Czym jest mononukleoza zakaźna i jak ją leczyć?

Mononukleoza zakaźna często jest określana jako choroba pocałunków, ponieważ do zarażenia dochodzi przez ślinę – to szczególnie popularne schorzenie wśród młodych ludzi. Ale czym dokładnie jest mononukleoza zakaźna i jak leczyć mononukleozą zakaźną? O czym należy pamiętać, kiedy już doszło do zachorowania na mononukleozę zakaźną?

Zakochana w sobie para przytula się i zliża swoje usta do pocałunku

Czym jest mononukleoza zakaźna? Co wywołuje mononukleozę zakaźną? Jakie są charakterystyczne objawy mononukleozy?

Mononukleoza zakaźna to schorzenie wywoływane przez wirusa EBV (czyli wirusa Ebstein-Barr), należącego do grupy wirusów opryszczki. Co więcej, wirus Ebstein-Barr pozostaje w organizmie już do końca życia pacjenta. Na mononukleozę zakaźną często chorują dzieci i nastolatki, jednak mononukleoza występuje także u osób dorosłych. To powoli rozwijające się schorzenie może początkowo przypominać zwykłe, niegroźne przeziębienie, ze względu na brak charakterystycznych objawów (ból głowy, ból gardła, osłabienie, apatia) zwłaszcza u najmłodszych pacjentów. Wraz z upływem czasu i pogarszającym się stanem zdrowia, diagnoza nadal może być trudna. Objawy mononukleozy mogą przypominać objawy anginy. Charakterystyczne dla mononukleozy zakaźnej są jednak:

 • powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych,
 • obrzęk powiek
 • katar

Często występują również punkcikowate, wybroczynowe plamki na podniebieniu miękkim oraz na twardym. Młodzież w przebiegu mononukleozy zakaźnej nierzadko skarży się na owrzodzenia oraz nadżerki narządów płciowych.

Ból gardła przy mononukleozie zakaźnej. Jak walczyć z bólem gardła podczas zachorowania na mononukleozę?

Ból gardła, który zazwyczaj współtowarzyszy mononukleozie zakaźnej, to szczególnie nieprzyjemna dolegliwość. Aby zwalczać ból gardła przy mononukleozie zakaźnej, warto sięgnąć po sprawdzone środki, które charakteryzuje szybki początek działania. Jest to na przykład roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax, który działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, dzięki zawartemu w nim diklofenakowi. O tym, jak działa diklofenak, pisaliśmy już w naszym artykule pod tytułem: Jak działa diklofenak?

Jak leczyć mononukleozę? Co pomaga na mononukleozę zakaźną?

Aby zwalczyć mononukleozę zakaźną, należy dać sobie czas – leczenie może trwać nawet kilka miesięcy, zazwyczaj jednak udaje się powrócić do zdrowia już w około dwa. Mononukleozę zakaźną leczy się środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, najczęściej z grupy NLPZ lub paracetamolem. Należy pamiętać o wysypianiu się i przyjmowaniu dużej ilości płynów. Warto skupić się także na odpowiednim żywieniu, bogatym w różne składniki odżywcze. Choć wirus pozostaje w ludzkim organizmie, to jednak mononukleoza zakaźna rzadko jest przyczyną poważniejszych powikłań zdrowotnych. W skrajnych przypadkach może wystąpić stan zapalny mózgu, niedokrwistość aplastyczna oraz żółtaczka. Jest to jednak rzadkość.

Warto również pamiętać, że jeśli choremu na mononukleozę zakaźną poda się antybiotyk, zwłaszcza z grupy aminopenicylin – czyli popularną amoksycylinę, u około 80–90% wystąpi czerwona, rozsiana wysypka odropodobna. Choroba ma przebieg samoograniczający się.

Więcej informacji na temat mononukleozy zakaźnej można przeczytać w interesującym artykule: Mononukleoza zakaźna u dorosłych.

Porady

 1. Kobieta podczas zabiegu usuwania kamienia nazębnego

  Czy warto robić skaling? Co trzeba wiedzieć o usuwaniu kamienia nazębnego?

  Kamień nazębny powinien być systematycznie usuwany w gabinecie stomatologicznym. Ale właściwie dlaczego? Do czego może doprowadzić bagatelizowanie osadzającego się kamienia nazębnego? Czy kamień nazębny może być groźny dla zębów?więcej...

 2. Uśmeichnieta kobieta przełamuje papierosa

  Wpływ palenia na jamę ustną i gardło

  O tym, że palenie papierosów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, trzeba przypominać bardzo często – nadal wiele osób sięga po papierosy bagatelizując nawet dosadne, wizualne ostrzeżenia, zamieszczane na paczkach papierosów. Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm, również na jamę ustną i gardło. Jakie zagrożenia niesie palenie dla jamy ustnej i gardła? Czy papierosy mogą powodować ból w jamie ustnej i ból gardła?więcej...

 3. Zima. Zakochana w sobie para w ciepłych ubraniach przytula się do siebie i śmieje

  Jak uniknąć przeziębienia i bólu gardła zimą?

  Zima to okres, kiedy wiele osób walczy z przeziębieniami. Wśród szczególnie doskwierających objawów często wymienia się katar, ból głowy, ból gardła, kaszel i chrypkę. Nikt nie lubi być chory, dlatego warto wiedzieć, jak unikać przeziębienia zimą.więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.