Jak pozbyć się opryszczki w jamie ustnej?

Opryszczka w jamie ustnej to dosyć powszechna przypadłość – wyjątkowo bolesna, nieprzyjemna i, niestety, lubiąca nawracać. Sposobów na walkę z opryszczką mamy wiele – od tych domowych, poprzez dostępne w aptekach środki bez recepty (OTC), aż po leki przepisywane na receptę.

Jedno jest pewne – kiedy pojawią się objawy (swędzenie, mrowienie lub pieczenie), które często występują przed pełnym rozwojem opryszczki, warto jest podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze.

Jak rozpoznać opryszczkę w jamie ustnej?

Przyczyną rozwoju opryszczki w jamie ustnej jest wirus opryszczki zwykłej typu 1 (HSV – 1). Co ciekawe, wirus ten wnika do organizmu już od najmłodszych lat i pozostaje w nim, często dając o sobie znać dopiero w późniejszym życiu – najczęściej w sytuacjach wzmożonego stresu, obniżenia odporności czy też w przebiegu niektórych chorób. Podczas występowania opryszczki często pojawia się osutka – specyficzna zmiana skórna, która jest dosyć charakterystyczna dla tej przypadłości. Inne objawy mogą być niejednoznaczne i niewystarczające do postawienia odpowiedniej diagnozy. Zwłaszcza, że objawy przy opryszczce nie ograniczają się tylko do okolicy jamy ustnej.

Jak leczyć opryszczkę?

Z uwagi na możliwość wystąpienia powikłań nieleczonej opryszczki w jamie ustnej, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej terapii. Oprócz pomocy lekarza i zażywania leków, pacjenci często decydują się na korzystanie z domowych sposobów. Ale niektóre z nich (na przykład stosowanie naparów ziołowych) mogą działać drażniąco i uczulająco. Z tego powodu lepiej zaufać specjaliście, który najczęściej przepisuje odpowiednie środki farmakologiczne – zazwyczaj działające skutecznie, szybko zmniejszające dokuczliwe objawy. Często zalecane są także leki działające ogólnie na cały organizm – na przykład acyklowir, którego mechanizm działania polega na hamowaniu replikacji wirusa. Warto jednak sięgnąć po sprawdzone środki, które pozwolą przede wszystkim na natychmiastowe złagodzenie bólu i wspomogą zwalczać stan zapalny zmienionych chorobowo miejsc. Takim preparatem jest na przykład roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax. Ze względu na zawartość diklofenaku w składzie, Glimbax działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo. Jego wysoka skuteczność sprawia, że coraz więcej pacjentów ma go w swojej domowej apteczce.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Afty – małe, a naprawdę nieznośne łotrzyki

    Są takie dolegliwości jamy ustnej, których doświadczył niemal każdy, Ty pewnie też. Mogą wyglądać niewinnie, a przy tym potrafią być naprawdę nieprzyjemne i dość bolesne. Czasem nawet utrudniają jedzenie czy picie, zwłaszcza jeśli pojawią się w miejscach narażonych na regularne mechaniczne podrażnianie. Afty – to o nich mowa.

    Czytaj więcej

  2. List w butelce

    Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

    Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Jak leczyć pleśniawki i afty w jamie ustnej?

    Pleśniawki są to białawe naloty występujące w błonie śluzowej jamy ustnej. Powstają w wyniku miejscowego stanu zapalnego. Lokalizują się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu lub dziąsłach. Pleśniawki mogą łączyć się ze sobą tworząc skupiska. Powodują dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy podrażnieniu twardym pokarmem.

    Czytaj więcej

  4. Higiena jamy ustnej

    Ropień okołomigdałkowy

    Ropień okołomigdałkowy jest to zbiornik ropy, zlokalizowany w przestrzeni okołomigdałkowej, między torebką otaczającą migdałek podniebienny a powiezią pokrywającą mięśnie bocznej ściany gardła. Najczęściej jednostronny, rzadziej obustronny.

    Czytaj więcej