Nieświeży oddech – jak sobie z nim poradzić?

Niezwykle krępujący problem, który szczególnie utrudnia kontakty międzyludzkie i odbiera pewność siebie wielu osobom – nieświeży oddech. Jakie są jego przyczyny? Jak się pozbyć nieświeżego oddechu?

nieświeży oddech

Przyczyny nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech jest często występującą przypadłością, jednak niektórzy go bagatelizują. Inni tracą przez niego pewność siebie i czują się skrępowani nawet podczas zwykłej rozmowy. A skąd właściwie bierze się nieświeży oddech? Przyczyn może być naprawdę wiele:

– palenie papierosów i choroby dróg oddechowych,

– choroby i problemy żołądkowe, na przykład zapalenie błony śluzowej żołądka,

– odwodnienie organizmu,

– problemy laryngologiczne, na przykład zapalenie zatok.

Częstą przyczyną problemów ze świeżością oddechu jest również detryt, powszechnie znany jako „kamienie migdałkowe”. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: DETRYT, „KAMIENIE MIGDAŁKOWE” – CZY MOŻNA SIĘ ICH POZBYĆ?

Brzydki zapach z ust jest jednak najczęściej powodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej, w wyniku której dochodzi do różnych następstw. Takie problemy, jak np. zapalenie dziąseł, które może się pojawić w związku z rozwojem próchnicy, są nie tylko przyczyną nieświeżego oddechu, lecz także czynnikiem powodującym ból w obrębie jamy ustnej.

Jak się pozbyć nieświeżego oddechu?

Aby skutecznie zwalczyć problem nieświeżego oddechu, warto w pierwszej kolejności udać się na wizytę do stomatologa, który poszuka przyczyny brzydkiego zapachu z ust. Jeśli przyczyna ta nie będzie miała charakteru dentystycznego, pacjent zostanie prawdopodobnie skierowany do lekarza innej specjalizacji. Jednak w przypadku problemów w obrębie jamy ustnej, bardzo ważna jest zawsze prawidłowa higiena. Bardziej precyzyjne mycie i delikatne nitkowanie to podstawa. Warto również sięgać po płyny do płukania jamy ustnej i gardła, zwłaszcza podczas leczenia różnych dolegliwości, powodujących ból w obrębie jamy ustnej. Niektóre z nich mogą się rozwijać na początku bezobjawowo, jednak po czasie pojawiają się pierwsze, „bolesne” sygnały, świadczące o rozwoju choroby lub stanu zapalnego. Warto wtedy mieć w swojej apteczce środek, który wykorzystuje się nie tylko do płukania ust i gardła, lecz także używa się go jednocześnie do uśmierzania bólu i łagodzenia podrażnień.

 

Takim środkiem jest na przykład Glimbax. Podczas płukania jamy ustnej, substancja czynna leku Glimbax – diklofenak, bardzo dobrze przenika przez powierzchnie błon śluzowych i gromadzi się w znajdujących się poniżej tkankach zmienionych zapalnie. Dzięki temu lek Glimbax precyzyjnie dociera do bolesnego miejsca, zmniejsza stan zapalny i uśmierza towarzyszący mu ból.

 

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Korzystamy z plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.