Jak działa diklofenak?

Diklofenak to substancja znana lekarzom i farmaceutom. Jest stosowany w różnych lekach i powszechnie doceniany za swoje działanie. Co jednak pacjent powinien wiedzieć o diklofenaku? Co to jest diklofenak i kiedy należy go stosować?

Lekarz opisuje kobiecie działanie diklofenaku

Diklofenak to substancja z grupy NLPZ czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest pochodną kwasu aminofenylooctowego (kwas aminofenylooctowy należy do aminokwasów aromatycznych). Diklofenak, wśród innych leków z grupy NLPZ, wyróżnia się szybkim działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym o potwierdzonej skuteczności. Cechuje go wysokie tempo wchłaniania do organizmu po zastosowaniu – zarówno po przyjęciu w postaci tabletek jak i przy podaniu domięśniowym, pacjent może szybko poczuć ulgę.

Do czego stosuje się diklofenak?

Diklofenak stosowany jest na przykład przy leczeniu bólu pochodzenia reumatycznego oraz różnego rodzaju stanów zapalnych w organizmie człowieka. Jednak nie tylko dolegliwości o charakterze reumatycznym mogą być nim leczone. Również bóle pooperacyjne, napady dny moczanowej czy chociażby utrudniające normalne funkcjonowanie bóle miesiączkowe. Diklofenak wyróżnia szeroki wachlarz zastosowań w wielu gałęziach medycyny.

Gdzie można znaleźć diklofenak?

Diklofenak można znaleźć pod różnymi postaciami farmaceutycznymi. Jest na przykład składnikiem roztworu do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax. Jak działa w roztworze Glimbax? Podczas płukania jamy ustnej, jako substancja czynna leku Glimbax, diklofenak bardzo dobrze przenika przez powierzchnie błon śluzowych. Gromadzi się w znajdujących się poniżej tkankach zmienionych zapalnie. Stosowanie roztworu Glimbax jest bardzo proste. Po odmierzeniu odpowiedniej dawki, należy płukać gardło przez około minutę, a następnie wypluć roztwór. Spokojnie – diklofenak zdąży zadziałać, w końcu roztwór Glimbax cechuje właśnie szybki początek działania! Aby poznać szeroką gamę zastosowań preparatu Glimbax, warto przejrzeć naszą zakładkę Porady.

Kiedy nie należy stosować diklofenaku?

Oczywiście jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na diklofenak. Podobnie jak w przypadku innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), nie należy go stosować u pacjentów, u których podanie kwasu acetylosalicylowego lub innych leków hamujących syntezę prostaglandyn, może być przyczyną napadu astmy, pokrzywki lub alergicznego nieżytu nosa. Należy pamiętać, aby nie prowadzić leczenia na własną rękę. Konsultacja u specjalisty i dobrze postawiona diagnoza są kluczowe dla powrotu do zdrowia.

Porady

 1. Uśmiechnięta kobieta przełamuje papierosa

  Wpływ palenia na jamę ustną i gardło

  O tym, że palenie papierosów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, trzeba przypominać bardzo często – nadal wiele osób sięga po papierosy bagatelizując nawet dosadne, wizualne ostrzeżenia, zamieszczane na paczkach papierosów. Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm, również na jamę ustną i gardło. Jakie zagrożenia niesie palenie dla jamy ustnej i gardła? Czy papierosy mogą powodować ból w jamie ustnej i ból gardła?więcej...

 2. Zima. Zakochana w sobie para w ciepłych ubraniach przytula się do siebie i śmieje

  Jak uniknąć przeziębienia i bólu gardła zimą?

  Zima to okres, kiedy wiele osób walczy z przeziębieniami. Wśród szczególnie doskwierających objawów często wymienia się katar, ból głowy, ból gardła, kaszel i chrypkę. Nikt nie lubi być chory, dlatego warto wiedzieć, jak unikać przeziębienia zimą.więcej...

 3. Zakochana w sobie para przytula się i zliża swoje usta do pocałunku

  Czym jest mononukleoza zakaźna i jak ją leczyć?

  Mononukleoza zakaźna często jest określana jako choroba pocałunków, ponieważ do zarażenia dochodzi przez ślinę – to szczególnie popularne schorzenie wśród młodych ludzi. Ale czym dokładnie jest mononukleoza zakaźna i jak leczyć mononukleozą zakaźną? O czym należy pamiętać, kiedy już doszło do zachorowania na mononukleozę zakaźną?więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.