Ból gardła jako jeden z objawów przeziębienia

Nikczemny łotr Bulgardua wielokrotnie w ciągu roku próbuje mieszać szyki Kapitanowi Glimbaxowi. Jednak jego działania są daremne. Kapitan Glimbax wraz z diklofenakiem robią wszystko, żeby przepędzić Bulgardua.

Dorosły człowiek zapada na przeziębienie nawet 2 do 4 razy w roku, dziecko 2-3 – krotnie częściej.1 Jednym z symptomów zachorowania na przeziębienie jest ból gardła, czasami chrypka. Towarzyszącymi objawami może być także katar i kichanie. Ból gardła jest szczególnie nieprzyjemną dolegliwością, która utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia i może zakłócać sen nocny. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można sobie z nim poradzić.

Wirusowe zapalenie gardła – dlaczego boli gardło?

Ból gardła może być jednym z objawów infekcji górnych dróg oddechowych, np. przeziębienia lub zapalenia błony śluzowej gardła.2 Zakażenie gardła najczęściej wywołują wirusy, rzadziej bakterie. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt z zakażonymi przedmiotami.3 W większości przypadków leczenie infekcji wirusowej odbywa się objawowo i ma na celu złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Natomiast infekcja bakteryjna może mieć cięższy przebieg choroby i często nieodzowna jest konieczność włączenia w proces leczenia antybiotykoterapii.4

Jakie są objawy infekcji gardła?5

Uciążliwe dolegliwości spowodowane infekcją gardła trwają zazwyczaj od 4 do 7 dni, a zalicza się do nich:

 • Ból,
 • Uczucie drapania i pieczenia w gardle,
 • Rozpulchniona i zaczerwieniona błona śluzowa gardła i migdałków podniebiennych,
 • Odczuwalny dyskomfort podczas połykania,
 • Towarzyszącymi objawami może być gorączka, kaszel oraz katar.

Sposoby na złagodzenie bólu gardła

Objawy infekcji gardła potrafią być męczące. Dla poprawy komfortu i uśmierzenia bólu można wspomóc się domowymi sposobami łagodzenia dolegliwości, takimi jak: picie herbaty malinowej z miodem i cytryną, płukanie gardła ziołowymi wywarami czy zadbanie o odpowiednie nawilżenie gardła przez picie dużej ilości wody i wykonywanie nebulizacji.6

Efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny można uzyskać, stosując produkt leczniczy jakim jest roztwór Glimbax. Zawarta w nim substancja diklofenak jest powszechnie stosowana do łagodzenia dolegliwości bólowych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustępują po 7 dniach stosowania produktu Glimbax, należy skontaktować się z lekarzem.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

 1. Higiena jamy ustnej

  Nieświeży oddech? To może być halitoza

  W Twojej jamie ustnej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Może pojawić się na chwilę, a może utrzymywać się dłużej lub pozostać z Tobą na stałe. Przyczyna? Jest cały szereg możliwości.

  Czytaj więcej

 2. Higiena jamy ustnej

  Sucho w ustach? To może być kserostomia

  Kapitan Glimbax zna już chyba wszystkie możliwe skutki obecności przeróżnych czarnych charakterów w jamie ustnej i gardle. Wiele widział. Wielu sytuacjom starał się zaradzić. Robił oraz nieustannie robi wszystko, co w jego mocy.

  Czytaj więcej

 3. List w butelce

  Jama ustna palacza – na co jest narażona?

  Palijama to specyficzna postać. Dlaczego? Ponieważ kocha toksyczne środowisko, a w tytoniowym dymie pławi się, jak w największym luksusie.

  Czytaj więcej

 4. Higiena jamy ustnej

  Migdallian – oprawca Twoich migdałków

  Boli Cię gardło i nie możesz wykrztusić słowa? Wiemy, kto może za tym stać! Migdallian – kolejny złoczyńca z bandy czarnych charakterów, z którymi na co dzień walczy Kapitan Glimbax.

  Czytaj więcej