Ból w jamie ustnej: czym są afty?

Ból w jamie ustnej może być spowodowany wieloma przykrymi czynnikami – jednym z nich jest obecność aft w jamie ustnej. Czym są afty? Skąd się biorą afty? I jak leczyć ból w jamie ustnej, wywołany pojawieniem się aft?

Afty, czyli miejscowe, niewielkie owrzodzenia bądź nadżerki w kolorze czerwonym z białym nalotem. Pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej i mogą powodować dolegliwości bólowe. Otoczone są zazwyczaj widocznym obrzeżem o charakterze zapalnym. Co więcej, ich etiologia nie jest w pełni znana. Istnieje wiele przyczyn powstawania aft w jamie ustnej. Jedną z popularniejszych jest przede wszystkim nieodpowiednia i niedostateczna higiena jamy ustnej. Jakie są inne przyczyny powstawania aft?

Przyczyny powstawania aft w jamie ustnej

Poza nieodpowiednią i niedostateczną higieną jamy ustnej, przyczyną powstawania aft (zarówno aft dużych, jak i aft małych) mogą być na przykład:

  • stres
  • choroby autoimmunologiczne
  • genetyka (predyspozycje rodzinne)
  • obgryzanie paznokci bądź gryzienie przedmiotów użytkowych, takich jak np. ołówki i długopisy, a także miejscowe urazy mechaniczne jamy ustnej
  • spadek odporności organizmu
  • alergie (w tym alergie pokarmowe)
  • niedoboru witamin i składników odżywczych
  • problemy i zaburzenia hormonalne

Jak leczyć afty? Jakie są najlepsze metody leczenia aft w jamie ustnej?

Zarówno afty małe, jak i afty duże często znikają samoistnie w przeciągu kilku tygodni od momentu pojawienia się w jamie ustnej. Aby dowiedzieć się więcej o podziale aft pod kątem wielkości, polecamy ciekawy artykuł pod tytułem: AFTY – przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej. Ze względu na dyskomfort oraz ból jamy ustnej, towarzyszący pojawieniu się aft, afty warto zwalczać i tym samym przyspieszać proces gojenia w jamie ustnej. Świetnym, domowym sposobem na poradzenie sobie z aftami jest na przykład płukanka z szałwii (szałwia to także świetny składnik mieszanek do walki z bólem gardła). Wystarczy zalać łyżeczkę ususzonych liści szałwiowych wrzątkiem i odstawić płukankę do zaparzenia na około 20 minut. Taka płukanka to świetny i naturalny sposób na afty.

Co jeszcze może pomóc przy aftach w jamie ustnej?

Do zwalczania bólu, wywołanego wystąpieniem aft w jamie ustnej, niezbędne mogą okazać się środki medyczne. Roztworem do płukania jamy ustnej i gardła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który dostępny jest bez recepty, jest Glimbax. Glimbax nie zawiera alkoholu i nie wywołuje dodatkowych podrażnień w jamie ustnej. Zawiera jednak diklofenak, czyli znaną w świecie medycznym substancję o szybkim początku działania przeciwbólowego. Glimbax może efektywnie pomóc w walce z bólem, wywołanym obecnością aft w jamie ustnej.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Jama ustna palacza – na co jest narażona?

    Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

    Czytaj więcej

  2. Higiena jamy ustnej

    Migdallian – oprawca Twoich migdałków

    Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

    Czytaj więcej

  3. List w butelce

    Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

    Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

    Czytaj więcej

  4. List w butelce

    Afty – małe, a naprawdę nieznośne łotrzyki

    Są takie dolegliwości jamy ustnej, których doświadczył niemal każdy, Ty pewnie też. Mogą wyglądać niewinnie, a przy tym potrafią być naprawdę nieprzyjemne i dość bolesne. Czasem nawet utrudniają jedzenie czy picie, zwłaszcza jeśli pojawią się w miejscach narażonych na regularne mechaniczne podrażnianie. Afty – to o nich mowa.

    Czytaj więcej