Suchość jamy ustnej? dlaczego mam sucho w ustach?

Suchość jamy ustnej to dolegliwość, która niekoniecznie musi być objawem rozwijającej się w organizmie pacjenta choroby. Istnieje wiele przyczyn suchości w jamie ustnej. Jakie są najczęstsze? I jak pozbyć się suchości jamy ustnej?

Sucho w ustach? Dlaczego?

Suchość w ustach zwana jest także kserostomią. Choć wydaje się, że suchość jamy ustnej jest tylko niegroźnym objawem, to jednak jej konsekwencje mogą być naprawdę nieprzyjemne – próchnica, grzybica, ciągły dyskomfort, ból języka… Warto zatem skontaktować się z lekarzem, jeśli suchość w jamie ustnej nie ustępuje. A jakie są przyczyny suchości w ustach?

Jakie są przyczyny suchości w jamie ustnej?

Suchość jamy ustnej wiąże się ze zbyt małym wydzielaniem śliny przez ślinianki. Zaburzenie pracy ślinianek często jest tylko chwilowe – jego przyczyną mogą być na przykład niektóre leki (między innymi przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne i o działaniu moczopędnym) lub środki odurzające (na przykład metamfetamina). Suchość w jamie ustnej może być także powikłaniem, wynikającym z leczenia chorób nowotworowych. Aby dowiedzieć się więcej o leczeniu onkologicznym i powikłaniach w obrębie jamy ustnej, warto zajrzeć do naszego artykułu Leczenie chorób nowotworowych a stan zapalny jamy ustnej.

Suchość w jamie ustnej a występowanie chorób

Suchość jamy ustnej może być także wywołana przez niektóre schorzenia, między innymi takie jak:

  • Cukrzyca,
  • Nadczynność tarczycy,
  • AIDS,
  • Sarkoidoza,
  • Amyloidoza.

Co więcej, pacjenci, którzy skarżą się na suchość w ustach, bardzo często są narażeni na wystąpienie próchnicy.

Jak rozpoznać suchość w jamie ustnej?

Suchość w jamie ustnej jest łatwo wyczuwalna przez pacjentów. Często towarzyszą jej:

  • Pieczenie,
  • Ból w jamie ustnej,
  • Trudności w jedzeniu i piciu oraz mowie,
  • Problemy z odczuwaniem smaku.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem, który odpowiednio poprowadzi leczenie. Aby dowiedzieć się więcej na temat suchości w jamie ustnej, polecamy ciekawy artykuł medyczny: Suchość jamy ustnej – kserostomia – przyczyny, objawy, metody leczenia – przegląd piśmiennictwa. Warto także pamiętać, że niektóre objawy towarzyszące suchości, takie jak na przykład ból w jamie ustnej, można łagodzić przy użyciu roztworu do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax, który zawiera w swoim składzie przeciwbólowy i przeciwzapalny składnik – diklofenak. Więcej o działaniu diklofenaku zamieściliśmy w naszym tekście Jak działa diklofenak?


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. Higiena jamy ustnej

    Sucho w ustach? To może być kserostomia

    Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

    Czytaj więcej

  2. List w butelce

    Jama ustna palacza – na co jest narażona?

    Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Migdallian – oprawca Twoich migdałków

    Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

    Czytaj więcej

  4. List w butelce

    Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

    Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

    Czytaj więcej