Jakie są funkcje gardła? Jak dbać o gardło?

Wiele osób lekceważy działania profilaktyczne, dopóki nie wystąpi u nich nieprzyjemna choroba gardła. Gardło pełni ważną rolę w życiu każdego człowieka, co docenia się najczęściej dopiero przy trudnościach z jego prawidłowym funkcjonowaniem. Ale jakie są właściwie funkcje gardła? I jak dbać o gardło?

Budowa i położenie gardła w organizmie człowieka

Gardło, o długości 12-14 cm, ma lejkowaty kształt (w górnym odcinku), przechodzący w spłaszczony cylinder i położone jest w tyle za jamą nosową, jamą ustną oraz krtanią.
Można wydzielić trzy główne części w obrębie jamy gardła:

  • nosowo-gardłową,
  • środkową (ustną),
  • dolną (krtaniową).

W części nosowej gardła znajduje się, między innymi, migdałek gardłowy oraz ujście gardłowe trąbki słuchowej. W części ustnej gardła, leżącej za jamą ustną, znajdziemy migdałek podniebienny – migdałki przy wystąpieniu stanów zapalnych mogą zwężać cieśń gardzieli. Część krtaniowa gardła na poziomie górnego brzegu krtani przechodzi w przełyk. Co ciekawe, krtaniowa część gardła, która położona jest poniżej wejścia do krtani, zalicza się do układu pokarmowego, natomiast nosowa – do oddechowego.
Gardło zbudowane jest z czterech warstw, są to błony:

  • zewnętrzna,
  • mięśniowa,
  • włóknista gardła,
  • śluzowej gardła.

Funkcje gardła – dlaczego gardło jest ważne?

W gardle ma miejsce druga faza połykania pokarmów. Dzięki gardłu człowiek nie krztusi się – odruchowy skurcz mięśni unosi podniebienie miękkie, przez co konsumowane pożywienie przemieszcza się. Gardło transportuje także powietrze i bierze udział w procesie wydawania dźwięków przez człowieka. To właśnie dlatego ból gardła często utrudnia bądź w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwia spożywanie pokarmów i swobodną rozmowę.

Jak dbać o gardło?

Aby prawidłowo dbać o gardło, należy przede wszystkim:

  • unikać bardzo zimnych lub bardzo gorących pokarmów i napojów,
  • dostosowywać ubiór do temperatury powietrza, chroniąc gardło ciepłym odzieniem w zimne dni,
  • unikać częstego przebywania w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • nie nadwyrężać gardła krzycząc lub intensywnie śpiewając przez długi czas,
  • stosować preparaty nawilżające gardło, kiedy wystąpi chrypka,
  • konsultować się z lekarzem, kiedy pojawi się ból gardła, problemy z mową lub kaszel.

Kiedy gardło boli, dobrze jest mieć pod ręką odpowiednie środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Aby poznać przyczyny bólu gardła, warto zajrzeć do naszego artykułu: Dlaczego boli mnie gardło?


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

    Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

    Czytaj więcej

  2. Problemy z gardłem

    Czym charakteryzuje się wirusowe zapalenie gardła?

    Zapalenie gardła jest powszechnie występującą chorobą infekcyjną dróg oddechowych, najczęściej o etiologii wirusowej, rzadziej bakteryjnej. Za wirusowe zapalenie gardła odpowiadają najczęściej: rynowirusy, wirus RS, adenowirusy, enterowirusy (ECHO, Coxsackie), wirusy grypy A i B, wirus EBV (Epsteina-Barr). Największa zakaźność występuje późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną.

    Czytaj więcej

  3. Problemy z gardłem

    Ból podniebienia a choroby gardła

    Jednym z wielu nieprzyjemnych objawów jest ból podniebienia, który towarzyszy najczęściej chorobom gardła oraz migdałków podniebiennych. Powstaje w wyniku szerzenia się infekcji na struktury otaczające, w tym na podniebienie miękkie. Bólowi podniebienia może towarzyszyć uczucie drapania, pieczenia, łaskotania.

    Czytaj więcej

  4. Problemy z gardłem

    Angina paciorkowcowa

    Ostre zapalenie gardła i migdałków jest stanem zapalnym błony śluzowej gardła oraz migdałków podniebiennych, powstającym w wyniku zakażenia lub podrażnienia.

    Czytaj więcej