Co oznacza nalot na języku?

Często podczas higieny jamy ustnej pacjenci zauważają dziwny nalot na języku. Co to oznacza? Dlaczego na języku jest nalot? I jak leczyć nalot na języku?

Obłożony język

Nalot na języku często może powodować dyskomfort, jednak nie zawsze jest przyczyną groźnej choroby. Obłożny język (inne określenie nalotu na języku) może świadczyć o nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Nalot na języku pojawia się także w wyniku palenia papierosów lub picia dużych ilości herbaty oraz kawy. Ale jak walczyć z nalotem na języku? W jaki sposób się go pozbyć?

Higiena jamy ustnej a nalot na języku

Nieestetyczny nalot powinno się dokładnie oczyszczać przy pomocy tylnej części szczoteczki do zębów lub specjalnych przyrządów do oczyszczania języka. Mogą to być na przykład szpatułki zakupione w aptece. Nalot na języku może niekorzystnie wpływać na świeżość oddechu. Aby uporać się z problemem brzydkiego oddechu, warto zajrzeć do naszego tekstu: Nieświeży oddech – jak sobie z nim poradzić?
W niektórych przypadkach nalot, mimo precyzyjnego oczyszczania, będzie powracał. Dzieje się tak, ponieważ może być on symptomem choroby. W zależności od koloru nalotu, diagnoza jest u poszczególnych pacjentów inna.

Nalot na języku – co oznacza?

Kolor nalotu na języku może sygnalizować różne schorzenia. Biały nalot często sygnalizuje grzybicę. Może jednak świadczyć również o kile lub anemii. Żółty nalot na języku występuje przy schorzeniach układu pokarmowego – na przykład chorobie wrzodowej. Podobnie jest z brązowym nalotem na języku, który pojawia się chociażby u pacjentów z nieżytem żołądka. Czarny nalot na języku może być powiązany ze schorzeniami nerek, występuje nierzadko przy poważnych dysfunkcjach ze strony tego narządu. Przyczyny nalotu na języku (w każdym z kolorów) mogą być jednak różne. Ważne, aby nie bagatelizować utrzymującego się nalotu na języku. Taki objaw należy skonsultować z lekarzem, który podejmie odpowiednie kroki diagnostyczne i zaproponuje skuteczne leczenie. Aby dowiedzieć się więcej o nalocie na języku, polecamy lekturę artykułu Nalot na języku może być objawem poważnych schorzeń.

Co zrobić, jeśli nalotowi na języku towarzyszy ból w obrębie jamy ustnej?

Każdy niepokojący objaw należy zawsze skonsultować z lekarzem. W sytuacji, gdy poza nalotem na języku wystąpi też ból jamy ustnej, można skorzystać ze specjalnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Roztworem, który wyróżnia się szybkim początkiem działania, jest na przykład Glimbax. Glimbax to dostępny bez recepty środek, który pomaga w walce z bólem w jamie ustnej oraz z bólem gardła.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. Higiena jamy ustnej

    Co może powodować obrzęk Twoich dziąseł?

    Tradycyjnie, warto na początku wspomnieć, jak bardzo istotna jest odpowiednia i kompleksowa higiena jamy ustnej, w tym też troska o dziąsła, o których zdecydowanie mniej mówi się niż o samych zębach, a przecież każdy z elementów przyzębia ma swoją rolę do spełnienia – dziąsła również.

    Czytaj więcej

  2. Higiena jamy ustnej

    Nieświeży oddech? To może być halitoza

    W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Sucho w ustach? To może być kserostomia

    Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

    Czytaj więcej

  4. List w butelce

    Jama ustna palacza – na co jest narażona?

    Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

    Czytaj więcej