabienia?

Przede wszystkim oszczędzaj głos i w miarę możliwości mów szeptem. Daj odpocząć krtani, ale i całemu organizmowi, dlatego przeznacz dużo czasu na wypoczynek. Przebywaj w pomieszczeniach, w których powietrze jest dostatecznie nawilżone. Trzymaj się z dala od dymu tytoniowego. Unikaj w posiłkach ostrych przypraw, które mogą spowodować dodatkowe podrażnienie. Regularnie nawilżaj swoje struny głosowe. Wezwij Glimbax’a, nie czekaj. Pozwól mu działać – Kapitan Glimbax wraz z diklofenakiem potrafią z wielką precyzją dotrzeć do bolesnych miejsc, by zmniejszyć stan zapalny i uśmierzyć ból. Są w tym sprawni i skuteczni. Lubią szybkie efekty. Z pewnością pomogą Ci uwolnić Twoją krtań z rąk czarnych charakterów.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

    Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

    Czytaj więcej

  2. List w butelce

    Kapitan Glimbax i jego wrogowie z jamy

    Jaki jest prawdziwy kapitan? Odważny, ale czujny. Świadomy swoich możliwości. Dostrzegający potencjał innych. Waleczny, lecz odpowiedzialny. Doskonale znający rejony, po których się porusza. Przewidujący zagrożenia i potrafiący skutecznie im zaradzić. Z nim można czuć się bezpiecznie.

    Czytaj więcej

  3. Problemy z gardłem

    Czym charakteryzuje się wirusowe zapalenie gardła?

    Zapalenie gardła jest powszechnie występującą chorobą infekcyjną dróg oddechowych, najczęściej o etiologii wirusowej, rzadziej bakteryjnej. Za wirusowe zapalenie gardła odpowiadają najczęściej: rynowirusy, wirus RS, adenowirusy, enterowirusy (ECHO, Coxsackie), wirusy grypy A i B, wirus EBV (Epsteina-Barr). Największa zakaźność występuje późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną.

    Czytaj więcej

  4. Problemy z gardłem

    Ból podniebienia a choroby gardła

    Jednym z wielu nieprzyjemnych objawów jest ból podniebienia, który towarzyszy najczęściej chorobom gardła oraz migdałków podniebiennych. Powstaje w wyniku szerzenia się infekcji na struktury otaczające, w tym na podniebienie miękkie. Bólowi podniebienia może towarzyszyć uczucie drapania, pieczenia, łaskotania.

    Czytaj więcej