Drapanie w gardle – co oznacza drapanie w gardle?

Istnieje wiele nieprzyjemnych objawów, na które skarżą się pacjenci, mający problemy z gardłem. Wśród często wymienianych znajdują się: ból gardła, chrypka, kaszel oraz drapanie w gardle. Ostatni z nich, drapanie w gardle, to dolegliwość, którą wielu pacjentów lekceważy przez długi czas. Niestety – jest to poważny błąd. Dlaczego? Co może oznaczać drapanie w gardle?

Drapanie w gardle często jest pierwszym zwiastunem rozwijającej się choroby gardła. Nie zawsze musi to być jednak symptom szczególnie poważnego schorzenia. Drapanie w gardle może oznaczać początek zwykłej infekcji. Zdarza się jednak, że narzekają na nie pacjenci, u których można zdiagnozować poważniejszą przypadłość. Kiedy drapanie w gardle powinno wzbudzić niepokój? Jak je łagodzić? Czy da się je wyleczyć?

Czym spowodowane jest drapanie w gardle? Jak sie go pozbyć?

Drapanie w gardle, zazwyczaj wywołane wysuszeniem błon śluzowych, to uprzykrzający życie objaw, najczęściej zwiastujący nadchodzące problemy z gardłem. Może szczególnie dokuczać osobom, pracującym głosem – nauczycielom, śpiewakom, reporterom radiowym. Na drapanie mogą się także skarżyć osoby palące papierosy – u palaczy często współwystępuje z innymi dolegliwościami, takimi jak na przykład kaszel czy też chrypka. Najlepszym rozwiązaniem dla palaczy jest oczywiście rzucenie palenia i stosowanie preparatów nawilżających gardło. U palaczy wszelkie nieustępujące objawy ze strony gardła i układu oddechowego powinny być przyczyną wizyty u lekarza, w celu wykonania badań kontrolnych – zwłaszcza pod kątem ewentualnej choroby nowotworowej.
Drapanie w gardle często jest również wynikiem długotrwałego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz takich o nieodpowiednim poziomie nawilżenia powietrza. W miastach, w których poziom zanieczyszczenia powietrza jest naprawdę wysoki (zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym), dobrym rozwiązaniem są urządzenia nawilżające i oczyszczające powietrze, dzięki którym drapanie w gardle może ustąpić. Istotne jest także nawilżanie organizmu poprzez regularne picie wody, najlepiej z dodatkiem oczyszczającej cytryny i odrobiny miodu, znanego ze swoich właściwości nawilżających.

Drapanie w gardle – co jeszcze oznacza?

Drapanie w gardle może być jednym z pierwszych objawów rozwijającej się infekcji gardła i stanu zapalnego gardła. Jeżeli razem z drapaniem wystąpi ból gardła, warto zgłosić się do lekarza i jak najszybciej przeciwdziałać początkom chorób gardła. Domowym środkiem na ból gardła, z którego również można skorzystać przy problemach z gardłem, jest Glimbax – zawierający diklofenak roztwór na ból gardła. Glimbax może skutecznie zwalczać ból gardła i neutralizować uczucie drapania w gardle. Dzięki temu, że jest dostępny bez recepty, zawsze można mieć go w swojej domowej apteczce – na wyciągnięcie ręki.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Wpływ klimatyzacji na zdrowie

    Ból, zaczerwienienie i uporczywe drapanie w gardle? Kapitan Glimbax wielokrotnie walczył z takimi nieznośnymi objawami stanu zapalnego gardła.

    Czytaj więcej

  2. List w butelce

    Nie tylko zimą się choruje

    Kapitan Glimbax wraz z diklofenakiem w razie stanów zapalnych gardła z troską się nim zaopiekują, abyś mógł cieszyć się wolnym czasem.

    Czytaj więcej

  3. Dziennik pokładowy

    Ból gardła jako jeden z objawów przeziębienia

    Nikczemny łotr Bulgardua wielokrotnie w ciągu roku próbuje mieszać szyki Kapitanowi Glimbaxowi. Jednak jego działania są daremne. Kapitan Glimbax wraz z diklofenakiem robią wszystko, żeby przepędzić Bulgardua.

    Czytaj więcej

  4. List w butelce

    Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

    Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

    Czytaj więcej