Jak złagodzić ból przy anginie?

Obrzęk gardła, przekrwienie i powiększenie migdałków, trudności w przełykaniu – to tylko część z powodujących dokuczliwy ból objawów, które występują podczas zachorowania na anginę. Jak je zwalczać? Czy istnieją skuteczne preparaty, które można zastosować samodzielnie w domu, aby pozbyć się uciążliwego bólu?

Angina jest chorobą roznoszoną drogą kropelkową, najczęściej wywoływaną przez bakterie paciorkowce. Oznacza to, że nawet pozornie krótki kontakt z osobą zarażoną może doprowadzić do przeniesienia infekcji na zdrowego człowieka. Pierwsze objawy anginy pojawiają się bardzo szybko. Zazwyczaj towarzyszy im wysoka gorączka, przekraczająca nawet 38ºC. Poza ogólnym osłabieniem, brakiem apetytu i apatią, najbardziej dokuczliwe okazują się najczęściej symptomy ze strony jamy ustnej i gardła.

Diagnozowanie

Intensywny ból gardła, promieniujący w kierunku uszu, potrafi pojawić się nagle i zazwyczaj dość szybko przybiera na sile. Często jest to przyczyną niechęci do spożywania jakichkolwiek pokarmów przez chorego. Ma to bezpośredni związek z procesem przełykania – skurcz mięśni, towarzyszący przełykaniu, potęguje uczucie bólu. Stąd niezbędna okazuje się wizyta u specjalisty w celu potwierdzenia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach nieuniknionym etapem może być wykonanie odpowiednich badań, takich jak na przykład wymaz z gardła z posiewem lub test na antygeny paciorkowca. Przy leczeniu anginy często stosuje się antybiotykoterapię. Istnieją jednak liczne skuteczne sposoby, pozwalające choremu na samodzielne łagodzenie bólu.

Czym najlepiej samodzielnie łagodzić ból gardła i jamy ustnej?

Na rynku farmaceutycznym można wyróżnić wiele środków, sukcesywnie łagodzących ból podczas zachorowania na anginę – na przykład tabletki do ssania lub spraye.
Ich działanie jest zazwyczaj odczuwalne dopiero po dość długim czasie stosowania, a efekty nie są długotrwałe. Przy leczeniu anginy i łagodzeniu towarzyszących jej objawów bardzo ważne jest szybkie działanie, zapewniające komfort i umożliwiające choremu podjęcie dalszych etapów kuracji. Produkt leczniczy o szybkim działaniu, który nie tylko przynosi ulgę od bólu, lecz także aktywnie zwalcza stan zapalny, to płyn do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax.
Glimbax, czyli innowacyjny środek, opierający swoje działanie na diklofenaku – substancji, która wykazuje wysoką aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową.
Glimbax nie zawiera alkoholu, dzięki czemu nie podrażnia dodatkowo części ustnej gardła. Działa miejscowo już od pierwszego płukania.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. Dziennik pokładowy

  Ból gardła jako jeden z objawów przeziębienia

  Nikczemny łotr Bulgardua wielokrotnie w ciągu roku próbuje mieszać szyki Kapitanowi Glimbaxowi. Jednak jego działania są daremne. Kapitan Glimbax wraz z diklofenakiem robią wszystko, żeby przepędzić Bulgardua.

  Czytaj więcej

 2. List w butelce

  Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

  Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

  Czytaj więcej

 3. Problemy z gardłem

  Czym charakteryzuje się wirusowe zapalenie gardła?

  Zapalenie gardła jest powszechnie występującą chorobą infekcyjną dróg oddechowych, najczęściej o etiologii wirusowej, rzadziej bakteryjnej. Za wirusowe zapalenie gardła odpowiadają najczęściej: rynowirusy, wirus RS, adenowirusy, enterowirusy (ECHO, Coxsackie), wirusy grypy A i B, wirus EBV (Epsteina-Barr). Największa zakaźność występuje późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną.

  Czytaj więcej

 4. Problemy z gardłem

  Ból podniebienia a choroby gardła

  Jednym z wielu nieprzyjemnych objawów jest ból podniebienia, który towarzyszy najczęściej chorobom gardła oraz migdałków podniebiennych. Powstaje w wyniku szerzenia się infekcji na struktury otaczające, w tym na podniebienie miękkie. Bólowi podniebienia może towarzyszyć uczucie drapania, pieczenia, łaskotania.

  Czytaj więcej