Jak złagodzić ból przy anginie?

Obrzęk gardła, przekrwienie i powiększenie migdałków, trudności w przełykaniu – to tylko część z powodujących dokuczliwy ból objawów, które występują podczas zachorowania na anginę. Jak je zwalczać? Czy istnieją skuteczne preparaty, które można zastosować samodzielnie w domu, aby pozbyć się uciążliwego bólu?

Angina jest chorobą roznoszoną drogą kropelkową, najczęściej wywoływaną przez bakterie paciorkowce. Oznacza to, że nawet pozornie krótki kontakt z osobą zarażoną może doprowadzić do przeniesienia infekcji na zdrowego człowieka. Pierwsze objawy anginy pojawiają się bardzo szybko. Zazwyczaj towarzyszy im wysoka gorączka, przekraczająca nawet 38ºC. Poza ogólnym osłabieniem, brakiem apetytu i apatią, najbardziej dokuczliwe okazują się najczęściej symptomy ze strony jamy ustnej i gardła.

DIAGNOZOWANIE

Intensywny ból gardła, promieniujący w kierunku uszu, potrafi pojawić się nagle i zazwyczaj dość szybko przybiera na sile. Często jest to przyczyną niechęci do spożywania jakichkolwiek pokarmów przez chorego, co ma bezpośredni związek z procesem przełykania – skurcz mięśni, towarzyszący przełykaniu, potęguje uczucie bólu. Stąd niezbędna okazuje się wizyta u specjalisty w celu potwierdzenia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach nieuniknionym etapem może być wykonanie odpowiednich badań, takich jak na przykład wymaz z gardła z posiewem lub test na antygeny paciorkowca. Przy leczeniu anginy często stosuje się antybiotykoterapię, jednak istnieją liczne skuteczne sposoby, pozwalające choremu na samodzielne łagodzenie bólu.

CZYM NAJLEPIEJ SAMODZIELNIE ŁAGODZIĆ BÓL?

Na rynku farmaceutycznym można wyróżnić wiele środków, sukcesywnie łagodzących ból podczas zachorowania na anginę – na przykład tabletki do ssania lub spraye.

Ich działanie jest zazwyczaj odczuwalne dopiero po dość długim czasie stosowania, a efekty nie są długotrwałe. Przy leczeniu anginy i łagodzeniu towarzyszących jej objawów bardzo ważne jest szybkie działanie, zapewniające komfort i umożliwiające choremu podjęcie dalszych etapów kuracji. Produkt leczniczy o szybkim działaniu, który nie tylko przynosi ulgę od bólu, lecz także aktywnie zwalcza stan zapalny, to płyn do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax.

Glimbax, czyli innowacyjny środek, opierający swoje działanie na diklofenaku – substancji, która wykazuje wysoką aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową.

Glimbax nie zawiera alkoholu, dzięki czemu nie podrażnia dodatkowo części ustnej gardła. Działa miejscowo już od pierwszego płukania.

 

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.