Czym charakteryzuje się wirusowe zapalenie gardła?

Zapalenie gardła jest powszechnie występującą chorobą infekcyjną dróg oddechowych, najczęściej o etiologii wirusowej, rzadziej bakteryjnej. Za wirusowe zapalenie gardła odpowiadają najczęściej: rynowirusy, wirus RS, adenowirusy, enterowirusy (ECHO, Coxsackie), wirusy grypy A i B, wirus EBV (Epsteina-Barr). Największa zakaźność występuje późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną.

Kobieta z bólem gardła

Czym jest choroba przeziębieniowa (przeziębienie)?

Jest to jednostka chorobowa obejmująca zapalenie błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych o etiologii wirusowej. Wirusami odpowiedzialnymi za proces zapalny są: rynowirusy, koronarowirusy, wirus grypy i grypy rzekomej, wirus RS, adenowirusy lub enterowirusy.

Rezerwuarem jest chory człowiek. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami z dróg oddechowych oraz drogą pokarmową. Największa zakaźność jest w ciągu pierwszych 3dni od zakażenia. Wydalanie wirusa z organizmu trwa do 3 tygodni od wystąpienia objawów.

Jaki są objawy wirusowego zapalenia gardła?

Początek infekcji przebiega zwykle łagodnie. W zapaleniu wirusowym ból gardła nie jest tak silny, jak w zapaleniu o etiologii bakteryjnej. Występuje ogólne osłabienie, bóle mięśni, stawów, bóle głowy, stan podgorączkowy lub prawidłowa temperatura ciała, kaszel (początkowo suchy, może przejść w mokry), wyciek wydzieliny z nosa oraz powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, zwłaszcza tylnych. Zapalenie spojówek często towarzyszy adenowirusowemu zapaleniu gardła.

W badaniu fizykalnym stwierdza się silne przekrwienie oraz grudki zapalne, surowicze na błonie śluzowej podniebienia, tylnej ściany gardła oraz łuków podniebiennych. W opryszczkowym zapaleniu jamy ustnej widoczne są pęcherzyki, które przekształcają się w owrzodzenia. Występują również naloty w kryptach migdałków podniebiennych. W przypadku herpanginy, wywołanej przez wirusy Coxackie A i enterowirus 71, oprócz pęcherzyków na podniebieniu, łukach podniebiennych i tylnej ścianie gardła, występuje również wysypka pęcherzykowa na dłoniach, stopach i okolicy pośladkowej (zespół „ręki, stopy i ust”).

Wirus grypy

Grypa jest wywołana przez wirus grypy typu A i B. Źródłem zakażenia może być chory człowiek oraz zwierzęta. W obrazie klinicznym początkowo pojawia się ból gardła, nieżyt nosa, gorączka, dreszcze, nudności, biegunka. W ciężkich przypadkach może dochodzić do niewydolności oddechowej, duszności, sinicy, krwioplucia. Objawom ze strony układu oddechowego mogą także towarzyszyć objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia świadomości, drgawki czy ogniskowe ubytki neurologiczne. W celu odróżnienia zakażenia wirusem grypy od innych zakażeń wirusowych można wykonać szybki test zwany RIDT (Rapid Influenza Diagnostic Test). Dodatni wynik testu powinien zostać zweryfikowany w laboratorium wirusologicznym.

Leczenie wirusowego zapalenia gardła

Rozpoznanie ustala się na podstawie zgłaszanych dolegliwości oraz badania fizykalnego. Większość zapaleń gardła o etiologii wirusowej ustępuje samoistnie, w ciągu 3-7dni. Podstawą leczenia wirusowego zapalenia gardła, jest działanie objawowe. Ważny jest odpoczynek oraz odpowiednie nawodnienie chorego. Stosuje się leki przeciwgorączkowe czy przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub tzw. niesteroidowe leki przeciwzapane. Dostępne są również preparaty do stosowania miejscowego, tabletki do ssania, lizaki, spraye, płyny do płukania jamy ustnej, które poprzez swoje działanie miejscowe przeciwzapalne i przeciwbólowe, niwelują obrzęk i przekrwienie błony śluzowej oraz ból gardła. Przy nadkażeniu bakteryjnym należy zastosować antybiotykoterapię.

W przypadku zakażenia wirusem grypy, oprócz leczenia objawowego, wyłącznie na zlecenie lekarza można stosować określone leki o działaniu przeciwwirusowym. W razie rozwoju ciężkich powikłań grypy chory powinien trafić jak najszybciej do szpitala.

Porady

 1. Uśmiechnięta kobieta przełamuje papierosa

  Wpływ palenia na jamę ustną i gardło

  O tym, że palenie papierosów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, trzeba przypominać bardzo często – nadal wiele osób sięga po papierosy bagatelizując nawet dosadne, wizualne ostrzeżenia, zamieszczane na paczkach papierosów. Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm, również na jamę ustną i gardło. Jakie zagrożenia niesie palenie dla jamy ustnej i gardła? Czy papierosy mogą powodować ból w jamie ustnej i ból gardła?więcej...

 2. Zima. Zakochana w sobie para w ciepłych ubraniach przytula się do siebie i śmieje

  Jak uniknąć przeziębienia i bólu gardła zimą?

  Zima to okres, kiedy wiele osób walczy z przeziębieniami. Wśród szczególnie doskwierających objawów często wymienia się katar, ból głowy, ból gardła, kaszel i chrypkę. Nikt nie lubi być chory, dlatego warto wiedzieć, jak unikać przeziębienia zimą.więcej...

 3. Kobieta budzi się z chrypką

  Dlaczego mam chrypkę?

  Chrypka to dolegliwość, która może znacznie utrudnić swobodne porozumiewanie się z innymi ludźmi. Pacjenci często skarżą się na poranną chrypkę lub chrypkę stałą, która jest przyczyną znacznego dyskomfortu w ciągu dnia. Ale co to właściwie jest chrypka? Skąd się bierze chrypka? Jak leczyć chrypkę? I czego oznaką może być ciągła chrypka?

więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.