Ból dziąsła – dlaczego dziąsło boli?

Ból dziąsła często doskwiera pacjentom i zazwyczaj jest przez nich bagatelizowany. Ból dziąsła najczęściej nie wzbudza niepokoju i nie wydaje się być poważnym objawem dla wielu osób. Jednak czy ból dziąsła może sygnalizować poważne problemy zdrowotne? Dlaczego dziąsła bolą? I jak zwalczyć ból dziąseł?

Ból dziąseł a paradontoza. Jaki jest związek bólu dziąseł z paradontozą?

Ból dziąseł to równie popularna dolegliwość, co na przykład ból zęba. Może wystąpić niezależnie od wieku – zarówno ból dziąsła u dziecka, jak i ból dziąsła u osoby starszej powinien wzbudzić nasz niepokój. Dlaczego? Ból dziąsła może świadczyć o toczącym się stanie zapalnym w jamie ustnej – zapalenie dziąseł to popularna przypadłość, która często jest spowodowana niedostateczną higieną jamy ustnej. Zapalenie dziąseł i ból dziąseł często poprzedza rozwój choroby zwanej paradontozą, o której więcej można przeczytać w naszym artykule: Co to jest paradontoza? Aby sprawdzić, czy ból dziąsła jest związany z paradontozą, należy udać się do stomatologa. Więcej na temat bólu dziąseł, wywołanego stanem zapalnym dziąseł, można przeczytać w artykule: Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie. Co jeszcze, poza paradontozą, może oznaczać ból dziąseł? Jakie są inne przyczyny bólu dziąseł?

Jakie są przyczyny bólu dziąseł poza paradontozą? Dlaczego dziąsło boli? Poznaj inne przyczyny bólu dziąseł

Poza paradontozą, ból dziąsła może wystąpić na przykład w okresie wzrostu zębów stałych – często rosnącym ósemkom towarzyszy ból dziąseł. Ból dziąsła może być też spowodowany uszkodzeniem błony śluzowej dziąseł w wyniku uszkodzeń mechanicznych, takich jak intensywne szczotkowanie zębów lub używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu. Ból dziąseł może być także wywołany przemieszczaniem się zębów pod wpływem działania aparatu ortodontycznego lub jego metalowych elementów, podrażniających śluzówkę w jamie ustnej. Ból dziąsła może też występować przez nieleczoną próchnicę i jej następstwa – to między innymi zgorzel miazgi zęba. Ból dziąsła utrzymuje się również po ekstrakcji zęba lub w okresie ciąży – ciężarne kobiety często narzekają na ból dziąseł, zwłaszcza w ostatnich miesiącach przed porodem.

Jak zwalczać ból dziąseł? Co zastosować na ból dziąsła? Co zrobić, żeby dziąsło nie bolało?

Aby skutecznie zwalczać ból dziąseł, warto zastosować bezpieczne preparaty do płukania jamy ustnej. Jednym z nich jest Glimbax, który słynie ze swojego działania przeciwbólowego oraz przeciwzapalnego. Glimbax może być stosowany podczas bólu dziąseł – jego łagodzące właściwości o szybkim początku działania sprawiają, że niemal natychmiast przynosi ulgę podczas bólu dziąseł.


Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również

  1. List w butelce

    Co potrafi „nadszarpnąć” komfort jamy ustnej?

    Wśród wrogów Kapitana jest jeden nieustraszony. Atakuje on błonę śluzową w jamie ustnej, która jest niezwykle delikatną i wrażliwą strukturą, stąd też podatną na jego działanie. Co więcej, objawia się on w różnej postaci.

    Czytaj więcej

  2. Higiena jamy ustnej

    Jak leczyć pleśniawki i afty w jamie ustnej?

    Pleśniawki są to białawe naloty występujące w błonie śluzowej jamy ustnej. Powstają w wyniku miejscowego stanu zapalnego. Lokalizują się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu lub dziąsłach. Pleśniawki mogą łączyć się ze sobą tworząc skupiska. Powodują dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy podrażnieniu twardym pokarmem.

    Czytaj więcej

  3. Higiena jamy ustnej

    Ropień okołomigdałkowy

    Ropień okołomigdałkowy jest to zbiornik ropy, zlokalizowany w przestrzeni okołomigdałkowej, między torebką otaczającą migdałek podniebienny a powiezią pokrywającą mięśnie bocznej ściany gardła. Najczęściej jednostronny, rzadziej obustronny.

    Czytaj więcej

  4. Higiena jamy ustnej

    Pleśniawki w jamie ustnej

    Pleśniawki w jamie ustnej są wynikiem zakażenia grzybiczego (oportunistycznego), grzybami z rzędu drożdżaków, z rodzaju Candida. Grzyby te wchodzą w skład flory fizjologicznej człowieka. W przypadku rozwoju zakażenia, dochodzi do rozwoju drożdżycy, zwanej inaczej kandydozą. Kandydoza, poza infekcją błon śluzowych, może również dotyczyć skóry, paznokci lub mieć przebieg infekcji uogólnionej.

    Czytaj więcej