Ból spowodowany noszeniem protezy

Ból spowodowany noszeniem protezy jest normalnym zjawiskiem na samym początku, w fazie adaptacji. Jednak jeśli ból utrzymuje się, a nawet zwiększa wraz z upływem czasu, należy szybko ustalić jego konkretną przyczynę. A jakie są najczęstsze przyczyny bólu jamy ustnej, związane z noszeniem protez? I jak zwalczać ten ból?

Ból w jamie ustnej, wywołany noszeniem protez, często występuje na samym początku, kiedy pacjent dopiero „przyzwyczaja się” do ciała obcego. Jednak zdarza się, że mimo upływu czasu ból nie mija. Dlaczego? Czy ból dziąseł może być wywołany wyłącznie samym noszeniem protezy?

Higiena protezy

O protezę należy dbać z taką samą starannością, jak o własne zęby. Osadzające się i rozwijające na powierzchni protezy bakterie oraz grzyby mogą wywołać bolesne podrażnienia w obrębie jamy ustnej pacjenta. Aby ich uniknąć, należy starannie czyścić protezę. Należy także pamiętać o wymianie ruchomych uzupełnień protetycznych. Nie tylko ze względów estetycznych, lecz także właśnie z powodu rozwoju na ich powierzchni różnych szkodliwych drobnoustrojów. Ból dziąsła, a nawet zapalenie dziąseł mogą być wywołane między innymi właśnie z powodu niewłaściwej higieny protezy.

Podrażnienia w wyniku użytkowania

Uciskana przez protezę błona śluzowa potrzebuje czasu na regenerację. Dlatego ważne są przerwy, przede wszystkim nocne, w użytkowaniu protezy. Podrażnienia może wywoływać również poluzowanie protezy. Stąd bardzo istotne są regularne kontrole u specjalisty. Istnieje także zjawisko nazwane osiadaniem protez. Występuje one w momencie, gdy kości wyrostków zębodołowych zanikają – a to właśnie na nich osadzone były wcześniej zęby. Proteza zagłębia się w podłożu protetycznym, a bez odpowiednich podparć często dochodzi wtedy do podrażnień i chorób w obrębie jamy ustnej.

Jak walczyć z bólem wywołanym przez noszenie protezy?

Aby skutecznie walczyć z bólem jamy ustnej, spowodowanym użytkowaniem protezy, warto sięgać po specjalistyczne środki do płukania jamy ustnej i gardła, o potwierdzonym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Niezależnie od tego, czy problemem doskwierającym pacjentowi jest ból dziąseł, zapalenie dziąseł czy też ogólny ból jamy ustnej, specjalistyczne preparaty są w stanie pomóc z dolegliwościami bólowymi i szybko przynieść ulgę. Takim roztworem jest na przykład zawierający diklofenak Glimbax. Jest prosty w stosowaniu i wyróżnia go szybkie działanie. Glimbax może być skutecznym narzędziem do walki z bólem, spowodowanym użytkowaniem protezy.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. List w butelce

  Twoje dziąsła krwawią – dlaczego?

  Czarny charakter ma to do siebie, że lubi być wredny i złośliwy. On tylko czeka na moment Twojej słabości, który na pewno mu nie umknie i zaatakuje.

  Czytaj więcej

 2. Problemy dentystyczne

  Jak często robić przegląd stanu uzębienia?

  Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech. A piękny uśmiech to najlepsza wizytówka szczęśliwego człowieka! Jak zatem dbać o jego jakość? Jak często powinniśmy robić przegląd stanu uzębienia?

  Czytaj więcej

 3. Problemy dentystyczne

  Wpływ zielonej herbaty na nadwrażliwość zębów

  Zielona herbata pochodzi z Chin, gdzie pojawiła się już wiele lat temu – z kolei w Polsce jej popularność cały czas rośnie, choć w większości domów z pewnością łatwiej nadal jest dostać tradycyjną herbatę czarną.

  Czytaj więcej

 4. Problemy dentystyczne

  Usuwanie stałego zęba – jak łagodzić ból po zabiegu?

  Są sytuacje, w których usunięcie stałego zęba jest koniecznością. I choć sam zabieg jest bezbolesny, to jednak ból po ustąpieniu znieczulenia bywa bardzo dokuczliwy. Jak sobie z nim poradzić? Jak łagodzić ból po usunięciu stałego zęba?

  Czytaj więcej