Leczenie chorób nowotworowych a stan zapalny jamy ustnej

Istnieją różne metody leczenia chorób nowotworowych. Chirurgiczne usunięcie guza często łączy się z chemioterapią lub radioterapią. Leczenie nowotworów chemioterapią i radioterapią zazwyczaj kojarzone jest z szeregiem efektów ubocznych, takich jak na przykład wypadanie włosów lub duże osłabienie organizmu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że częstym powikłaniem leczenia chorób nowotworowych jest stan zapalny jamy ustnej.

Choroba nowotworowa i jej leczenie to trudne wyzwanie dla lekarzy, pacjentów oraz ich najbliższych. Działania niepożądane towarzyszące leczeniu mogą w znaczny sposób obniżyć jakość życia i utrudnić nawet proste czynności, wykonywane zwykle bez żadnego problemu. Wśród działań niepożądanych leczenia nowotworów znajduje się szereg problemów związanych z jamą ustną. Bardzo często problemy z jamą ustną występują zwłaszcza u pacjentów, u których guz jest zlokalizowany w obrębie głowy i szyi. Nie jest to jednak regułą. Stan zapalny jamy ustnej i problemy z zębami występują u wielu osób, leczonych chemioterapią oraz radioterapią.

Chemioterapia, a jama ustna

Chemioterapia może doprowadzić do uszkodzeń rozwijających się komórek, zlokalizowanych w jamie ustnej lub zahamować ich wzrost. Ma także wpływ na częstość występowania stanu zapalnego i infekcji jamy ustnej. Co więcej, w wyniku stosowania chemioterapii mogą wystąpić owrzodzenia, trudności w przełykaniu, krwawienia, suchość, próchnica lub problemy ze stanem ogólnym jamy ustnej (często zakłócona zostaje, tak zwana, równowaga bakteryjna). Wszystkim tym powikłaniom może towarzyszyć również ból.

Radioterapia, a jama ustna

Uszkodzenia tkanek, występujących w obrębie jamy ustnej, mogą być spowodowane również radioterapią. Działania niepożądane radioterapii dla jamy ustnej są bardzo podobne jak w przypadku chemioterapii. Co więcej, duży dyskomfort mogą wywoływać zwłaszcza zaburzenia smaku, które także należą do dolegliwości spowodowanych tym sposobem leczenia. Rozpad tkanek (mięśni oraz kości) w obszarze napromieniania może wywołać utrudnienia w otwieraniu ust u pacjenta.

Zwalczanie bólu jamy ustnej

Aby zwalczać ból w jamie ustnej, można zastosować płyn do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax, który zawiera w swoim składzie diklofenak. Należy jednak skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jego używania.
Więcej informacji na temat leczenia chorób nowotworowych i powikłań w obrębie jamy ustnej spowodowanych terapią można znaleźć na onkologicznych portalach specjalistycznych.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Jama ustna palacza – na co jest narażona?

    Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

    Czytaj więcej

  2. Higiena jamy ustnej

    Migdallian – oprawca Twoich migdałków

    Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

    Czytaj więcej

  3. List w butelce

    Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

    Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

    Czytaj więcej

  4. List w butelce

    Afty – małe, a naprawdę nieznośne łotrzyki

    Są takie dolegliwości jamy ustnej, których doświadczył niemal każdy, Ty pewnie też. Mogą wyglądać niewinnie, a przy tym potrafią być naprawdę nieprzyjemne i dość bolesne. Czasem nawet utrudniają jedzenie czy picie, zwłaszcza jeśli pojawią się w miejscach narażonych na regularne mechaniczne podrażnianie. Afty – to o nich mowa.

    Czytaj więcej