Co to jest paradontoza?
Jak rozpoznać paradontozę? Jakie są pierwsze objawy paradontozy? Jak leczyć paradontozę? Co robić, gdy pojawi się ból przy paradontozie?

Czym jest paradontoza?
Paradontoza należy do częstych i nieprzyjemnych schorzeń przyzębia, a jej objawy są często bagatelizowane przez pacjentów. Co więcej, objawy te nie zawsze występują od razu – paradontoza w wielu przypadkach rozwija się na początku bezobjawowo. Choroba ta często jest uważana za „nieuleczalną” bądź „dziedziczną” i z tego powodu pacjenci, już po postawieniu diagnozy, nie są przekonani do podjęcia decyzji o jej leczeniu. To duży błąd, ponieważ paradontozę można skutecznie wyleczyć. A zaniechanie leczenia może doprowadzić nawet do utraty zębów.
Najczęstsze przyczyny paradontozy
Istnieje wiele czynników, wpływających na rozwój paradontozy. To między innymi:
- zła dieta,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- wady zgryzu,
- współwystępowanie innych chorób takich jak np. cukrzyca.
Jednak najczęściej za paradontozę odpowiada nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niewłaściwa technika szczotkowania, utrudniony dostęp do pewnych obszarów w obrębie jamy ustnej oraz rzadkie mycie zębów to czynniki, wpływające na rozwój paradontozy. Warto zatem skorzystać z wizyty u stomatologa, podczas której specjalista nie tylko zadba o zęby i dziąsła pacjenta, lecz także udzieli cennych wskazówek profilaktycznych. Pytanie o takie porady nie powinno być powodem do wstydu – wręcz przeciwnie. Świadczy o zainteresowaniu własnym zdrowiem. Także rozwijający się kamień i płytka nazębna powinny być regularnie poddawane zabiegom stomatologicznym w gabinecie. Przy pomocy dentysty można skutecznie zwalczyć paradontozę.
Objawy paradontozy
A jakie są najczęstsze objawy paradontozy? Jak rozpoznać paradontozę? Poniższe objawy powinny być sygnałem ostrzegawczym i jednocześnie determinującym pacjenta do wizyty u stomatologa:
- ból w obrębie jamy ustnej,
- krwawienie dziąseł,
- obrzęk dziąseł,
- zaczerwienie dziąseł,
- uczucie „chwiania się” zębów,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- niesmak w jamie ustnej.
Zwalczanie bólu przy paradontozie
Aby zwalczać ból przy paradontozie lub w przypadku wystąpienia jej objawów, warto sięgać po sprawdzone środki o potwierdzonym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Dobrym wyborem będzie na przykład roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax. Glimbax nie zawiera alkoholu, a dzięki zawartemu w jego składzie diklofenakowi działa szybko, skutecznie wspomagając walkę ze stanami zapalnymi i bólem w obrębie jamy ustnej.