Co to jest paradontoza?

Jak rozpoznać paradontozę? Jakie są pierwsze objawy paradontozy? Jak leczyć paradontozę? Co robić, gdy pojawi się ból przy paradontozie?

Czym jest paradontoza?

Paradontoza należy do częstych i nieprzyjemnych schorzeń przyzębia, a jej objawy są często bagatelizowane przez pacjentów. Co więcej, objawy te nie zawsze występują od razu – paradontoza w wielu przypadkach rozwija się na początku bezobjawowo. Choroba ta często jest uważana za „nieuleczalną” bądź „dziedziczną” i z tego powodu pacjenci, już po postawieniu diagnozy, nie są przekonani do podjęcia decyzji o jej leczeniu. To duży błąd, ponieważ paradontozę można skutecznie wyleczyć. A zaniechanie leczenia może doprowadzić nawet do utraty zębów.

Najczęstsze przyczyny paradontozy

Istnieje wiele czynników, wpływających na rozwój paradontozy. To między innymi:

  • zła dieta,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • wady zgryzu,
  • współwystępowanie innych chorób takich jak np. cukrzyca.

Jednak najczęściej za paradontozę odpowiada nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niewłaściwa technika szczotkowania, utrudniony dostęp do pewnych obszarów w obrębie jamy ustnej oraz rzadkie mycie zębów to czynniki, wpływające na rozwój paradontozy. Warto zatem skorzystać z wizyty u stomatologa, podczas której specjalista nie tylko zadba o zęby i dziąsła pacjenta, lecz także udzieli cennych wskazówek profilaktycznych. Pytanie o takie porady nie powinno być powodem do wstydu – wręcz przeciwnie. Świadczy o zainteresowaniu własnym zdrowiem. Także rozwijający się kamień i płytka nazębna powinny być regularnie poddawane zabiegom stomatologicznym w gabinecie. Przy pomocy dentysty można skutecznie zwalczyć paradontozę.

Objawy paradontozy

A jakie są najczęstsze objawy paradontozy? Jak rozpoznać paradontozę? Poniższe objawy powinny być sygnałem ostrzegawczym i jednocześnie determinującym pacjenta do wizyty u stomatologa:

  • ból w obrębie jamy ustnej,
  • krwawienie dziąseł,
  • obrzęk dziąseł,
  • zaczerwienie dziąseł,
  • uczucie „chwiania się” zębów,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • niesmak w jamie ustnej.

Zwalczanie bólu przy paradontozie

Aby zwalczać ból przy paradontozie lub w przypadku wystąpienia jej objawów, warto sięgać po sprawdzone środki o potwierdzonym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Dobrym wyborem będzie na przykład roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax. Glimbax nie zawiera alkoholu, a dzięki zawartemu w jego składzie diklofenakowi działa szybko, skutecznie wspomagając walkę ze stanami zapalnymi i bólem w obrębie jamy ustnej.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. Problemy z gardłem

    Ból gardła, obrzęk migdałków… To może być angina!

    Kapitan Glimbax ma charakterek. Jest niezwykle waleczny, zdecydowany i nie daje sobie w kaszę dmuchać, zwłaszcza jeśli chcą to robić jego wrogowie – słynne czarne charaktery, które regularnie próbują zdominować jamy ustne pacjentów.

    Czytaj więcej

  2. Higiena jamy ustnej

    Co może powodować obrzęk Twoich dziąseł?

    Tradycyjnie, warto na początku wspomnieć, jak bardzo istotna jest odpowiednia i kompleksowa higiena jamy ustnej, w tym też troska o dziąsła, o których zdecydowanie mniej mówi się niż o samych zębach, a przecież każdy z elementów przyzębia ma swoją rolę do spełnienia – dziąsła również.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Nieświeży oddech? To może być halitoza

    W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

    Czytaj więcej

  4. Higiena jamy ustnej

    Sucho w ustach? To może być kserostomia

    Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

    Czytaj więcej