Czym są stłoczenia zębów?

Podziel się
Stłoczenia zębów to częsta przypadłość, polegająca na nieprawidłowym rozmieszczeniu zębów w jamie ustnej – stłoczone zęby rosną w sposób niewłaściwy, co może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Jak rozpoznać stłoczenia zębów? I jak leczyć stłoczenia zębów?

Stłoczenia zębów – co to takiego i jak je rozpoznać?

Stłoczenia zębów mogą wystąpić zarówno w wyniku wady wrodzonej, jak i z powodu braku wystarczającej ilości miejsca w jamie ustnej na właściwe wyrzynanie się zębów stałych. Mówimy o nim wtedy, kiedy zęby rosną w nietypowych i niewłaściwych pozycjach. Przykładowo jeden ząb pod, bądź nad drugim zębem, a także pod złym kątem.

Stłoczenia można w łatwy sposób zauważyć samodzielnie. Jeżeli zęby nie są ułożone w idealnie prosty łuk, lecz gromadzą się jeden przy drugim, sprawiając efekt „walki” o miejsce. W iinych przypadkach wywołują wrażenie zbyt małej przestrzeni do pomieszczenia wszystkich zębów jednocześnie.

Stłoczenia zębów to częsta przypadłość, z którą dorośli już pacjenci zgłaszają się do ortodonty. Niestety, następuje to dopiero w momencie zauważenia stłoczenia zębów stałych. Nadal wielu rodziców bagatelizuje nieprawidłowości we wzroście i rozmieszczeniu zębów mlecznych swojego dziecka. A stłoczenia zębów mogą być przyczyną kompleksów – niekorzystnie wpływają na estetykę całego uśmiechu.

Leczenie stłoczenia zębów – jaka jest najlepsza metoda na pozbycie się stłoczenia zębów?

Efektywną metodą leczenia stłoczenia zębów jest leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem stałego aparatu ortodontycznego. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, kiedy przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem aparatu stałego, konieczne jest usunięcie tych zębów stałych, które nie są w stanie zmieścić się w łuku zębowym z pozostałymi zębami. Po założeniu stałego aparatu ortodontycznego, proces leczenia może mieć różną długość. Wszystko zależy od stopnia przesunięcia zębów, wady zgryzu oraz pozostałych, ewentualnych mankamentów.

Więcej informacji na temat leczenia można znaleźć w ciekawym artykule pod tytułem: Jak leczyć stłoczenia zębów? Warto również pamiętać, że wada ta mogą utrudniać precyzyjną higienę jamy ustnej i tym samym doprowadzić do rozwoju próchnicy lub paradontozy.

Leczenie ortodontyczne stłoczenia zębów. O czym należy pamiętać?

Decydując się na leczenie stłoczenia z wykorzystaniem stałego aparatu ortodontycznego, warto pamiętać, że proces prostowania zębów może wywoływać ból. Zarówno poprzez przesunięcia zębów, jak i elementy mechaniczne aparatu. Dobrze jest zatem zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax. Słynie on ze swojego działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego. Glimbax może być skutecznie stosowany przez pacjentów noszących stałe aparaty ortodontyczne. Więcej na temat łagodzenia bólu u pacjentów ze stałymi aparatami ortodontycznymi, można przeczytać w naszym artykule: Jak łagodzić podrażnienia jamy ustnej przy noszeniu stałego aparatu ortodontycznego?