Jak pozbyć się opryszczki w jamie ustnej?

Opryszczka w jamie ustnej to dosyć powszechna przypadłość – wyjątkowo bolesna, nieprzyjemna i, niestety, lubiąca nawracać. Sposobów na walkę z opryszczką mamy wiele – od tych domowych, poprzez dostępne w aptekach środki bez recepty (OTC), aż po leki przepisywane na receptę.

Jedno jest pewne – kiedy pojawią się objawy (swędzenie, mrowienie lub pieczenie), które często występują przed pełnym rozwojem opryszczki, warto jest podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze.

Jak rozpoznać opryszczkę w jamie ustnej?

Przyczyną rozwoju opryszczki w jamie ustnej jest wirus opryszczki zwykłej typu 1 (HSV – 1). Co ciekawe, wirus ten wnika do organizmu już od najmłodszych lat i pozostaje w nim, często dając o sobie znać dopiero w późniejszym życiu – najczęściej w sytuacjach wzmożonego stresu, obniżenia odporności czy też w przebiegu niektórych chorób. Podczas występowania opryszczki często pojawia się osutka – specyficzna zmiana skórna, która jest dosyć charakterystyczna dla tej przypadłości. Inne objawy mogą być niejednoznaczne i niewystarczające do postawienia odpowiedniej diagnozy. Zwłaszcza, że objawy przy opryszczce nie ograniczają się tylko do okolicy jamy ustnej.

Jak leczyć opryszczkę?

Z uwagi na możliwość wystąpienia powikłań nieleczonej opryszczki w jamie ustnej, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej terapii. Oprócz pomocy lekarza i zażywania leków, pacjenci często decydują się na korzystanie z domowych sposobów. Ale niektóre z nich (na przykład stosowanie naparów ziołowych) mogą działać drażniąco i uczulająco. Z tego powodu lepiej zaufać specjaliście, który najczęściej przepisuje odpowiednie środki farmakologiczne – zazwyczaj działające skutecznie, szybko zmniejszające dokuczliwe objawy. Często zalecane są także leki działające ogólnie na cały organizm – na przykład acyklowir, którego mechanizm działania polega na hamowaniu replikacji wirusa. Warto jednak sięgnąć po sprawdzone środki, które pozwolą przede wszystkim na natychmiastowe złagodzenie bólu i wspomogą zwalczać stan zapalny zmienionych chorobowo miejsc. Takim preparatem jest na przykład roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax. Ze względu na zawartość diklofenaku w składzie, Glimbax działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo. Jego wysoka skuteczność sprawia, że coraz więcej pacjentów ma go w swojej domowej apteczce.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. Higiena jamy ustnej

    Sucho w ustach? To może być kserostomia

    Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

    Czytaj więcej

  2. List w butelce

    Jama ustna palacza – na co jest narażona?

    Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Migdallian – oprawca Twoich migdałków

    Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

    Czytaj więcej

  4. List w butelce

    Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

    Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

    Czytaj więcej