Ból w jamie ustnej: czym są afty?

Ból w jamie ustnej może być spowodowany wieloma przykrymi czynnikami – jednym z nich jest obecność aft w jamie ustnej. Czym są afty? Skąd się biorą afty? I jak leczyć ból w jamie ustnej, wywołany pojawieniem się aft?

Afty, czyli miejscowe, niewielkie owrzodzenia bądź nadżerki w kolorze czerwonym z białym nalotem. Pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej i mogą powodować dolegliwości bólowe. Otoczone są zazwyczaj widocznym obrzeżem o charakterze zapalnym. Co więcej, ich etiologia nie jest w pełni znana. Istnieje wiele przyczyn powstawania aft w jamie ustnej. Jedną z popularniejszych jest przede wszystkim nieodpowiednia i niedostateczna higiena jamy ustnej. Jakie są inne przyczyny powstawania aft?

Przyczyny powstawania aft w jamie ustnej

Poza nieodpowiednią i niedostateczną higieną jamy ustnej, przyczyną powstawania aft (zarówno aft dużych, jak i aft małych) mogą być na przykład:

  • stres
  • choroby autoimmunologiczne
  • genetyka (predyspozycje rodzinne)
  • obgryzanie paznokci bądź gryzienie przedmiotów użytkowych, takich jak np. ołówki i długopisy, a także miejscowe urazy mechaniczne jamy ustnej
  • spadek odporności organizmu
  • alergie (w tym alergie pokarmowe)
  • niedoboru witamin i składników odżywczych
  • problemy i zaburzenia hormonalne

Jak leczyć afty? Jakie są najlepsze metody leczenia aft w jamie ustnej?

Zarówno afty małe, jak i afty duże często znikają samoistnie w przeciągu kilku tygodni od momentu pojawienia się w jamie ustnej. Aby dowiedzieć się więcej o podziale aft pod kątem wielkości, polecamy ciekawy artykuł pod tytułem: AFTY – przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej. Ze względu na dyskomfort oraz ból jamy ustnej, towarzyszący pojawieniu się aft, afty warto zwalczać i tym samym przyspieszać proces gojenia w jamie ustnej. Świetnym, domowym sposobem na poradzenie sobie z aftami jest na przykład płukanka z szałwii (szałwia to także świetny składnik mieszanek do walki z bólem gardła). Wystarczy zalać łyżeczkę ususzonych liści szałwiowych wrzątkiem i odstawić płukankę do zaparzenia na około 20 minut. Taka płukanka to świetny i naturalny sposób na afty.

Co jeszcze może pomóc przy aftach w jamie ustnej?

Do zwalczania bólu, wywołanego wystąpieniem aft w jamie ustnej, niezbędne mogą okazać się środki medyczne. Roztworem do płukania jamy ustnej i gardła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który dostępny jest bez recepty, jest Glimbax. Glimbax nie zawiera alkoholu i nie wywołuje dodatkowych podrażnień w jamie ustnej. Zawiera jednak diklofenak, czyli znaną w świecie medycznym substancję o szybkim początku działania przeciwbólowego. Glimbax może efektywnie pomóc w walce z bólem, wywołanym obecnością aft w jamie ustnej.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

    Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

    Czytaj więcej

  2. Higiena jamy ustnej

    Jak leczyć pleśniawki i afty w jamie ustnej?

    Pleśniawki są to białawe naloty występujące w błonie śluzowej jamy ustnej. Powstają w wyniku miejscowego stanu zapalnego. Lokalizują się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu lub dziąsłach. Pleśniawki mogą łączyć się ze sobą tworząc skupiska. Powodują dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy podrażnieniu twardym pokarmem.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Ropień okołomigdałkowy

    Ropień okołomigdałkowy jest to zbiornik ropy, zlokalizowany w przestrzeni okołomigdałkowej, między torebką otaczającą migdałek podniebienny a powiezią pokrywającą mięśnie bocznej ściany gardła. Najczęściej jednostronny, rzadziej obustronny.

    Czytaj więcej

  4. Higiena jamy ustnej

    Pleśniawki w jamie ustnej

    Pleśniawki w jamie ustnej są wynikiem zakażenia grzybiczego (oportunistycznego), grzybami z rzędu drożdżaków, z rodzaju Candida. Grzyby te wchodzą w skład flory fizjologicznej człowieka. W przypadku rozwoju zakażenia, dochodzi do rozwoju drożdżycy, zwanej inaczej kandydozą. Kandydoza, poza infekcją błon śluzowych, może również dotyczyć skóry, paznokci lub mieć przebieg infekcji uogólnionej.

    Czytaj więcej