Jak działa diklofenak?

Diklofenak to substancja znana lekarzom i farmaceutom. Jest stosowany w różnych lekach i powszechnie doceniany za swoje działanie. Co jednak pacjent powinien wiedzieć o diklofenaku? Co to jest diklofenak i kiedy należy go stosować?

Diklofenak to substancja z grupy NLPZ czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest pochodną kwasu aminofenylooctowego (kwas aminofenylooctowy należy do aminokwasów aromatycznych). Diklofenak, wśród innych leków z grupy NLPZ, wyróżnia się szybkim działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym o potwierdzonej skuteczności. Cechuje go wysokie tempo wchłaniania do organizmu po zastosowaniu – zarówno po przyjęciu w postaci tabletek jak i przy podaniu domięśniowym, pacjent może szybko poczuć ulgę.

Do czego stosuje się diklofenak?

Diklofenak stosowany jest na przykład przy leczeniu bólu pochodzenia reumatycznego oraz różnego rodzaju stanów zapalnych w organizmie człowieka. Jednak nie tylko dolegliwości o charakterze reumatycznym mogą być nim leczone. Również bóle pooperacyjne, napady dny moczanowej czy chociażby utrudniające normalne funkcjonowanie bóle miesiączkowe. Diklofenak wyróżnia szeroki wachlarz zastosowań w wielu gałęziach medycyny.

Gdzie można znaleźć diklofenak?

Diklofenak można znaleźć pod różnymi postaciami farmaceutycznymi. Jest na przykład składnikiem roztworu do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax. Jak działa w roztworze Glimbax? Podczas płukania jamy ustnej, jako substancja czynna leku Glimbax, diklofenak bardzo dobrze przenika przez powierzchnie błon śluzowych. Gromadzi się w znajdujących się poniżej tkankach zmienionych zapalnie. Stosowanie roztworu Glimbax jest bardzo proste. Po odmierzeniu odpowiedniej dawki, należy płukać gardło przez około minutę, a następnie wypluć roztwór. Spokojnie – diklofenak zdąży zadziałać, w końcu roztwór Glimbax cechuje właśnie szybki początek działania! Aby poznać szeroką gamę zastosowań preparatu Glimbax, warto przejrzeć naszą zakładkę Porady.

Kiedy nie należy stosować diklofenaku?

Oczywiście jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na diklofenak. Podobnie jak w przypadku innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), nie należy go stosować u pacjentów, u których podanie kwasu acetylosalicylowego lub innych leków hamujących syntezę prostaglandyn, może być przyczyną napadu astmy, pokrzywki lub alergicznego nieżytu nosa. Należy pamiętać, aby nie prowadzić leczenia na własną rękę. Konsultacja u specjalisty i dobrze postawiona diagnoza są kluczowe dla powrotu do zdrowia.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. List w butelce

  Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

  Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

  Czytaj więcej

 2. Problemy z gardłem

  Czym charakteryzuje się wirusowe zapalenie gardła?

  Zapalenie gardła jest powszechnie występującą chorobą infekcyjną dróg oddechowych, najczęściej o etiologii wirusowej, rzadziej bakteryjnej. Za wirusowe zapalenie gardła odpowiadają najczęściej: rynowirusy, wirus RS, adenowirusy, enterowirusy (ECHO, Coxsackie), wirusy grypy A i B, wirus EBV (Epsteina-Barr). Największa zakaźność występuje późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną.

  Czytaj więcej

 3. Problemy z gardłem

  Ból podniebienia a choroby gardła

  Jednym z wielu nieprzyjemnych objawów jest ból podniebienia, który towarzyszy najczęściej chorobom gardła oraz migdałków podniebiennych. Powstaje w wyniku szerzenia się infekcji na struktury otaczające, w tym na podniebienie miękkie. Bólowi podniebienia może towarzyszyć uczucie drapania, pieczenia, łaskotania.

  Czytaj więcej

 4. Problemy z gardłem

  Angina paciorkowcowa

  Ostre zapalenie gardła i migdałków jest stanem zapalnym błony śluzowej gardła oraz migdałków podniebiennych, powstającym w wyniku zakażenia lub podrażnienia.

  Czytaj więcej