Ból spowodowany noszeniem protezy

Ból spowodowany noszeniem protezy jest normalnym zjawiskiem na samym początku, w fazie adaptacji. Jednak jeśli ból utrzymuje się, a nawet zwiększa wraz z upływem czasu, należy szybko ustalić jego konkretną przyczynę. A jakie są najczęstsze przyczyny bólu jamy ustnej, związane z noszeniem protez? I jak zwalczać ten ból?

Ból spowodowany noszeniem protez

Ból w jamie ustnej, wywołany noszeniem protez, często występuje na samym początku, kiedy pacjent dopiero „przyzwyczaja się” do ciała obcego. Jednak zdarza się, że mimo upływu czasu ból nie mija. Dlaczego? Czy ból dziąseł może być wywołany wyłącznie samym noszeniem protezy?

Higiena protezy

O protezę należy dbać z taką samą starannością, jak o własne zęby. Osadzające się i rozwijające na powierzchni protezy bakterie oraz grzyby mogą wywołać bolesne podrażnienia w obrębie jamy ustnej pacjenta. Aby ich uniknąć, należy starannie czyścić protezę. Należy także pamiętać o wymianie ruchomych uzupełnień protetycznych. Nie tylko ze względów estetycznych, lecz także właśnie z powodu rozwoju na ich powierzchni różnych szkodliwych drobnoustrojów. Ból dziąsła, a nawet zapalenie dziąseł mogą być wywołane między innymi właśnie z powodu niewłaściwej higieny protezy.

Podrażnienia w wyniku użytkowania

Uciskana przez protezę błona śluzowa potrzebuje czasu na regenerację. Dlatego ważne są przerwy, przede wszystkim nocne, w użytkowaniu protezy. Podrażnienia może wywoływać również poluzowanie protezy. Stąd bardzo istotne są regularne kontrole u specjalisty. Istnieje także zjawisko nazwane osiadaniem protez. Występuje one w momencie, gdy kości wyrostków zębodołowych zanikają – a to właśnie na nich osadzone były wcześniej zęby. Proteza zagłębia się w podłożu protetycznym, a bez odpowiednich podparć często dochodzi wtedy do podrażnień i chorób w obrębie jamy ustnej.

Jak walczyć z bólem wywołanym przez noszenie protezy?

Aby skutecznie walczyć z bólem jamy ustnej, spowodowanym użytkowaniem protezy, warto sięgać po specjalistyczne środki do płukania jamy ustnej i gardła, o potwierdzonym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Niezależnie od tego, czy problemem doskwierającym pacjentowi jest ból dziąseł, zapalenie dziąseł czy też ogólny ból jamy ustnej, specjalistyczne preparaty są w stanie pomóc z dolegliwościami bólowymi i szybko przynieść ulgę. Takim roztworem jest na przykład zawierający diklofenak Glimbax. Jest prosty w stosowaniu i wyróżnia go szybkie działanie. Glimbax może być skutecznym narzędziem do walki z bólem, spowodowanym użytkowaniem protezy.

Porady

 1. Afty to miejscowe, niewielkie owrzodzenia bądź nadżerki w kolorze czerwonym z białym nalotem

  Ból w jamie ustnej: czym są afty?

  Ból w jamie ustnej może być spowodowany wieloma przykrymi czynnikami – jednym z nich jest obecność aft w jamie ustnej. Czym są afty? Skąd się biorą afty? I jak leczyć ból w jamie ustnej, wywołany pojawieniem się aft?więcej...

 2. Stłoczenia zębów

  Czym są stłoczenia zębów?

  Stłoczenia zębów to częsta przypadłość, polegająca na nieprawidłowym rozmieszczeniu zębów w jamie ustnej – stłoczone zęby rosną w sposób niewłaściwy, co może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Jak rozpoznać stłoczenia zębów? I jak leczyć stłoczenia zębów?więcej...

 3. Nitkowanie zębów

  Nitkowanie zębów. Czy warto nitkować zęby?

  O ile o szczotkowaniu zębów rzadko trzeba przypominać pacjentom, o tyle nitkowanie wciąż wydaje się wielu osobom kompletnie niepotrzebnym zabiegiem. Jest to błędne podejście, ponieważ nitkowanie należy do elementów profilaktyki niektórych chorób przyzębia. Jakich konkretnie? Dlaczego warto używać nici dentystycznej? I jak prawidłowo nitkować zęby?więcej...

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.