Czym płukać gardło?

W sezonie jesienno-zimowym atakują nas liczne infekcje dróg oddechowych. Zwłaszcza przy spadku odporności, jesteśmy bardziej podatni na zachorowania. Jednym z pierwszych objawów infekcji górnych dróg oddechowych jest ból gardła. Czym płukać gardło? Jak prawidłowo płukać gardło?

Ból gardła jest objawem drażniącym, który bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Towarzyszy mu drapanie, pieczenie, łaskotanie. Najczęściej zapalenie gardła ma etiologię wirusową. Wirusami odpowiedzialnymi za infekcje są: rynowirusy, wirus RS, wirusy grypy A i B, adenowirusy, enterowirusy (ECHO, polio, Coxsackie), wirusy ospy wietrznej, odry, świnki, różyczki, cytomegalowirusy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych chorego. W przebiegu infekcji wirusowej bólowi gardła towarzyszy ogólne osłabienie, prawidłowa temperatura ciała lub gorączka, nieżyt nosa, kaszel (początkowo suchy, później mokry), powiększenie węzłów chłonnych szyjnych tylnych. Zapalenie gardła o etiologii wirusowej ulega samowyleczeniu w ciągu 3-7 dni.

Za etiologię bakteryjną odpowiadają: paciorkowiec β-hemolizujący grupy A, dwoinka zapalenia płuc, Haemophilus influenzae. Rezerwuarem jest chory człowiek. Infekcja bakteryjna rozpoczyna się silnym bólem gardła, gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych oraz rozpulchnieniem migdałków podniebiennych. Infekcje o podłożu bakteryjnym również mogą ustąpić samoistnie w ciągu 3-4 dni.

Czym płukać gardło?

Należy pamiętać o zapewnieniu choremu odpowiednich warunków do odpoczynku. Warto zadbać o nawilżenie powietrza, aby zapobiec wysuszaniu śluzówek, co potęguje ból gardła. Jeżeli nie posiadamy nawilżaczy powietrza, można np. położyć wilgotny ręcznik na kaloryfer. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów również działa łagodząco na podrażnione gardło.
Istnieje wiele domowych sposobów na złagodzenie bólu gardła. Stosuje się płukanki z wody i miodu, z dodatkiem ziół takich jak: tymianek, szałwia, rumianek. Odchodzi się od płukania gardła za pomocą roztworu wody z solą kuchenną, zaleca się zastąpienie soli wodą utlenioną, która ma lepsze działanie odkażające oraz znieczulające miejscowo.

Na rynku farmaceutycznym jest pełna gama leków bez recepty na łagodzenie dolegliwości bólowych gardła. Najczęściej stosuje się tabletki do ssania, spraye, aerozole oraz płyny do płukania gardła. Płyny do płukania gardła, np. z diklofenakiem, mają miejscowe działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, łagodzą obrzęk i stan zapalny gardła.

Jak płukać gardło?

Ważne jest, aby napar z ziół nie był gorący. Roztwór do płukania powinien być schłodzony. Płukankami z ziół możemy płukać gardło kilka razy na dobę. Gotowe płyny do płukania jamy ustnej i gardła możemy stosować 2-3 razy na dobę, nie przekraczając zalecanej dobowej dawki.

Czym płukać gardło przy anginie?

Angina jest chorobą zapalną migdałków podniebiennych i gardła. Najczęstszym patogenem wywołującym anginę jest paciorkowiec β-hemolizujący grupy A. Choroba objawia się gorączką powyżej 38°C, silnym bólem gardła, rozpulchnionymi migdałkami podniebiennymi (często pokrytymi nalotem włóknikowym) oraz powiększeniem węzłów chłonnych szyjnych. Aby załagodzić ból gardła stosuje się płukanie gardła za pomocą płukanek z ziół np. tymianku, rumianku, szałwii. W razie nieskuteczności domowych płukanek, zwłaszcza przy ropnej anginie, gdy stan zapalny jest nasilony, można zastosować płyn z diklofenakiem do płukania jamy ustnej i gardła. Płyny te mają działanie miejscowe przeciwbólowe i przeciwzapalne, zmniejszając ból gardła oraz stan zapalny gardła i migdałków podniebiennych. Płukanie gardła należy powtarzać 2-3 razy na dobę. W leczeniu anginy paciorkowcowej, oprócz działania objawowego, np. stosując płyn do płukania gardła, należy zastosować antybiotykoterapię, aby zapobiec wystąpieniu powikłań (ropnia okołomigdałkowego).


Lek. Kamila Suflita

Korzystamy z plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.