Jak łagodzić podrażnienia jamy ustnej przy noszeniu stałego aparatu ortodontycznego?

Stały aparat może powodować znaczny dyskomfort i ból nie tylko przez pierwsze dni po jego założeniu, lecz także podczas całego cyklu leczenia ortodontycznego. Dlaczego? Jak łagodzić podrażnienia w jamie ustnej, spowodowane noszeniem aparatu?

Jak działa stały aparat ortodontyczny?

Stały aparat ortodontyczny to często wybierana metoda, pozwalająca na osiągnięcie idealnego uśmiechu. Lekarz, umieszczając na zębach pacjenta tak zwane zamki, pierścienie i łuki, odpowiednio reguluje poszczególne części aparatu. Tym samym wywołuje przesunięcie zębów, których położenie odbiega od normy. Działanie aparatu polega na wywieraniu nacisku na struktury otaczające zęby stałe (dentes permanentes). Dzięki odpowiednio poprowadzonemu leczeniu, w większości przypadków można osiągnąć równomierne rozmieszczenie zębów w obrębie każdego z łuków w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu miesięcy.

Dlaczego aparat ortodontyczny podrażnia jamę ustną?

Niestety – proces prostowania zębów aparatem ortodontycznym może być bolesny i wywoływać podrażnienia w obrębie jamy ustnej. Części konstrukcji aparatu, takie jak niewystarczająco przycięte druty, czasem wystają poza strukturę i podrażniają śluzówkę. Inne elementy aparatu mogą powodować również nieprzyjemne otarcia. Samo założenie stałego aparatu ortodontycznego u wielu pacjentów wywołuje ból zębów. Dzieje się tak zwłaszcza na początku leczenia i po wizytach, podczas których poszczególne części, takie jak na przykład ligatury, zostają wymienione. Tym bardziej warto szybko eliminować wszelkie podrażnienia, spowodowane częściami mechanicznymi aparatu. W końcu im mniej dodatkowych bodźców, powodujących ból, tym większy komfort dla pacjenta.

Jak łagodzić podrażnienia w jamie ustnej?

Ból zębów spowodowany samym procesem przemieszczania się zębów można ewentualnie zwalczać środkami przeciwbólowymi, dostępnymi w aptekach bez recepty. Jednak w przypadku podrażnień, warto jest mieć w swojej apteczce kilka środków, mogących zmniejszyć dyskomfort.

  • Wosk do zabezpieczania drażniących, ostrych elementów aparatu. Jest łatwo dostępny i można go stosować wielokrotnie w tym samym miejscu.
  • Suszone liście z szałwii mogą okazać się cennym domowym środkiem w walce ze stanami zapalnymi, które są częstą przypadłością u pacjentów z aparatami ortodontycznymi. Niedostateczna higiena trudno dostępnych miejsc w obrębie jamy ustnej w wielu przypadkach wywołuje stany zapalne. Domowa płukana z szałwii może pomóc w wyeliminowaniu nieprzyjemnych powikłań.
  • Specjalistyczne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak na przykład roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax, mogą skutecznie pomóc w zwalczeniu powikłań, wywołanych przez elementy aparatu ortodontycznego. Glimbax nie zawiera alkoholu, a jego substancja czynna, diklofenak, znana jest ze swojego wyjątkowo szybkiego działania.

Wszystkie przypadki podrażnień, wywołanych elementami konstrukcji aparatu, warto jest skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli domowe metody nie przynoszą upragnionego rezultatu.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

    Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

    Czytaj więcej

  2. Problemy dentystyczne

    Jak często robić przegląd stanu uzębienia?

    Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech. A piękny uśmiech to najlepsza wizytówka szczęśliwego człowieka! Jak zatem dbać o jego jakość? Jak często powinniśmy robić przegląd stanu uzębienia?

    Czytaj więcej

  3. Problemy dentystyczne

    Wpływ zielonej herbaty na nadwrażliwość zębów

    Zielona herbata pochodzi z Chin, gdzie pojawiła się już wiele lat temu – z kolei w Polsce jej popularność cały czas rośnie, choć w większości domów z pewnością łatwiej nadal jest dostać tradycyjną herbatę czarną.

    Czytaj więcej

  4. Problemy dentystyczne

    Usuwanie stałego zęba – jak łagodzić ból po zabiegu?

    Są sytuacje, w których usunięcie stałego zęba jest koniecznością. I choć sam zabieg jest bezbolesny, to jednak ból po ustąpieniu znieczulenia bywa bardzo dokuczliwy. Jak sobie z nim poradzić? Jak łagodzić ból po usunięciu stałego zęba?

    Czytaj więcej