Jak działa diklofenak?

Podziel się
Diklofenak to substancja znana lekarzom i farmaceutom. Jest stosowany w różnych lekach i powszechnie doceniany za swoje działanie. Co jednak pacjent powinien wiedzieć o diklofenaku? Co to jest diklofenak i kiedy należy go stosować?

Diklofenak to substancja z grupy NLPZ czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest pochodną kwasu aminofenylooctowego (kwas aminofenylooctowy należy do aminokwasów aromatycznych). Diklofenak, wśród innych leków z grupy NLPZ, wyróżnia się szybkim działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym o potwierdzonej skuteczności. Cechuje go wysokie tempo wchłaniania do organizmu po zastosowaniu – zarówno po przyjęciu w postaci tabletek jak i przy podaniu domięśniowym, pacjent może szybko poczuć ulgę.

Do czego stosuje się diklofenak?

Diklofenak stosowany jest na przykład przy leczeniu bólu pochodzenia reumatycznego oraz różnego rodzaju stanów zapalnych w organizmie człowieka. Jednak nie tylko dolegliwości o charakterze reumatycznym mogą być nim leczone. Również bóle pooperacyjne, napady dny moczanowej czy chociażby utrudniające normalne funkcjonowanie bóle miesiączkowe. Diklofenak wyróżnia szeroki wachlarz zastosowań w wielu gałęziach medycyny.

Gdzie można znaleźć diklofenak?

Diklofenak można znaleźć pod różnymi postaciami farmaceutycznymi. Jest na przykład składnikiem roztworu do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax. Jak działa w roztworze Glimbax? Podczas płukania jamy ustnej, jako substancja czynna leku Glimbax, diklofenak bardzo dobrze przenika przez powierzchnie błon śluzowych. Gromadzi się w znajdujących się poniżej tkankach zmienionych zapalnie. Stosowanie roztworu Glimbax jest bardzo proste. Po odmierzeniu odpowiedniej dawki, należy płukać gardło przez około minutę, a następnie wypluć roztwór. Spokojnie – diklofenak zdąży zadziałać, w końcu roztwór Glimbax cechuje właśnie szybki początek działania! Aby poznać szeroką gamę zastosowań preparatu Glimbax, warto przejrzeć naszą zakładkę Porady.

Kiedy nie należy stosować diklofenaku?

Oczywiście jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na diklofenak. Podobnie jak w przypadku innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), nie należy go stosować u pacjentów, u których podanie kwasu acetylosalicylowego lub innych leków hamujących syntezę prostaglandyn, może być przyczyną napadu astmy, pokrzywki lub alergicznego nieżytu nosa. Należy pamiętać, aby nie prowadzić leczenia na własną rękę. Konsultacja u specjalisty i dobrze postawiona diagnoza są kluczowe dla powrotu do zdrowia.