Czym jest mononukleoza zakaźna i jak ją leczyć?

Mononukleoza zakaźna często jest określana jako choroba pocałunków, ponieważ do zarażenia dochodzi przez ślinę – to szczególnie popularne schorzenie wśród młodych ludzi. Ale czym dokładnie jest mononukleoza zakaźna i jak leczyć mononukleozą zakaźną? O czym należy pamiętać, kiedy już doszło do zachorowania na mononukleozę zakaźną?

Czym jest mononukleoza zakaźna? Co wywołuje mononukleozę zakaźną? Jakie są charakterystyczne objawy mononukleozy?

Mononukleoza zakaźna to schorzenie wywoływane przez wirusa EBV (czyli wirusa Ebstein-Barr), należącego do grupy wirusów opryszczki. Co więcej, wirus Ebstein-Barr pozostaje w organizmie już do końca życia pacjenta. Na mononukleozę zakaźną często chorują dzieci i nastolatki, jednak mononukleoza występuje także u osób dorosłych. To powoli rozwijające się schorzenie może początkowo przypominać zwykłe, niegroźne przeziębienie, ze względu na brak charakterystycznych objawów (ból głowy, ból gardła, osłabienie, apatia) zwłaszcza u najmłodszych pacjentów. Wraz z upływem czasu i pogarszającym się stanem zdrowia, diagnoza nadal może być trudna. Objawy mononukleozy mogą przypominać objawy anginy. Charakterystyczne dla mononukleozy zakaźnej są jednak:

 • powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych,
 • obrzęk powiek
 • katar

Często występują również punkcikowate, wybroczynowe plamki na podniebieniu miękkim oraz na twardym. Młodzież w przebiegu mononukleozy zakaźnej nierzadko skarży się na owrzodzenia oraz nadżerki narządów płciowych.

Ból gardła przy mononukleozie zakaźnej. Jak walczyć z bólem gardła podczas zachorowania na mononukleozę?

Ból gardła, który zazwyczaj współtowarzyszy mononukleozie zakaźnej, to szczególnie nieprzyjemna dolegliwość. Aby zwalczać ból gardła przy mononukleozie zakaźnej, warto sięgnąć po sprawdzone środki, które charakteryzuje szybki początek działania. Jest to na przykład roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax, który działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, dzięki zawartemu w nim diklofenakowi. O tym, jak działa diklofenak, pisaliśmy już w naszym artykule pod tytułem: Jak działa diklofenak?

Jak leczyć mononukleozę? Co pomaga na mononukleozę zakaźną?

Aby zwalczyć mononukleozę zakaźną, należy dać sobie czas – leczenie może trwać nawet kilka miesięcy, zazwyczaj jednak udaje się powrócić do zdrowia już w około dwa. Mononukleozę zakaźną leczy się środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, najczęściej z grupy NLPZ lub paracetamolem. Należy pamiętać o wysypianiu się i przyjmowaniu dużej ilości płynów. Warto skupić się także na odpowiednim żywieniu, bogatym w różne składniki odżywcze. Choć wirus pozostaje w ludzkim organizmie, to jednak mononukleoza zakaźna rzadko jest przyczyną poważniejszych powikłań zdrowotnych. W skrajnych przypadkach może wystąpić stan zapalny mózgu, niedokrwistość aplastyczna oraz żółtaczka. Jest to jednak rzadkość.
Warto również pamiętać, że jeśli choremu na mononukleozę zakaźną poda się antybiotyk, zwłaszcza z grupy aminopenicylin – czyli popularną amoksycylinę, u około 80–90% wystąpi czerwona, rozsiana wysypka odropodobna. Choroba ma przebieg samoograniczający się.
Więcej informacji na temat mononukleozy zakaźnej można przeczytać w interesującym artykule: Mononukleoza zakaźna u dorosłych.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. List w butelce

  Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

  Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

  Czytaj więcej

 2. Higiena jamy ustnej

  Jak leczyć pleśniawki i afty w jamie ustnej?

  Pleśniawki są to białawe naloty występujące w błonie śluzowej jamy ustnej. Powstają w wyniku miejscowego stanu zapalnego. Lokalizują się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu lub dziąsłach. Pleśniawki mogą łączyć się ze sobą tworząc skupiska. Powodują dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy podrażnieniu twardym pokarmem.

  Czytaj więcej

 3. Higiena jamy ustnej

  Ropień okołomigdałkowy

  Ropień okołomigdałkowy jest to zbiornik ropy, zlokalizowany w przestrzeni okołomigdałkowej, między torebką otaczającą migdałek podniebienny a powiezią pokrywającą mięśnie bocznej ściany gardła. Najczęściej jednostronny, rzadziej obustronny.

  Czytaj więcej

 4. Higiena jamy ustnej

  Pleśniawki w jamie ustnej

  Pleśniawki w jamie ustnej są wynikiem zakażenia grzybiczego (oportunistycznego), grzybami z rzędu drożdżaków, z rodzaju Candida. Grzyby te wchodzą w skład flory fizjologicznej człowieka. W przypadku rozwoju zakażenia, dochodzi do rozwoju drożdżycy, zwanej inaczej kandydozą. Kandydoza, poza infekcją błon śluzowych, może również dotyczyć skóry, paznokci lub mieć przebieg infekcji uogólnionej.

  Czytaj więcej