Czy warto robić skaling? Co trzeba wiedzieć o usuwaniu kamienia nazębnego?

Kamień nazębny powinien być systematycznie usuwany w gabinecie stomatologicznym. Ale właściwie dlaczego? Do czego może doprowadzić bagatelizowanie osadzającego się kamienia nazębnego? Czy kamień nazębny może być groźny dla zębów?

Kamień nazębny osadza się na zębach każdego z nas. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pomagają mieć kamień nazębny pod kontrolą – dentysta doskonale wie, kiedy jest najlepszy moment na wykonanie zabiegu skalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego. Twarde złogi nazębne (kamień nazębny) mają ciemny kolor: powstają ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej i nie wyglądają estetycznie. Zabieg skalingu pozwala na precyzyjne pozbycie się kamienia nazębnego i cieszenie się pięknym uśmiechem.

Jak powstaje kamień nazębny? Jakie są przyczyny powstawania kamienia nazębnego?

Kamień nazębny osadza się najczęściej w tych miejscach jamy ustnej, które najtrudniej jest doczyścić przy pomocy szczoteczki do zębów. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, częste picie czarnej kawy oraz herbaty, a także palenie tytoniu ma wpływ na osadzanie się kamienia nazębnego.

Do czego może doprowadzić osadzanie się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny, osadzający się przy szyjkach zębowych, może doprowadzić do ich odsłonięcia oraz do rozwoju paradontozy i wystąpienia bólu w jamie ustnej. O ile z bólem jamy ustnej można skutecznie walczyć, stosując takie środki jak roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax, o tyle zawsze należy pamiętać, że łatwiej jest zapobiegać rozwojowi schorzeń jamy ustnej, niż później je leczyć.

Co to jest skaling i na czym polega?

Skaling wykonuje się przy pomocy skalera, czyli urządzenia ultradźwiękowego, którego zadaniem jest usuwanie oraz rozbijanie twardych złogów kamienia nazębnego. Kamień odrywa się od zębów, a każdy z łuków poddanych zabiegowi zostaje na końcu precyzyjnie wypolerowany przez stomatologa. Skaling jest zabiegiem bezbolesnym i nie należy się go obawiać. Jednocześnie warto pamiętać, iż wyróżniamy dwa rodzaje skalingu: naddziąsłowy i poddziąsłowy.

Czym różni się skaling naddziąsłowy od skalingu poddziąsłowego?

Skaling naddziąsłowy polega na usunięciu kamienia nazębnego z korony zęba, podczas gdy skaling poddziąsłowy polega na oczyszczeniu z kamienia kieszonki dziąsłowej i/lub korony zęba. Każdy z tych zabiegów przeprowadza się przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Warto pamiętać o usuwaniu kamienia nazębnego minimum raz w roku, zwłaszcza że usuwanie kamienia nazębnego może pomóc w zapobieganiu bolesnym chorobom przyzębia. Więcej na temat kamienia nazębnego i zabiegu skalingu można przeczytać w ciekawym artykule: Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Na czym polega skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy?


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. Higiena jamy ustnej

    Co może powodować obrzęk Twoich dziąseł?

    Tradycyjnie, warto na początku wspomnieć, jak bardzo istotna jest odpowiednia i kompleksowa higiena jamy ustnej, w tym też troska o dziąsła, o których zdecydowanie mniej mówi się niż o samych zębach, a przecież każdy z elementów przyzębia ma swoją rolę do spełnienia – dziąsła również.

    Czytaj więcej

  2. Higiena jamy ustnej

    Nieświeży oddech? To może być halitoza

    W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Sucho w ustach? To może być kserostomia

    Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

    Czytaj więcej

  4. List w butelce

    Jama ustna palacza – na co jest narażona?

    Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

    Czytaj więcej