Czym jest mononukleoza zakaźna i jak ją leczyć?

Mononukleoza zakaźna często jest określana jako choroba pocałunków, ponieważ do zarażenia dochodzi przez ślinę – to szczególnie popularne schorzenie wśród młodych ludzi. Ale czym dokładnie jest mononukleoza zakaźna i jak leczyć mononukleozą zakaźną? O czym należy pamiętać, kiedy już doszło do zachorowania na mononukleozę zakaźną?

Czym jest mononukleoza zakaźna? Co wywołuje mononukleozę zakaźną? Jakie są charakterystyczne objawy mononukleozy?

Mononukleoza zakaźna to schorzenie wywoływane przez wirusa EBV (czyli wirusa Ebstein-Barr), należącego do grupy wirusów opryszczki. Co więcej, wirus Ebstein-Barr pozostaje w organizmie już do końca życia pacjenta. Na mononukleozę zakaźną często chorują dzieci i nastolatki, jednak mononukleoza występuje także u osób dorosłych. To powoli rozwijające się schorzenie może początkowo przypominać zwykłe, niegroźne przeziębienie, ze względu na brak charakterystycznych objawów (ból głowy, ból gardła, osłabienie, apatia) zwłaszcza u najmłodszych pacjentów. Wraz z upływem czasu i pogarszającym się stanem zdrowia, diagnoza nadal może być trudna. Objawy mononukleozy mogą przypominać objawy anginy. Charakterystyczne dla mononukleozy zakaźnej są jednak:

 • powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych,
 • obrzęk powiek
 • katar

Często występują również punkcikowate, wybroczynowe plamki na podniebieniu miękkim oraz na twardym. Młodzież w przebiegu mononukleozy zakaźnej nierzadko skarży się na owrzodzenia oraz nadżerki narządów płciowych.

Ból gardła przy mononukleozie zakaźnej. Jak walczyć z bólem gardła podczas zachorowania na mononukleozę?

Ból gardła, który zazwyczaj współtowarzyszy mononukleozie zakaźnej, to szczególnie nieprzyjemna dolegliwość. Aby zwalczać ból gardła przy mononukleozie zakaźnej, warto sięgnąć po sprawdzone środki, które charakteryzuje szybki początek działania. Jest to na przykład roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax, który działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, dzięki zawartemu w nim diklofenakowi. O tym, jak działa diklofenak, pisaliśmy już w naszym artykule pod tytułem: Jak działa diklofenak?

Jak leczyć mononukleozę? Co pomaga na mononukleozę zakaźną?

Aby zwalczyć mononukleozę zakaźną, należy dać sobie czas – leczenie może trwać nawet kilka miesięcy, zazwyczaj jednak udaje się powrócić do zdrowia już w około dwa. Mononukleozę zakaźną leczy się środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, najczęściej z grupy NLPZ lub paracetamolem. Należy pamiętać o wysypianiu się i przyjmowaniu dużej ilości płynów. Warto skupić się także na odpowiednim żywieniu, bogatym w różne składniki odżywcze. Choć wirus pozostaje w ludzkim organizmie, to jednak mononukleoza zakaźna rzadko jest przyczyną poważniejszych powikłań zdrowotnych. W skrajnych przypadkach może wystąpić stan zapalny mózgu, niedokrwistość aplastyczna oraz żółtaczka. Jest to jednak rzadkość.
Warto również pamiętać, że jeśli choremu na mononukleozę zakaźną poda się antybiotyk, zwłaszcza z grupy aminopenicylin – czyli popularną amoksycylinę, u około 80–90% wystąpi czerwona, rozsiana wysypka odropodobna. Choroba ma przebieg samoograniczający się.
Więcej informacji na temat mononukleozy zakaźnej można przeczytać w interesującym artykule: Mononukleoza zakaźna u dorosłych.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. Higiena jamy ustnej

  Sucho w ustach? To może być kserostomia

  Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

  Czytaj więcej

 2. List w butelce

  Jama ustna palacza – na co jest narażona?

  Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

  Czytaj więcej

 3. Higiena jamy ustnej

  Migdallian – oprawca Twoich migdałków

  Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

  Czytaj więcej

 4. List w butelce

  Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

  Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

  Czytaj więcej