Dlaczego mam chrypkę?

Chrypka to dolegliwość, która może znacznie utrudnić swobodne porozumiewanie się z innymi ludźmi. Pacjenci często skarżą się na poranną chrypkę lub chrypkę stałą, która jest przyczyną znacznego dyskomfortu w ciągu dnia. Ale co to właściwie jest chrypka? Skąd się bierze chrypka? Jak leczyć chrypkę? I czego oznaką może być ciągła chrypka?Chrypka – czego może być objawem? Dlaczego chrypka nie przechodzi?

Chrypka pojawia się zazwyczaj przy przeziębieniach, które nie są bardzo groźne dla zdrowia – najczęściej znika po kilku dniach odpowiedniego leczenia i nawilżania gardła. Chrypka często współwystępuje właśnie z infekcjami gardła. Inaczej jest jednak w przypadku nieustającej chrypki – ponieważ przewlekła chrypka nierzadko bywa objawem różnych chorób krtani oraz jej przeciążenia, na przykład w wyniku pracy głosem (to szczególnie częste zjawisko u dziennikarzy radiowych, piosenkarzy oraz nauczycieli). Nie należy lekceważyć chrypki, zwłaszcza jeśli długo się utrzymuje. Chrypka może świadczyć o podrażnieniu błony śluzowej lub pojawieniu się guzów na krtani. Chrypka często współwystępuje również z refluksem żołądkowo-przełykowym, a czasem dokucza także pacjentom z chorobami tarczycy – w tym z niedoczynnością tarczycy. Chrypkę często trudno jest samodzielnie zwalczyć, dlatego warto zdecydować się na wizytę u lekarza, który postawi właściwą diagnozę. Aby poznać jeszcze więcej objawów chrypki, polecamy interesujący artykuł: Masz chrypkę? Możesz mieć problem (poważny) Co jeszcze należy wiedzieć o chrypce? Co może oznaczać chrypka?

Palenie a chrypka

Chrypka to także nieprzyjemny objaw, na który szczególnie często narzekają palacze. Palenie papierosów może być przyczyną licznych chorób krtani, które mogą się objawiać między innymi chrypką. Chrypka u palaczy jest niestety często bagatelizowana. Co więcej, chrypce może często towarzyszyć ból gardła. Długotrwałą chrypkę należy koniecznie skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli regularnie pali się papierosy. Chrypka, w skrajnych przypadkach, może być nawet objawem choroby nowotworowej. Rak krtani najczęściej jest sygnalizowany przez organizm właśnie pojawieniem się długotrwałej chrypki. W przypadku wystąpienia przewlekłej chrypki, kluczowe może się okazać rzucenie palenia, aby chrypka zniknęła raz na zawsze.

Chrypka i ból gardła

Chrypka często pojawia się razem z bólem gardła, dlatego warto mieć zawsze pod ręką środki, które pomogą zwalczyć te dolegliwości.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Korzystamy z plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.