Co oznacza nalot na języku?

Często podczas higieny jamy ustnej pacjenci zauważają dziwny nalot na języku. Co to oznacza? Dlaczego na języku jest nalot? I jak leczyć nalot na języku?

Obłożony język

Nalot na języku często może powodować dyskomfort, jednak nie zawsze jest przyczyną groźnej choroby. Obłożny język (inne określenie nalotu na języku) może świadczyć o nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Nalot na języku pojawia się także w wyniku palenia papierosów lub picia dużych ilości herbaty oraz kawy. Ale jak walczyć z nalotem na języku? W jaki sposób się go pozbyć?

Higiena jamy ustnej a nalot na języku

Nieestetyczny nalot powinno się dokładnie oczyszczać przy pomocy tylnej części szczoteczki do zębów lub specjalnych przyrządów do oczyszczania języka. Mogą to być na przykład szpatułki zakupione w aptece. Nalot na języku może niekorzystnie wpływać na świeżość oddechu. Aby uporać się z problemem brzydkiego oddechu, warto zajrzeć do naszego tekstu: Nieświeży oddech – jak sobie z nim poradzić?
W niektórych przypadkach nalot, mimo precyzyjnego oczyszczania, będzie powracał. Dzieje się tak, ponieważ może być on symptomem choroby. W zależności od koloru nalotu, diagnoza jest u poszczególnych pacjentów inna.

Nalot na języku – co oznacza?

Kolor nalotu na języku może sygnalizować różne schorzenia. Biały nalot często sygnalizuje grzybicę. Może jednak świadczyć również o kile lub anemii. Żółty nalot na języku występuje przy schorzeniach układu pokarmowego – na przykład chorobie wrzodowej. Podobnie jest z brązowym nalotem na języku, który pojawia się chociażby u pacjentów z nieżytem żołądka. Czarny nalot na języku może być powiązany ze schorzeniami nerek, występuje nierzadko przy poważnych dysfunkcjach ze strony tego narządu. Przyczyny nalotu na języku (w każdym z kolorów) mogą być jednak różne. Ważne, aby nie bagatelizować utrzymującego się nalotu na języku. Taki objaw należy skonsultować z lekarzem, który podejmie odpowiednie kroki diagnostyczne i zaproponuje skuteczne leczenie. Aby dowiedzieć się więcej o nalocie na języku, polecamy lekturę artykułu Nalot na języku może być objawem poważnych schorzeń.

Co zrobić, jeśli nalotowi na języku towarzyszy ból w obrębie jamy ustnej?

Każdy niepokojący objaw należy zawsze skonsultować z lekarzem. W sytuacji, gdy poza nalotem na języku wystąpi też ból jamy ustnej, można skorzystać ze specjalnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Roztworem, który wyróżnia się szybkim początkiem działania, jest na przykład Glimbax. Glimbax to dostępny bez recepty środek, który pomaga w walce z bólem w jamie ustnej oraz z bólem gardła.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. Problemy z gardłem

    Ból gardła, obrzęk migdałków… To może być angina!

    Kapitan Glimbax ma charakterek. Jest niezwykle waleczny, zdecydowany i nie daje sobie w kaszę dmuchać, zwłaszcza jeśli chcą to robić jego wrogowie – słynne czarne charaktery, które regularnie próbują zdominować jamy ustne pacjentów.

    Czytaj więcej

  2. Higiena jamy ustnej

    Co może powodować obrzęk Twoich dziąseł?

    Tradycyjnie, warto na początku wspomnieć, jak bardzo istotna jest odpowiednia i kompleksowa higiena jamy ustnej, w tym też troska o dziąsła, o których zdecydowanie mniej mówi się niż o samych zębach, a przecież każdy z elementów przyzębia ma swoją rolę do spełnienia – dziąsła również.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Nieświeży oddech? To może być halitoza

    W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

    Czytaj więcej

  4. Higiena jamy ustnej

    Sucho w ustach? To może być kserostomia

    Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

    Czytaj więcej