Detryt, „kamienie migdałkowe” – czy można się ich pozbyć?

Detryt, znany potocznie pod nazwą „kamieni migdałkowych” to bardzo krępujący problem, który może znaczenie utrudniać kontakty międzyludzkie. Jak go rozpoznać? Czy da się skutecznie pozbyć „kamieni migdałkowych”?

Kobieta zasłania dłońmi usta

Kiedy migdałki mają widoczne wgłębienia, tak zwane krypty, zaczynają się w nich pojawiać grudki w kolorze biało-żółto-szarym, będące głównie zlepkiem resztek pokarmowych. Początkowo nie muszą być wyraźnie odczuwalne. Dopiero po jakimś czasie zaczyna pojawiać się uczucie „ciała obcego”, które zalega w okolicach gardła. Towarzyszy mu bardzo nieprzyjemny zapach z ust. I właśnie ten symptom wywołuje nie tylko dyskomfort psychiczny, lecz także pierwsze reakcje wśród pacjentów ­­- poszukiwanie informacji o tym niezwykle krępującym problemie.

Jak pozbyć się detrytu?

Większość ludzi bardzo szybko zaczyna samodzielnie usuwać zalegające czopy. Przy pomocy szpatułki lub patyczków higienicznych „wyciskają” odpychającą treść z krypt migdałków. Towarzyszy temu zazwyczaj silny odruch wymiotny, a niekiedy nawet krwawienie, będące efektem podrażnienia migdałków. Jest to jednak dosyć czasochłonne zajęcie, a „kamienie migdałkowe” bardzo szybko się odbudowują.

Często polecaną metodą jest kryptoliza, czyli zabieg polegający na zamknięciu krypt migdałków. Jednak nie zawsze jego efekty są zadowalające. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie specjalistycznych preparatów do płukania jamy ustnej i gardła. Jednym z nich jest na przykład Glimbax - roztwór, zawierający w swoim składzie dikflofenak, Jest to substancja działająca przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dzięki energicznym ruchom, towarzyszącym czynności płukania gardła, łatwiej jest dbać o stan krypt migdałków. Najskuteczniejszą metodą, jednakże inwazyjną, jest usunięcie migdałków. Tak trudną decyzję należy jednak szczegółowo omówić z lekarzem. Pod tym względem systematyczne płukanie jamy ustnej wydaje się prostszym i zdecydowanie łagodniejszym rozwiązaniem. Nawet jeśli nie eliminuje problemu z detrytem na stałe, to jest jednak łatwe do samodzielnego wykonywania, bezbolesne i wolne od takich komplikacji, jakie może nieść chirurgiczne usunięcie migdałków.

Porady

 1. Zakochana w sobie para przytula się i zliża swoje usta do pocałunku

  Czym jest mononukleoza zakaźna i jak ją leczyć?

  Mononukleoza zakaźna często jest określana jako choroba pocałunków, ponieważ do zarażenia dochodzi przez ślinę – to szczególnie popularne schorzenie wśród młodych ludzi. Ale czym dokładnie jest mononukleoza zakaźna i jak leczyć mononukleozą zakaźną? O czym należy pamiętać, kiedy już doszło do zachorowania na mononukleozę zakaźną?więcej...

 2. Afty to miejscowe, niewielkie owrzodzenia bądź nadżerki w kolorze czerwonym z białym nalotem

  Ból w jamie ustnej: czym są afty?

  Ból w jamie ustnej może być spowodowany wieloma przykrymi czynnikami – jednym z nich jest obecność aft w jamie ustnej. Czym są afty? Skąd się biorą afty? I jak leczyć ból w jamie ustnej, wywołany pojawieniem się aft?więcej...

 3. Kobieta wyciąga nitkę do nitkowania zębów

  Nitkowanie zębów. Czy warto nitkować zęby?

  O ile o szczotkowaniu zębów rzadko trzeba przypominać pacjentom, o tyle nitkowanie wciąż wydaje się wielu osobom kompletnie niepotrzebnym zabiegiem. Jest to błędne podejście, ponieważ nitkowanie należy do elementów profilaktyki niektórych chorób przyzębia. Jakich konkretnie? Dlaczego warto używać nici dentystycznej? I jak prawidłowo nitkować zęby?więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.