Czym charakteryzuje się wirusowe zapalenie gardła?

Zapalenie gardła jest powszechnie występującą chorobą infekcyjną dróg oddechowych, najczęściej o etiologii wirusowej, rzadziej bakteryjnej. Za wirusowe zapalenie gardła odpowiadają najczęściej: rynowirusy, wirus RS, adenowirusy, enterowirusy (ECHO, Coxsackie), wirusy grypy A i B, wirus EBV (Epsteina-Barr). Największa zakaźność występuje późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną.

Czym jest choroba przeziębieniowa (przeziębienie)?

Jest to jednostka chorobowa obejmująca zapalenie błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych o etiologii wirusowej. Wirusami odpowiedzialnymi za proces zapalny są: rynowirusy, koronarowirusy, wirus grypy i grypy rzekomej, wirus RS, adenowirusy lub enterowirusy.
Rezerwuarem jest chory człowiek. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami z dróg oddechowych oraz drogą pokarmową. Największa zakaźność jest w ciągu pierwszych 3dni od zakażenia. Wydalanie wirusa z organizmu trwa do 3 tygodni od wystąpienia objawów.

Jaki są objawy wirusowego zapalenia gardła?

Początek infekcji przebiega zwykle łagodnie. W zapaleniu wirusowym ból gardła nie jest tak silny, jak w zapaleniu o etiologii bakteryjnej. Występuje ogólne osłabienie, bóle mięśni, stawów, bóle głowy, stan podgorączkowy lub prawidłowa temperatura ciała, kaszel (początkowo suchy, może przejść w mokry), wyciek wydzieliny z nosa oraz powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, zwłaszcza tylnych. Zapalenie spojówek często towarzyszy adenowirusowemu zapaleniu gardła.
W badaniu fizykalnym stwierdza się silne przekrwienie oraz grudki zapalne, surowicze na błonie śluzowej podniebienia, tylnej ściany gardła oraz łuków podniebiennych. W opryszczkowym zapaleniu jamy ustnej widoczne są pęcherzyki, które przekształcają się w owrzodzenia. Występują również naloty w kryptach migdałków podniebiennych. W przypadku herpanginy, wywołanej przez wirusy Coxackie A i enterowirus 71, oprócz pęcherzyków na podniebieniu, łukach podniebiennych i tylnej ścianie gardła, występuje również wysypka pęcherzykowa na dłoniach, stopach i okolicy pośladkowej (zespół „ręki, stopy i ust”).

Wirus grypy

Grypa jest wywołana przez wirus grypy typu A i B. Źródłem zakażenia może być chory człowiek oraz zwierzęta. W obrazie klinicznym początkowo pojawia się ból gardła, nieżyt nosa, gorączka, dreszcze, nudności, biegunka. W ciężkich przypadkach może dochodzić do niewydolności oddechowej, duszności, sinicy, krwioplucia. Objawom ze strony układu oddechowego mogą także towarzyszyć objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia świadomości, drgawki czy ogniskowe ubytki neurologiczne. W celu odróżnienia zakażenia wirusem grypy od innych zakażeń wirusowych można wykonać szybki test zwany RIDT (Rapid Influenza Diagnostic Test). Dodatni wynik testu powinien zostać zweryfikowany w laboratorium wirusologicznym.

Leczenie wirusowego zapalenia gardła

Rozpoznanie ustala się na podstawie zgłaszanych dolegliwości oraz badania fizykalnego. Większość zapaleń gardła o etiologii wirusowej ustępuje samoistnie, w ciągu 3-7dni. Podstawą leczenia wirusowego zapalenia gardła, jest działanie objawowe. Ważny jest odpoczynek oraz odpowiednie nawodnienie chorego. Stosuje się leki przeciwgorączkowe czy przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub tzw. niesteroidowe leki przeciwzapane. Dostępne są również preparaty do stosowania miejscowego, tabletki do ssania, lizaki, spraye, płyny do płukania jamy ustnej, które poprzez swoje działanie miejscowe przeciwzapalne i przeciwbólowe, niwelują obrzęk i przekrwienie błony śluzowej oraz ból gardła. Przy nadkażeniu bakteryjnym należy zastosować antybiotykoterapię.
W przypadku zakażenia wirusem grypy, oprócz leczenia objawowego, wyłącznie na zlecenie lekarza można stosować określone leki o działaniu przeciwwirusowym. W razie rozwoju ciężkich powikłań grypy chory powinien trafić jak najszybciej do szpitala.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

    Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

    Czytaj więcej

  2. Problemy z gardłem

    Ból podniebienia a choroby gardła

    Jednym z wielu nieprzyjemnych objawów jest ból podniebienia, który towarzyszy najczęściej chorobom gardła oraz migdałków podniebiennych. Powstaje w wyniku szerzenia się infekcji na struktury otaczające, w tym na podniebienie miękkie. Bólowi podniebienia może towarzyszyć uczucie drapania, pieczenia, łaskotania.

    Czytaj więcej

  3. Problemy z gardłem

    Angina paciorkowcowa

    Ostre zapalenie gardła i migdałków jest stanem zapalnym błony śluzowej gardła oraz migdałków podniebiennych, powstającym w wyniku zakażenia lub podrażnienia.

    Czytaj więcej

  4. Problemy z gardłem

    Jak złagodzić ból przy anginie?

    Obrzęk gardła, przekrwienie i powiększenie migdałków, trudności w przełykaniu – to tylko część z powodujących dokuczliwy ból objawów, które występują podczas zachorowania na anginę. Jak je zwalczać? Czy istnieją skuteczne preparaty, które można zastosować samodzielnie w domu, aby pozbyć się uciążliwego bólu?

    Czytaj więcej